Te worki ratują życie wcześniakom

Artykuł sponsorowany

Albert Einstein, Isaak Newton, Napoleon, Karol Darwin i Winston Churchill – oprócz sławy, talentu i dorobku łączy ich fakt, że byli… wcześniakami. Każdy z nas, spodziewając się dziecka, ma nadzieję, że urodzi się ono we właściwym terminie. Co jednak, gdy stajemy się rodzicami wcześniaka? Najważniejsze, nie tracić głowy.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Żywienie wcześniaka - czego mu potrzeba?

Najlepszym pokarmem dla każdego noworodka jest mleko mamy – zasada ta dotyczy zarówno dzieci urodzonych w terminie, jak i wcześniaków. Mleko mamy jest bogate w związki, które chronią noworodka przed infekcjami i warunkują jego prawidłowy rozwój. Zawiera odpowiednią ilość białka i składników odżywczych, soli mineralnych i witamin niezbędnych dla niedojrzałego nawet układu pokarmowego i wydalniczego maluszka.

Siara to skoncentrowane i niezastąpione źródło naturalnych związków, np. immunoglobulin IgA, lizozym, laktoferyny, chroniących organizm wcześniaka przed zakażeniem, m.in. bakteriami E. coli, Clostridium difficile i pneumokokami oraz paciorkowcami. Należy mieć na uwadze, że mleko ludzkie zawiera również liczne czynniki wzrostu, które mają wpływ na funkcjonowanie i rozwój układu pokarmowego, naczyniowego, nerwowego i hormonalnego noworodka – podkreśla Aneta Kościołek, dietetyk z Szafirowej Kliniki, biotechnolog i specjalista ds. zdrowia publicznego.

Worki żywieniowe potrzebne od zaraz

Co zrobić, gdy wcześniak nie może jednak korzystać od razu z dobrodziejstwa, jakim jest mleko mamy? Niektóre wcześniaki nie potrafią czasami samodzielnie oddychać, ani przełykać, ani nawet ssać! Ich układ trawienny też jest jeszcze nie w pełni wykształcony. Najmłodsze wcześniaki, czyli te urodzone przed 28. tygodniem ciąży, ważą tyle co torebka cukru lub mniej. Zazwyczaj są podłączone do respiratora. By je odżywiać, lekarze za pomocą kroplówki podłączają im dożylnie odpowiednią mieszaninę żywieniową, czyli emulsję złożoną z aminokwasów, glukozy, tłuszczy, witamin i substancji wzmacniających odporność. Taki sposób podawania składników odżywczych nazywany jest żywieniem dożylnym lub pozajelitowym.

Żywienie pozajelitowe – to częsta procedura medyczna, który ratuje życie wcześniakom. Jest ona brana pod uwagę u noworodków, których masa urodzeniowa nie przekroczyła 2500 gram. Optymalna mieszanina do żywienia dożylnego wcześniaka powinna być przygotowana przez wykwalifikowanego farmaceutę w sterylnych warunkach, w aptece szpitalnej (a nie np. przez pielęgniarki, w warunkach oddziałowych). Pierwsze dni życia to czas decydujący o zdrowiu, a nawet życiu noworodka! Warto, by młode mamy pytały swoich lekarzy, kto i w jaki sposób przygotował mieszaninę do żywienia dożylnego dla ich dziecka – informuje dr Łukasz Drozd, ekspert w zakresie żywienia klinicznego, założyciel i prezes NUTRICO, szpitala specjalizującego się w sporządzaniu wieloskładnikowych mieszanin do żywienia dożylnego.

Pytać, pytać, pytać

Każdy rodzic ma prawo do informacji o tym, czym i w jaki sposób odżywiane jest jego dziecko oraz w jakich warunkach ten pokarm jest sporządzany. Pamiętajmy – szpitale są zobowiązane do przestrzegania prawa farmaceutycznego i rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia, a te mówią wyraźnie: tylko farmaceuta, tylko w odpowiednich, sterylnych, aptecznych warunkach może sporządzać mieszanki do żywienia dożylnego. Lub – szpital może je zamawiać w specjalnie dedykowanych temu żywieniu jednostkach. W Polsce takich placówek jest co najmniej kilka. Pytajmy więc naszego lekarza-neonatologa o każdą sprawę, która może mieć wpływ na stan naszego dziecka – informacja jest bowiem podstawowym prawem każdego rodzica. Dlaczego to takie ważne? Źle sporządzona mieszanina do żywienia dożylnego (np. z błędnie dobranymi proporcjami składników odżywczych, narażona na zakażenie, albo źle zemulgowana) rodzi duże ryzyko związane z wystąpieniem np. zatorowości płucnej czy niewydolności krążenia.

Skład mieszaniny żywieniowej dobiera lekarz, biorąc pod uwagę ogólny stan dziecka, stopień wcześniactwa oraz to, czy spodziewa się niedojrzałości przewodu pokarmowego czy nie - mówi Bianka Stolarska, kierownik apteki szpitalnej Nutrico. - Farmaceuta jest w stanie sprawdzić ten skład pod względem możliwości wystąpienia niestabilności fizykochemicznych. W Nutrico na przykład opracowuje się składy dedykowane indywidualnie, pod konkretne dzieci. Naszymi pacjentami bywają wcześniaki z masą urodzeniową poniżej kilograma. Najmniejszy pacjent odżywiany mieszaniną żywieniową Nutrico ważył zaledwie 580 gramów. Piękne jest to, że możemy obserwować, jak nasi mali pacjenci stopniowo rosną i mają się coraz lepiej. Wraz z przyrostem masy ciała, zmienia się też skład mieszaniny żywieniowej - dojrzewający przewód pokarmowy radzi sobie bowiem coraz lepiej z przyswajaniem mleka, i ono może być z czasem podawane doustnie – dodaje.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Wcześniak

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wcześniak - objawy przedwczesnego porodu, opieka nad wcześniakiem
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Wcześniak - objawy przedwczesnego porodu, opieka nad wcześniakiem
Krew pępowinowa - właściwości, komórki macierzyste, procedury pobrania, zastosowanie

Pobranie krwi pępowinowej - czy to jest etyczne? (WIDEO)

Pobranie krwi pępowinowej - czy to jest etyczne? (WIDEO) Odtwórz wideo

dotyczy pobierania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej ratują życie. A to dzięki bardzo ciekawej (...) szpikowymi. Zabieg pobrania krwi pępowinowej jest całkowicie...

Worki pod oczami

Okłady z herbaty na oczy

Okłady z herbaty na oczy

Skuteczną i tanią metodą walki z workami pod oczami są kompresy z torebek od herbaty.

Worki pod oczami

Worki pod oczami u młodej dziewczyny

Worki pod oczami u młodej dziewczyny

Jednym z głównych powodów występowania worków pod oczami są nieprzespane noce i przemęczenie organizmu. Niezależnie od przyczyny nie można lekceważyć problemu.

Twarz

Jak dieta zmienia rysy twarzy

Jak dieta zmienia rysy twarzy

i podrażnienia. Twarz glutenowa Białko znajdujące się w pszenicy, jęczmieniu, owsie oraz życie może wywoływać stany zapalne w organizmie. Twarz staje (...) diametralnie się zmienia i widać to już po pierwszych dniach odstawienia. Twarz...

Zdrowie

Co twoje oczy mówią o zdrowiu?

Co twoje oczy mówią o zdrowiu?

się powiekom czy gałce ocznej. Worki pod oczami Worki pod oczami to jeden z najczęściej pojawiających się problemów. Nie zawsze są tylko objawami (...) , jak często należy je badać Zobacz także: 6 zaskakujących faktów...

Małżeństwo

10 wyjątkowych zalet małżeństwa

10 wyjątkowych zalet małżeństwa

decyzje. We dwójkę będzie to znacznie prostsze. Razem stawicie czoła trudnym zdarzeniom losowym Wspólne życie niesie za sobą zarówno szczęśliwe (...) , jak i te nieszczęśliwe chwile. Będąc w związku, okażecie sobie wsparcie w tych trudnych...