Trwa ładowanie...

Wdychanie helu może niebezpieczne. Lekarze ostrzegają

Wdychanie helu może doprowadzić do niedotlenienia
Wdychanie helu może doprowadzić do niedotlenienia (East News)

Jest lżejszy od powietrza, nie ma zapachu i kojarzy się głównie z dobrą zabawą. Hel, bo o nim mowa, jest wykorzystywany nie tylko przez sprzedawców baloników, ale przede wszystkim przez przemysł i firmy medyczne. Niewiele osób wie, że wdychanie helu może być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia. Dlaczego?

spis treści

1. Wdychanie helu z balonów może skończyć się tragicznie

Wdychanie helu kojarzy się głównie z piskliwym głosem. Czasami skutkuje także krótkotrwałym uczuciem oszołomienia, ponieważ oddycha się wtedy czystym gazem helu, a nie powietrzem zawierającym tlen. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczna może być taka praktyka. Już kilka wdechów helu może doprowadzić do utraty przytomności, bólu głowy, czy wysuszenia śluzówki nosa. Ale skutki mogą być jeszcze gorsze.

- Hel kojarzony jest pozytywnie, a jednak może bardzo zaszkodzić. Niewielka ilość helu nie jest szkodliwa, niemniej, jeżeli dziecko weźmie kilka głębokich oddechów, może dojść do niedotlenienia. W wyniku reakcji chemicznej hel usuwa tlenu z hemoglobiny krążącej we krwi, co jest niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia – tłumaczy dr Łukasz Durajski, pediatra i członek WHO w Polsce.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Wdychanie helu może doprowadzić do niedotlenienia
Wdychanie helu może doprowadzić do niedotlenienia (Getty Images)

- Zatrucie helem może doprowadzić do zaburzeń oddychania czy utraty przytomności. Hel wdychany w dużych ilościach w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego i zgonu. Jest to gaz, który nawet w niewielkich ilościach może wypierać tlen i sprawić, że podczas zabawy z helem po prostu się udusimy. Może nam się wydawać, że oddychamy, a w rzeczywistości tego tlenu do organizmu nie dostarczamy – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie Łukasz Pietrzak farmaceuta i popularyzator wiedzy medycznej.

Znany jest przypadek 5-letniego chłopca, który zmarł po zatruciu helem. Malec udał się z rodzicami do wesołego miasteczka i pod ich nieuwagę wdychał hel z kupionego tam balonu. W ciągu kilku chwil stracił przytomność, po czym został przewieziony do szpitala i podłączony do aparatury z tlenem. Niestety niedotlenienie postępowało na tyle szybko, że chłopca nie dało się uratować.

2. Oddychanie helem ze zbiornika ciśnieniowego

Hel jest także powszechnie używany m.in. przy aparatach do oddychania, które są wykorzystywane przez szpitale, statki kosmiczne czy nurków. Hel potrzebny jest również do napełniania statków powietrznych, izolacji metali od powietrza w procesie spawania czy chłodzenia w bardzo niskich temperaturach (ciekły hel pozwala na pracę elektromagnesów opartych na nadprzewodnikach oraz niektórych typów reaktorów atomowych).

Jeśli zostanie wdychany prosto ze zbiornika, może dostać się do płuc i spowodować krwotok lub ich pęknięcie. W najlepszym wypadku można skończyć w szpitalu, w najgorszym w kostnicy. Zjawisko to nie dotyczy wyłącznie helu. Wdychanie jakiegokolwiek gazu pod ciśnieniem może być równie niebezpieczne.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze