Trwa ładowanie...

Mamy rekord zakażeń koronawirusem w tym roku. Oto główny winowajca

Blisko pięć tysięcy nowych przypadków COVID-19 w ciągu doby. Tak wielu zakażeń nie było od dawna. To rekord zakażeń w tym roku. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreśla, że ten tydzień będzie przełomowy.

Mamy szczyt wiosennej fali COVID-19. Tylko w ciągu doby wykryto ponad 4,8 tys. zakażeń
Mamy szczyt wiosennej fali COVID-19. Tylko w ciągu doby wykryto ponad 4,8 tys. zakażeń (Getty Images)
spis treści

1. Rekord zakażeń

Eksperci już w lutym alarmowali, że wyraźnie rośnie liczba zakażonych koronawirusem i zaczyna się kolejna fala COVID-19. Potwierdzeniem były dane dotyczące wzrostu sprzedaży testów na COVID-19 w aptekach w całym kraju.

Badania dotyczące wirusa SARS-CoV-2 prowadzi też MPWiK w Warszawie na podstawie steżenia wirusa w próbkach pobieranych w czterech punktach sieci kanalizacyjnej. Ich analiza również wskazuje na wzrost zakażeń - ilość RNA wirusowego w ściekach odpowiada fali COVID z sierpnia 2022 r., czyli wysokiej fali Omikrona.

Z oficjalnych raportów Ministerstwa Zdrowia wynika, że między 23 lutego a 1 marca potwierdzono 15 679 nowych zakażeń koronawirusem. Najnowsze dane wskazują, że w ciągu ostatniej doby odnotowano najwięcej zakażeń od początku roku. Tak dużo nowych przypadków nie było od września 2022 r.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o fali pogrypowych powikłań. W tym roku jest ich więcej"

- Dziś mamy 4834 nowe przypadki COVID-19. Takich liczb nie mieliśmy od dawna, ale tak jak przewidywały nasze prognozy, jesteśmy na szczycie wiosennej fali. Myślę, że ten tydzień będzie przełomowy, bo prognozy pokazują, że będzie już tendencja spadkowa – mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia.

- Jesteśmy na szczycie wiosennej fali - potwierdził wiceminister i dodał, że ten tydzień będzie przełomowy. Zgodnie z prognozami resortu w drugiej połowie marca liczba zachorowań zacznie spadać.

2. Wzrasta liczba zgonów z powodu COVID

- Mamy kolejną falę COVID - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. - Mamy bardzo dużo chorych, w niektórych województwach prawie połowa wykonywanych testów jest dodatnia. Lekarze z różnych terenów Polski wyraźnie zgłaszają wzrost liczby pacjentów z COVID-19 - skomentował ekspert.

Niepokoi też liczba ofiar śmiertelnych i wzrost pacjentów wymagających hospitalizacji. - Ostatniej doby zmarło 18 osób, więc wirus nie odpuszcza. Widzimy to także w liczbie hospitalizacji. W szpitalach leży teraz rekordowa liczba osób, bo ponad 2600, w tym 44 osoby są podłączone do respiratorów – potwierdza Kraska.

Rośnie liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Za wzrost zakażeń odpowiada Kraken
Rośnie liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Za wzrost zakażeń odpowiada Kraken (Getty Images)

3. Za wzrosty odpowiada Kraken?

Wiele wskazuje, że za kolejną falę COVID-19 odpowiada nowy subwariant koronawirusa XBB.1.5, mutant potocznie znany jako Kraken, który błyskawiczne zaraża, a do tego dosyć skutecznie omija odporność nabytą przez przechorowanie i po szczepieniu.

Subwariant XBB w wielu krajach stał się już dominującym. W niektórych krajach wykryto już nawet kolejne mutacje Krakena, takie jak EG.1. Z informacji z Ministerstwa Zdrowia wynika, że subwariant XBB odpowiada w Polsce za ponad 20 proc. zachorowań. Jednak według globalnej bazy danych GISAD najbardziej zakaźny wariant wirusa XBB już stał się w Polsce wariantem dominującym i może odpowiadać za ponad 59 proc. przypadków.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza