Trwa ładowanie...

Sygnał, że w okrężnicy rośnie rak. Nie lekceważ objawu

Avatar placeholder
06.11.2023 10:07
Nie ignoruj tych objawów. Mogą wskazywać na rozwijającego się raka okrężnicy
Nie ignoruj tych objawów. Mogą wskazywać na rozwijającego się raka okrężnicy (Getty Images)

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych rodzajów nowotworów złośliwych na świecie. Przez długi czas może nie dawać o sobie znać i niepostrzeżenie rozwijać się przez wiele lat. Jakie subtelne objawy powinny wzbudzić niepokój?

spis treści

1. Objawy raka okrężnicy

Rak jelita grubego zwykle rozpoczyna się w okrężnicy lub odbytnicy, a większość zmian powstaje z polipów. Rozwój nowotworu zajmuje kilka lat, ale nie wszystkie zmiany na wewnętrznej wyściółce jelit stają się nowotworami.

Na wczesnych etapach rozwoju raka okrężnicy w ogóle możemy nie zdawać sobie sprawy z obecności choroby. Czasem jednak pojawiają się subtelne objawy, które mogą ujawnić obecność zmian nowotworowych.

Zobacz film: "Kolonoskopia sposobem na wykrycie raka?"

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nagłą utratę wagi, szczególnie jeśli nie jest ona wynikiem zwiększonej aktywności fizycznej lub zmiany diety. Może też pojawić się anemia wywołana niedoborem żelaza.

W toalecie powinny zaniepokoić nas wąskie stolce, które mogą wydawać się "wstążkowate" oraz obecność krwi w kale. Do bardziej oczywistych objawów należy utrzymujący się ból brzucha i uczucie parcia na stolec nawet tuż po wypróżnieniu.

2. Pamiętaj o regularnych badaniach

Rozwój raka jelita grubego może być powolny, co sprawia, że jest on jedną z chorób nowotworowych, które można wykryć we wczesnych stadiach dzięki regularnym badaniom przesiewowym, takim jak kolonoskopia czy testy krwi.

Wczesna diagnoza i leczenie znacznie poprawiają rokowania w przypadku raka okrężnicy. Dlatego tak ważne jest monitorowanie swojego zdrowia i konsultowanie wszelkich zmian w organizmie.

Warto jednak pamiętać, że niepokojący objawy nie zawsze sygnalizują rozwijający się nowotwór. Mogą być takżespowodowane innymi chorobami jak hemoroidy lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień lub regularnie powracają, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pamiętaj też o odpowiedniej diecie i wysiłku fizycznym, które pomagają obniżyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego i innych chorób jelit.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze