Jest szkodliwa jak papierosy. Szybka droga do zawału, udaru
Naukowcy po raz kolejny wykazali, że zarówno palenie, jak i waporyzacja marihuany wyraźnie zwiększają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Dotyczy to również osób, które nie mają dodatkowych obciążeń zdrowotnych, ani nie palą tytoniu.
1. Marihuana równie szkodliwa, jak tytoń
Istnieje dość powszechne przekonanie, że marihuana jest bezpieczna lub bezpieczniejsza niż papierosy, ale kolejne analizy obalają te założenia.
Badanie opublikowane na łamach "Journal of the American Heart Association" wykazało, że zarówno osoby sięgające po marihuanę regularnie, jak i okazjonalnie miały zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
W przypadku regularnego palenia ryzyko udaru wzrastało o 42 proc., a ryzyko zawału serca o 25 proc. Naukowcy wskazują - im większa częstotliwość palenia, tym większe ryzyko rozwoju groźnych schorzeń.
- Nasze badanie pokazuje, że palenie konopi indyjskich wiąże się ze znacznym ryzykiem sercowo-naczyniowym, podobnie jak palenie tytoniu. Jest to szczególnie ważne w związku z tym, że wzrasta użycie konopi indyjskich, a maleje używanie konwencjonalnego tytoniu - podkreśla w wywiadzie z CNN Abra Jeffers z Massachusetts General Hospital w Bostonie.
W badaniu przeanalizowano dane dotyczące 430 tys. osób dorosłych zebrane w latach 2016–2020 za pośrednictwem ogólnokrajowej ankiety telefonicznej przeprowadzanej co roku przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
2. Rośnie ryzyko choroby wieńcowej
To nie pierwsze dowody wskazujące na związek między chorobami serca a używaniem marihuany. Podobne wnioski płynęły m.in. z badań opublikowanych w lutym ubiegłego roku. Naukowcy dowodzili w nich, że codzienne sięganie po marihuanę może zwiększać o 30 proc. ryzyko choroby wieńcowej, w porównaniu z osobami, które nigdy jej nie zażywały.
- Badania dotyczące używania konopi indyjskich wskazują, że palenie i wdychanie konopi indyjskich zwiększa stężenie karboksyhemoglobiny we krwi, podobnie do skutków wdychania dymu tytoniowego, przy czym oba te czynniki są powiązane z chorobami mięśnia sercowego, zaburzeniami rytmu serca, zawałami serca i innymi poważnymi schorzeniami - podkreśla farmakolog kliniczny prof. Robert Page z Uniwersytetu Kolorado.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.