Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Szczepienia ozdrowieńców już po miesiącu od choroby? Prof. Parczewski nie zgadza się z pomysłem rządu (WIDEO)

Prof. Miłosz Parczewski, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie był gościem programu "Newsroom" WP. Lekarz kategorycznie nie zgadza się z decyzją rządu dotyczącą szczepień ozdrowieńców, którzy wedle zmian, mieliby przyjąć szczepionkę po 35 dniach od przechorowania.

- Jeżeli chodzi o ozdrowieńców, to te zdania są w ostatnim czasie rozbieżne. My stoimy na jasnym stanowisku, takim, że optymalnym okresem jest odczekanie 3 miesięcy od momentu zdiagnozowania infekcji lub zakażenia czy izolacji. To jest plus minus 10 dni, więc nie ma znaczenia. Ale raczej nie po miesiącu, tylko po trzech - twierdzi prof. Parczewski.

Lekarz wyjaśnia, że odłożenie szczepienia w czasie w przypadku ozdrowieńców ma więcej korzyści.

- 3 miesiące odczekania są bardziej rozsądne, dlatego, że później na dłużej ta odporność wystarczy. Po drugie mamy pewność, że przeciwciała wytworzone po infekcji nie krzyżują się ze szczepieniem - dodaje ekspert.

Prof. Parczewski przyznał, że rekomendacje Rady Medycznej ds. COVID-19 nie zawsze są decydujące. Bywa, że rząd działa inaczej, niż zalecają lekarze.

Dowiedz się więcej z WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza