Tak atakuje "cichy zabójca kości". Będzie dwa razy więcej złamań
W ciągu najbliższych 30 lat liczba złamań może się nawet podwoić. Naukowcy ostrzegają przed coraz poważniejszymi skutkami osteoporozy, która nie bez przyczyny jest nazywana "cichym zabójcą kości". Komu zagraża najbardziej?
1. "Cichy zabójca kości" atakuje ze zdwojoną siłą
Osteoporoza to choroba związana ze zmniejszeniem gęstości mineralnej kości oraz zaburzeniem ich struktury. Kości stają się kruche, co sprzyja złamaniom, nawet po niewielkich urazach, które u zdrowych osób nie mają żadnych poważnych konsekwencji.
Choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za cywilizacyjną, dotyczy głównie kobiet po menopauzie i mężczyzn w podeszłym wieku. Mimo że jest powszechna, nie łatwo ją zdiagnozować, bo latami może rozwijać się bezobjawowo. Często nawet złamanie daje objawy tak niecharakterystyczne, że można ją pomylić z innymi schorzeniami, dlatego jest nazywana "cichym zabójcą kości".
Jednym z najczęstszych urazów u chorych z osteoporozą są złamania szyjki kości udowej. Z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu wynika, że ryzyko takich złamań cały czas rośnie i w ciągu najbliższych 30 lat może się nawet podwoić.
2. Dwa razy więcej złamań
Naukowcy prześledzili dane z 19 krajów dotyczące pacjentów po 50. roku życia, którzy przeszli złamanie szyjki kości udowej. Według ich prognoz, do 2050 roku liczba takich złamań może się nawet podwoić (w porownaniu do 2018 roku). Największy wzrost liczby złamań w ciągu roku odnotowano w Holandii (+2,1 proc.) i Korei Południowej (+1,2 proc.). Z kolei najbardziej zauważalny spadek dotyczył Danii (-2,8 proc.), Singapuru (-2,8 proc.) i Hongkongu (-2,4 proc.).
Skąd takie różnice? Naukowcy nie znaleźli jednoznacznej odpowiedzi. "Jednym z potencjalnych powodów w tych krajach, w których odnotowano stosunkowo duży spadek liczby złamań szyjki kości udowej, to zdecydowanie lepsze postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze w przypadku osteoporozy" – wskazał dr Chor-Wing Sing, współautor badania.
3. Mężczyźni bardziej narażeni na groźne złamania
Jak wskazują naukowcy, na złamanie szyjki kości udowej narażone są przede wszystkim osoby po 85. roku życia, głównie mężczyźni.
"Osteoporoza u mężczyzn była od lat niediagnozowana i nieleczona" – zaznaczył dr Ching-Iung Cheung, główny autor badania. Dodał, że stosowanie leków na osteporozę po złamaniu szyjki kości udowej u mężczyzn jest rzadsze niż u kobiet (różnice są nawet na poziomie 60 proc.). Według naukowców szczególnej uwagi wymaga jednak nie tylko samo leczenie, ale też profilaktyka.
Jak chronić się przed osteoporozą? W profilaktyce tej choroby bardzo ważna jest odpowiednia dieta, bogata w produkty, które są źródłem witaminy D i wapnia, a także aktywność fizyczna oraz rezygnacja lub ograniczenie papierosów i alkoholu.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.