Trwa ładowanie...

Test kciuka ujawni "tykającą bombę". Prosty, a ratuje życie

Avatar placeholder
27.11.2023 10:46
Jakie są objawy pęknięcia tętniaka?
Jakie są objawy pęknięcia tętniaka? (archiwum prywatne)

Test kciuka może służyć jako wczesny wskaźnik nadmiernej elastyczności tkanki łącznej, która jest jednym z czynników ryzyka rozwoju tętniaka aorty. Test, który może potencjalnie uratować życie, możesz zrobić w każdym momencie. Potrzebujesz wyłącznie swojej dłoni.

spis treści

1. Test kciuka zdradzi, czy grozi ci tętniak

Test kciuka jest prostym, nieinwazyjnym badaniem, które może być wykonane przez każdego w dowolnej sytuacji. Polega on na zgięciu kciuka w poprzek dłoni i próbie wysunięcia go najdalej (poza dłoń), jak się da.

Jeśli kciuk wystaje poza linię dłoni, może to świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu tkanki łącznej, a co za tym idzie - również i ścian tętnic. Oznacza to więc, że może to potwierdzać obecności tętniaka aorty lub jego rozwój w przyszłości.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Przez ostatnich dwadzieścia lat test kciuka był używany do identyfikowania osób zagrożonych tętniakiem, ale dopiero niedawno uzyskał naukowe uznanie. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Yale na grupie 305 pacjentów poddawanych operacjom kardiochirurgicznym wykazało, że choć większość pacjentów z tętniakiem nie wykazuje pozytywnego wyniku testu kciuka, ci, którzy go wykazują, **mają znacznie większe szanse na rozpoznanie tętniaka.

2. Choroby tkanki łącznej i ich związek z tętniakiem aorty

Zespół Marfana i zespół Ehlersa-Danlosa to choroby genetyczne tkanki łącznej. Jednym z potencjalnych i groźnych powikłań tych schorzeń jest tętniak aorty, czyli patologiczne poszerzenie aorty, które może prowadzić do jej pęknięcia.

Tętniak bywa nazywany "tykąjącą bombą", dlatego jego szybkie wykrycie, ma kluczowe znaczenie, gdyż umożliwia wczesne leczenie i zapobiega poważnym komplikacjom. W tym śmierci.

3. Objawy pęknięcia tętniaka

Aorta odpowiada za transport krwi z serca do reszty ciała, dlatego jej integralność jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Pęknięcie tętniaka aorty jest zdarzeniem medycznym o wysokim ryzyku i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Gdy tętniak pęka, dochodzi do krwawienia wewnętrznego, co może szybko prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego, spadku ciśnienia krwi i ostatecznie do zgonu.

Pęknięcie tętniaka jest często spowodowane nadciśnieniem tętniczym i osłabieniem ściany aorty, które może wynikać z różnych przyczyn, takich jak miażdżyca, urazy, wspomniane wyżej choroby genetyczne wpływające na tkankę łączną lub przewlekłe stany zapalne.

Objawy pęknięcia tętniaka aorty mogą obejmować nagły, intensywny ból w klatce piersiowej, plecach lub brzuchu, a także zawroty głowy, omdlenia i szybkie zwiększenie tętna. W zależności od dokładnej lokalizacji tętniaka objawy mogą się jednak różnić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze