Trwa ładowanie...

Najdłuższy objaw COVID. Utrata zmysłu węchu i smaku w wyniku COVID-19 może trwać nawet do 5. miesięcy

Jednym z charakterystycznych objawów koronawirusa jest utrata zmysłu smaku i węchu. Specjaliści zauważyli, że dolegliwości te mogą się utrzymywać nawet 5 miesięcy po przejściu choroby COVID-19. Mimo że utrata zmysłów może być denerwująca, eksperci twierdzą, że zmiany są odwracalne.

Zobacz film: "Czy luzowanie obostrzeń będzie miało wpływ na wzrost zakażeń? Prof. Szuster-Ciesielska odpowiada"

spis treści

1. Utrata węchu i smaku

Podczas 73. konferencji American Academy of Neurology przedstawione zostaną badania na temat długotrwałych skutków zakażenia koronawirusem. Jednym z zespołów naukowców, którzy przedstawią swoje wnioski, byli badacze z Uniwersytetu w Quebecu. Według Kanadyjczyków utrata węchu i smaku w wyniku COVID-19 występuje powszechnie i może trwać nawet do 5. miesięcy.

"Mimo że COVID-19 to nowe schorzenie, wcześniejsze badania wskazały, że większość ludzi traci zmysł węchu i smaku na wczesnych etapach choroby. Chcieliśmy bliżej przyjrzeć się temu, jak długo u ludzi z COVID-19 utrzymuje się utrata węchu i smaku i jak jest ona poważna. Uczestnicy opisali, że podczas infekcji mieli znaczne upośledzenie węchu" - powiedział dr Johannes Frasnelli z Uniwersytetu w Quebecu.

W ramach badań zespół naukowców pod kierownictwem dr. Frasnelli poprosił 813 pracowników służby zdrowia, którzy mieli pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, o wypełnienie ankiety. Pytania dotyczyły zaburzeń zapachu i smaku 5 miesięcy po diagnozie. Badani do oceny działania zmysłu smaku i węchu mieli skalę od 0 do 10.

Przed wystąpieniem COVID-19 większość ludzi zgłaszała, że ich zapach to około 9 (czyli bardzo wysoko). Podczas infekcji spadł do około dwóch. Spośród 813 uczestników badania utraty węchu na początku choroby doświadczyło aż 580 osób. Ponad połowa (297 osób) stwierdziła, że nie odzyskała zmysłu węchu nawet po 5. miesiącach i w wielu przypadkach zauważyli różnicę w odczuwaniu. Natomiast ponad 18 proc. uczestników przyznało, że w ogóle nie czują zapachu.

Podobne problemy badani zgłaszali w związku ze zmysłem smaku. 527 uczestników badania zgłaszało problemy w odczuwaniu smaku na początku infekcji. 38 proc. osób z tej grupy zmagała się z upośledzeniem tego zmysłu nawet 5 miesięcy później. 9 proc. badanych ma trwałe ubytki smaku.

"Nasze badania dowodzą, że uszkodzenie węchu i smaku może utrzymywać się u wielu osób z COVID-19" - podkreśla dr Frasnelli.

2. Powikłania po COVID-19

Wyniki badań odzwierciedlają to, co klinicyści zaobserwowali już wcześniej u osób chorujących na COVID-19.

"Badanie potwierdza nasze podejrzenia - powiedziała dr Alison Morris. – Jednak wciąż nie rozumiemy w pełni tego mechanizmu. Dlaczego w niektórych przypadkach objawy te szybko ustały, a u innych utrzymują się bardzo długo?".

Upośledzenie zmysłu węchu i smaku może się utrzymywać do 5 miesięcy po zakażeniu
Upośledzenie zmysłu węchu i smaku może się utrzymywać do 5 miesięcy po zakażeniu (GettyImages)

"W mojej praktyce mamy sporą liczbę pacjentów, którzy zostali zakażeni na początku pandemii i nadal mają objawy zmian w smaku i zapachu – powiedział dr Anthony Del Signore z Mount Sinai Union Square w Nowym Jorku. – Badania te po prostu uspokajają nas, że możemy spodziewać się długoterminowych objawów związanych z utratą zmysłu węchu i smaku".

Według ekspertów raport kanadyjskich naukowców pokazuje, że zmiany węchowe są normalne, a zmysł smaku i węchu powraca do normy.

"Trzeba pamiętać, że 30 proc. ludzi nigdy nie doświadczyło utraty węchu, a po 5 miesiącach 80 proc. odzyskuje zmysły" - powiedział dr Nicolas Dupré, neurolog z Uniwersytetu w Québecu.

Naukowcy planują kontynuować badania z tymi samymi uczestnikami, aby zobaczyć, jak powikłania po zakażeniu będą się zachowywały w przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.