Ten rodzaj raka rozwija się niepostrzeżenie. Jeden nagły objaw jest sygnałem alarmowym
Rak trzustki na początkowym etapie jest niezwykle trudny do wykrycia ze względu na brak charakterystycznych objawów. Jednak pewne sygnały mogą wskazywać na problemy z tym narządem i powinny skłonić do wizyty u lekarza.
1. Gdy trzustka nie daje rady
Rak trzustki jest chorobą, która często rozwija się bez wyraźnych objawów, co sprawia, że jest trudny do wykrycia na wczesnym etapie. Jednak zwracanie uwagi na nietypowe symptomy może pomóc w wczesnym wykryciu choroby.
Rak trzustki może zaburzać procesy trawienia tłuszczów, co objawia się bladymi, tłustymi i nieprzyjemnie pachnącymi stolcami. Ciemne, smoliste stolce mogą wskazywać na krwawienie z przewodu pokarmowego, co również powinno skłonić do natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Nietypowe objawy raka trzustki mogą obejmować zmiany skórne, takie jak zażółcenie skóry i oczu, które są charakterystyczne dla żółtaczki. Żółtaczka może wystąpić, gdy guz blokuje przewód żółciowy. Mniej oczywistym objawem jest swędzenie rąk i stóp, spowodowane podwyższonym poziomem bilirubiny we krwi.
Nagły spadek masy ciała, niezwiązany ze zmianą diety czy aktywnością fizyczną, jest jednym z alarmujących objawów wielu nowotworów, w tym raka trzustki. Brak enzymów trzustkowych powoduje, że mimo normalnego spożywania posiłków, organizm nie przyswaja właściwie składników odżywczych.
2. Nieoczywiste objawy raka
Ból brzucha, który jest tępy, promieniuje w kierunku pleców i ustępuje po pochyleniu się do przodu, może być sygnałem problemów z trzustką. Dodatkowym objawem może być powiększony woreczek żółciowy, co jest efektem zablokowania dróg żółciowych przez rosnący guz.
Cukrzyca, zwłaszcza gdy pojawia się nagle i bez historii rodzinnej tej choroby, może być jednym z pierwszych objawów raka trzustki. U około 40 proc. pacjentów z rakiem trzustki cukrzycę zdiagnozowano przed wykryciem guza. Guzy trzustki mogą upośledzać jej funkcjonowanie, co prowadzi do problemów z regulacją poziomu cukru we krwi.
Rak trzustki może prowadzić do nagłego braku apetytu, który może pojawić się nawet pół roku przed diagnozą. Pacjenci mogą również doświadczać szybkiego uczucia sytości oraz zmiany smaku, a nawet obrzydzenia do niektórych pokarmów.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, niezwłoczna konsultacja z lekarzem jest kluczowa dla skutecznego leczenia i poprawy rokowań. Regularne badania i świadomość objawów mogą uratować życie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.