Trwa ładowanie...

Tanie i powszechnie dostępne. Może wykryć raka, ostre zapalenie trzustki, zawał

 Karolina Rozmus
10.06.2024 19:42
Podwyższone CRP sygnałem alarmowym
Podwyższone CRP sygnałem alarmowym (Getty Images, Instagram)

Badanie białek należących do tzw. białek ostrej fazy najczęściej zleca lekarz rodzinny, gdy mamy infekcję. Ale to szybkie i nieskomplikowane badanie może powiedzieć o naszym zdrowiu znacznie więcej. Endokrynolożka wyjaśnia, że podniesione CRP może być objawem nawet choroby nowotworowej.

spis treści

1. Podwyższone CRP sygnałem alarmowym

Aktywnie działająca w social mediach ''Doktor Magda'', czyli lek. Magdalena Jagiełło, endokrynolożka i internistka, opublikowała post, w którym wyjaśnia, na co może wskazywać podwyższone stężenie CRP we krwi.

- CRP mówi nam zazwyczaj o infekcji, przeważnie bakteryjnej, ale nie tylko. Możemy znaleźć też podwyższone CRP u osób po operacjach, po urazach, po zawałach serca - mówi lekarka w wideo, które umieściła na swoim koncie na Instagramie.

Zobacz film: "Popraw wyniki morfologii"

Doktor Magda przyznaje również, że podwyższony poziom białka c-reaktywnego towarzyszy także chorobom reumatologicznym, a nawet nowotworowym. W tym wypadku stężenie CRP jest zależne od stadium zaawansowania raka czy rozmiaru guza.

- Są też takie sytuacje, kiedy stwierdzamy nieco podwyższone CRP i często stanowi problem diagnostyczny, bo nie wiemy, skąd to CRP się wzięło - przyznaje lekarka.

Na co może wskazywać podwyższone CRP?
Na co może wskazywać podwyższone CRP? (Getty Images)

2. Normy dla CRP. Co powinno zaalarmować?

Białko ostrej fazy jest syntetyzowane przez wątrobę, gdy w organizmie rozwija się stan zapalny, stąd CRP zalicza się do markerów stanu zapalnego. Jego podniesiony poziom może pojawić się nawet jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych.

Interpretacji CRP należy dokonywać w oparciu m.in. o płeć czy wiek oraz choroby przewlekłe bądź zażywane leki, natomiast ogólne normy wynoszą:

  • poniżej 5 mg/l - brak stanu zapalnego,
  • 5-10 mg/l - stan zapalny o niskim nasileniu, np. wywołany urazem fizycznym lub spowodowany infekcją o podłożu wirusowym,
  • 10-30 mg/l - poziom CRP typowy dla infekcji bakteryjnej, może też występować w przebiegu chorób autoimmunologicznych,
  • powyżej 30 mg/l - wskazuje na poważny stan zapalny, np. sepsę lub chorobę nowotworową - szpiczaka, chłoniaka nieziarniczego, nowotwory przydatków.

Wysokie CRP może wskazywać również na wiele innych schorzeń, jak ostre zapalenie trzustki. Bywa również pomocne do oceny, czy doszło do odrzucenia przeszczepu bądź powikłań pooperacyjnych czy ryzyka nawrotu zawału serca.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze