Wariant Kappa koronawirusa. Co o nim wiemy?
W Belgii z powodu mutacji koronawirusa zmarło 7 pensjonariuszy domu opieki usytuowanego pod Brukselą. Choć media przepisywały winę wariantowi Kappa, już wiadomo, że był to wariant B.1.621 (nie ma jeszcze innej nazwy). Skąd jednak pochodzi Kappa i czy mamy podstawy do obaw?
1. Wariant Kappa – skąd się wywodzi?
Wariant Kappa, podobnie jak wariant Delta, został po raz pierwszy wykryty w październiku 2020 r. w Indiach, a swoją nazwę otrzymał w kwietniu br.
Wariant "indyjski" B.1.617 nazywany jest "podwójnym mutantem", gdyż zawiera dwie niepokojące mutacje białka kolca wirusa - L452R i E484Q. To one mogą powodować wyższą zakaźność i odporność na przeciwciała.
Co więcej, odnajdowane były już w innych mutacjach SARS-CoV-2, ale w wariancie indyjskim po raz pierwszy wystąpiły jednocześnie.
Obecnie mówi się, że wariant B.1.617 ma trzy mutacje – jedną z nich jest Delta (B.1.617.2), drugą Kappa (B.1.617.1), a trzecia to dotychczas nienazwana mutacja - B.1.617.3.
2. Co wiemy o wariancie Kappa?
Na liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) znajduje się 11 wariantów nowego koronawirusa SARS-CoV-2.
Wariant Kappa jest jednym spośród siedmiu przez WHO klasyfikowanych jako warianty zainteresowania (VoI, Variant of Interest), co oznacza, że może powodować wzrost zakaźności, ciężkość przebiegu, a co za tym idzie – zwiększenie liczby zgonów czy mniejszą skuteczność szczepionek.
Choć wariant Kappa zidentyfikowano w ponad 40 krajach, zgodnie z raportem WHO, licznie pojawiał się też w Wielkiej Brytanii oraz w Australii, to eksperci zwracają uwagę, że Kappa nie różni się znacząco od wariantów dotychczas odkrytych.
Wciąż również WHO nie zdecydowało się na umieszczenie wariantu Kappa na liście wariantów zaniepokojenia (VoC’s, Variants of Concern).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Nowe warianty koronawirusa. Czym mutacja bretońska jest niebezpieczna? Wirusolog odpowiada (WIDEO)
- Coraz więcej przypadków ponownego zakażenia u ozdrowieńców. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska komentuje (WIDEO)
- Czy mutacje koronawirusa są groźniejsze dla ozdrowieńców? Emilia Cecylia Skirmuntt odpowiada (WIDEO)
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.