Prof. Simon mówi, co dzieje się w szpitalach. Tak teraz atakuje COVID
Choć oficjalne liczby zakażeń COVID nieco spadają, lekarze podkreślają, że sezon infekcyjny nie odpuszcza. Szpitale już są przepełnione. - Sytuacji nie ułatwia fakt, że te objawy i infekcje mogą się na siebie nakładać, bo u niektórych diagnozujemy nawet kilka wirusów na raz - alarmuje prof. Krzysztof Simon, który dodaje, że na jego oddziale pojawiają się zgony.
1. Jak dziś wygląda COVID-19?
4 października Ministerstwo Zdrowia zaraportowało o 1194 przypadkach COVID-19. Choć liczba ta jest wyraźnie niższa niż te, które odnotowywano w ostatnich tygodniach, niepokoi liczba zgonów. W piątek było ich 5, z czego 3 wyłącznie z powodu COVID-19 (w pozostałych wystąpiły choroby współistniejące).
Wiemy jednak, że dane rządowe dotyczące liczby zakażonych są wysoce niedoszacowane: wielu chorych nie zgłasza się do lekarza bądź wykonuje domowe testy. Niestety, wielu z nich nie stosuje także zasad izolacji, które są kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa innych ludzi.
- Mam takich pacjentów: wychodzą prosto z pracy, test pozytywny i za chwilę do tej pracy wracają. To należy nazwać po prostu degrengoladą w myśleniu. Taki pacjent i tak pójdzie na zwolnienie, bo będzie się źle czuł, ale zanim pójdzie, zdąży zarazić pół zakładu pracy. Należy więc apelować przede wszystkim o bezwzględną izolację i stosowanie się do zaleceń lekarza - ostrzegał dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w rozmowie z WP abcZdrowie.
2. Chorych przybywa
Lekarze jednak zachęcają do profilaktyki także z innych względów: oddziały są pełne, a przyjęci w nich pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby zakaźnej zarażają się od siebie wzajemnie, dodatkowo pogarszając stan zdrowia.
Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, specjalista chorób zakaźnych i ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych z Pododdziałem Onkologii Hepatologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, wielu hospitalizacjom zapobiegłoby przyjęcie szczepionki.
- Oczywiście chorych jest dziś znacznie więcej niż było w lipcu czy w czerwcu, a szpitale są przepełnione. W większości są to pacjenci starsi lub młodsi, ale z wielochorobowością. Zdecydowanie ciężej przechodzą tę infekcję pacjenci nieszczepieni i nie mamy co do tego wątpliwości - alarmuje ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie.
Zaznacza również, że kluczowe jest wykonywanie testów, bo infekcje są praktycznie niemożliwe do rozróżnienia po samych objawach.
- COVID-19 objawia się jak choroba przeziębieniowa czy grypowa, więc kluczowe jest tu różnicowanie tych infekcji, bo na podstawie objawów klinicznych naprawdę nie jest łatwo postawić diagnozę - mówi prof. Simon.
- Sytuacji nie ułatwia fakt, że te objawy i infekcje mogą się na siebie nakładać, bo u niektórych diagnozujemy nawet kilka wirusów na raz. Zgony oczywiście nie są częste, ale pojawiają się i na moim oddziale. U pacjentów obciążonych kilkoma chorobami są realnym zagrożeniem - dodaje.
Ekspert podkreśla, że na wieloinfekcję narażeni są w szczególności pacjenci z upośledzeniami układu odpornościowego.
3. Czy można mówić o specyficznych objawach?
Najnowszy zidentyfikowany wariant XEC jest już obecny w Polsce, a eksperci z Yale Medicine podkreślają, że jest on wysoce zakaźny i transmituje się szybciej niż inne mutacje.
Zakażeniom spowodowanym mutacją XEC przypisuje się w szczególności "lejący" katar, kaszel i brak apetytu, ale lekarze zaznaczają, że należy być wyczulonym na wszystkie objawy odbiegające od normy. Co więcej, alarmują, że obecne zachorowania wcale nie są łagodne.
- U pacjentów, którzy do mnie trafiają, widzę, że to wcale nie jest lekki COVID-19. Najczęstszymi symptomami w przypadku objawów ze strony układu oddechowego jest piekielny ból gardła i zatok. Z gorączką bywa różnie, waha się od 37 stopni do nawet ponad 40 stopni Celsjusza i może się utrzymywać nawet kilka dni - zaznaczała w tym tygodniu w rozmowie z WP abcZdrowie Bożena Janicka, lekarka rodzinna, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
- Nadal mam pacjentów, którzy zgłaszają się z objawami gastrycznymi, w tym nudnościami, gwałtowną biegunką czy wymiotami. Zdarza się też, że po 2-3 dniach do takich objawów dołącza suchy i męczący kaszel. Bywa też odwrotnie - początkowo wirus atakuje gardło, a potem pojawia się ostra biegunka - dodała lekarka.
- Jesteśmy świadkami nowego wariantu COVID w praktyce. W tej chwili wydaje się, że jest on nieco bardziej grypopodobny niż poprzednie warianty: z wysoką temperaturą, kaszlem, bólem ciała i bólem głowy. W wielu przypadkach jednak trudno powiedzieć, czy objawy daje koronawirus czy inna infekcja, ponieważ wiele z nich zaciera się z innymi chorobami, które są powszechne o tej porze roku - powiedziała na łamach "The Mirror" lekarka rodzinna dr Helen Wall.
- Trudno rozróżnić grypę od COVID-19. Osoby chore na grypę czują się zazwyczaj bardzo źle. Czasami ludzie mówią, że mają grypę, ale w rzeczywistości mają silne przeziębienie. Jeśli masz prawdziwą grypę, z reguły jesteś przykuty do łóżka. W przypadku COVID-19 możesz czuć się całkiem dobrze. Możesz kaszleć i mieć inne objawy, ale często dajesz radę wykonywać swoje obowiązki i możesz nieumyślnie zarażać osoby, które są podatne na zakażenie - dodała lekarka.
To, że wśród objawów pojawiają się w dalszym ciągu intensywny kaszel, gorączka, ale i objawy żołądkowe, potwierdza także prof. Simon na podstawie praktyki oddziałowej. Podkreśla jednak, że zamiast skupiać się na objawach i ich samodzielnym identyfikowaniu, należy działać przede wszystkim w kierunku zapobiegania infekcjom - zarówno u siebie, jak i u innych.
- Szczepienia naprawdę są podstawą: i na COVID-19, i na grypę, żeby wybić te wszystkie możliwości tak łatwo przenoszących się zakażeń - apeluje prof. Simon.
- Stale przypominam też, że w sezonie infekcyjnym powinno się unikać przebywania w tłumie i zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza w przypadku pacjentów z licznymi chorobami współistniejącymi. Zachowywać dystans, a kiedy jest to niemożliwe - stosować maseczkę. Z tymi metodami nie należy walczyć, bo nie mamy wątpliwości, że są skuteczne - podkreśla ekspert.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.