Szczepionka na koronawirusa za 10 euro? Wielki koncern farmaceutyczny oszacował cenę
Olivier Bogillot, szef francuskiego giganta farmaceutycznego Sanofi poinformował w sobotę, że szczepionka przeciwko COVID-19 dla jednej osoby, nad którą pracuje przedsiębiorstwo, będzie kosztować blisko 10 euro. To prawie cztery razy więcej niż produkt zaproponowany przez inną firmę farmaceutyczną.
1. Pandemia koronawirusa. Statystyki ze świata
Od początku pandemii potwierdzono już prawie 27 mln przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Na COVID-19 zmarło ponad 880 tysięcy osób.
Obecnie krajem najbardziej dotkniętym pandemią pozostaje USA, gdzie zdiagnozowano 6 216 023 zakażenia, zmarło 187 791 osób, a odsetek przypadków śmiertelnych na 10 tys. chorych wynosi 5,75. Na drugim miejscu jest Brazylia, gdzie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 4 091 801 osób, a 125 502 chorych zmarło. Na 10 tys. przypadków zachorowania 5,99 proc. jest śmiertelnych.
Indie są trzecim krajem pod względem liczby zakażeń - 4 023 179 - jednak odsetek przypadków śmiertelnych na 10 tys. chorych wynosi tam tylko 0,51 proc. Na COVID-19 zmarło tam 69 561 osób – informuje Reuters. Agencja opiera raporty na danych dotyczących pandemii przekazywanych przez poszczególne rządy.
Na całym świecie trwają badania nad ponad 140 szczepionkami. Część z nich jest już w zaawansowanej fazie, jednak żadna nie jest jeszcze w fazie końcowej.
2. Francuski gigant farmaceutyczny szacuje cenę szczepionki
Francuski gigant farmaceutyczny Sanofi, a konkretnie jego szef Olivier Bogillot, poinformował, że firma przeprowadziła wstępne badania szacunkowe dot. ceny szczepionki przeciwko COVID-19. Prawdopodobnie wyniesie ona prawie 10 euro.
- Oceniliśmy koszty produkcji szczepionki na najbliższe miesiące. Ze wstępnych szacunków wynika, że szczepionka powinna kosztować mniej niż 10 euro – powiedział Bogillot na antenie France Inter.
3. Konkurenci obniżają stawki
Szef Sanofi był pytany również o jednego ze swoich największych rywali na rynku AstraZeneca, który niedawno wycenił swoją szczepionkę na ok. 2,50 euro. Bogillot tak skomentował tę informację:
"Wyraźna różnica cenowa między naszymi firmami bierze się stąd, że my w produkcji szczepionki wykorzystujemy nasze wewnętrzne zasoby, własnych badaczy i centra badawcze. AstraZeneca zleca część swojej produkcji na zewnątrz" – tłumaczył Bogillot.
Sanofi i brytyjski GlaxoSmithKline poinformowali kilka dni temu, że rozpoczęli fazę badań klinicznych nad jednym z faworytów wśród szczepionek przeciwko COVID-19, w której wykorzystywane są głównie białka. Zapowiedzieli, że końcowy etap badań nastąpi w grudniu.
4. WHO komentuje prace nad szczepionkami
W piątek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział ponownie, że wszystkie państwa muszą połączyć siły w walce z pandemią koronawirusa, a "nacjonalizm szczepionkowy" tylko tę walkę przedłuży.
WHO i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) pracują wspólnie nad planem globalnej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Jednak pewne kraje zapewniły sobie własne dostawy szczepionek dzięki umowom dwustronnym.
Główna doradczyni naukowa WHO Soumya Swaminathan powiedziała, że żadna szczepionka na koronawirusa nie może zostać dopuszczona do globalnego obrotu bez wystarczających badań, które dowiodą jej skuteczności i bezpieczeństwa.
Zobacz także: Nowa strategia walki z koronawirusem w Polsce. Prof. Flisiak: "Taki system powinien działać od samego początku epidemii"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.