Trwa ładowanie...

Ten zmysł tracimy przed śmiercią. Znak, że zbliża się koniec

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 08.06.2023 13:37
Ten zmysł tracimy przed śmiercią. To znak, że zbliża się koniec
Ten zmysł tracimy przed śmiercią. To znak, że zbliża się koniec (Getty Images)

Na wejście w końcowy etap życia może wskazywać wiele symptomów. O słabnącym organizmie mogą świadczyć problemy z węchem. To właśnie ten zmysł tracimy w pierwszej kolejności. Jakie są oznaki zbliżającej się śmierci?

spis treści

1. Pogorszenie węchu może zwiastować śmierć

Śmierć "ze starości" wbrew pozorom nie jest związana tylko z wiekiem. Może do niej prowadzić wiele innych czynników, które składają się na coraz większe osłabienie organizmu.

To może być kumulacja przewlekłych chorób, a także stylu życia i nieprawidłowej diety, które stopniowo prowadzą do niewydolności narządów.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Ze względu na osłabiony układ odpornościowy u osób starszych do śmierci może doprowadzić nawet infekcja, ale przyczyniają się do tego głównie choroby serca, udary i nowotwory.

O zbliżającej się śmierci świadczy wiele symptomów
O zbliżającej się śmierci świadczy wiele symptomów (Getty Images)

Zbliżającą się śmierć można zauważyć po zmianach, jakie zachodzą w organizmie. Jedna z nich dotyczy zmysłów. Pod koniec życia w pierwszej kolejności zaczynamy tracić zmysł węchu.

Takie osoby zaczynają mieć problem z wyczuwaniem zapachów wokół siebie albo przestają się cieszyć jedzeniem, które kiedyś lubiły.

2. Co się dzieje z organizmem przed śmiercią?

Jakie jeszcze sygnały wysyła organizm?

U większości chorych pojawia się głośny, charczący oddech nazywany rzężeniem przedśmiertnym lub "grzechotką śmierci" (zalegająca wydzielina z dróg oddechowych, której pacjent nie może się pozbyć, dlatego "charczy"). Jest to typowy dla procesu umierania objaw fizjologiczny.

Są też inne symptomy. - Widzimy, że u pacjenta dochodzi do stopniowego zwolnienia pracy serca, zaczyna się obniżać ciśnienie, oddech staje się coraz wolniejszy, coraz bardziej płytki. Po takich okresach kilkunastu spokojnych oddechów następuje jeden bardzo głęboki, takie jakby westchnięcie - tłumaczył w rozmowie z WP abc Zdrowie dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog i specjalista medycyny stylu życia z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Charakterystyczne zmiany można zauważyć także na twarzy. Zaostrzają się rysy i mogą się pojawiać pewne grymasy czy niepokój. Wzrok staje się bardziej nieruchomy, chory zaczyna patrzeć w jeden punkt.

Ponadto kończyny stają się chłodne i blade. Często pojawiają się zaburzenia świadomości. Przed śmiercią ustają też ruchy perystaltyczne, bo jelita coraz wolniej pracują.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze