Trwa ładowanie...

Wirtualna Poradnia: Hemoroidy (WIDEO)

Avatar placeholder
08.02.2019 08:42

Hemoroidy to zwykle bardzo wstydliwa choroba, która pacjenta przyprowadza do doktora, najczęściej chirurga, zwykle niestety za późno, czyli zwykle wtedy kiedy pacjent ma bardzo duże objawy, zwykle bólowe. To choroba biorąca się z nieprawidłowo powiększonych naczyń, przede wszystkim żylnych, zlokalizowanych wokół odbytu.

To mogą być sploty naczyniowe zewnętrzne, wtedy my możemy znaleźć, wyczuć takie zmiany na zewnątrz bądź powiększone sploty naczyniowe wewnętrzne, których nie zauważamy, nie możemy zbadać, nie możemy wyczuć, jako pacjenci. Natomiast oni dają zwykle objawy bólowe, zwykle mogą krwawić, zwykle może powstawać świąd, związany z obecnością stanu zapalnego - to podstawowe objawy tego typu choroby.

Przyczyny powstawania hemoroidów to właśnie jak mówiłem nieprawidłowo powiększone sploty drobnych tętniczo-żylnych naczyń, spowodowane głównie wadliwą budową naczyń żylnych. Wtedy może dochodzić do nieprawidłowego powiększenia tych naczyń, nieprawidłowego krążenia krwi w tych naczyniach i powstawania stanu zapalnego, wyrażanego w postaci bólu, w postaci świądu, czy wreszcie krwawienia. Przyczyny generalne są niezależne od pacjenta, natomiast pewne nawyki życiowe mogą nasilać objawy tych hemoroidów.

Na przykład spożywanie dużych ilości alkoholu, spożywanie dużej ilości ostrych potraw nasila objawy hemoroidów, tak samo jak tryb życia, na przykład zbyt długie siedzenie, siedzący tryb pracy to są rzeczy, które usposabiają tego typu schorzenia. Leczymy hemoroidy można powiedzieć na dwa albo trzy sposoby. Początkowo zwykle kiedy zjawia się pacjent u chirurga, to z racji tego że wstydliwa choroba, przychodzi z dużym stanem zapalnym.

Należy zastosować u niego leczenie przeciwzapalne farmakologiczne, czyli jest to bądź miejscowe leczenie lub bądź ogólne, za pomocą środków, które polepszają stan pacjenta, czyli powodują że pacjentowi jest lepiej. Natomiast wcale nie leczą choroby, to są leki, które polepszają miejscowy stan zapalny. Kolejnym sposobem jest leczenie zabiegowe i tutaj możemy wyróżnić leczenie zabiegowe, powiedzmy nieoperacyjne bądź operacyjne.

Sposobów leczenia nieoperacyjnego jest kilka, wydaje się że może nawet, że najbardziej przyjazny pacjentowi jest zabieg gumkowania. Czyli zmniejszania masy niepotrzebnie powiększonych splotów naczyniowych za pomocą zakładania uciskowych gumek, podwiązek na podstawę tych hemoroidów. To powoduje niedokrwienie, martwicę, wreszcie odpadanie razem z gumką tych niepotrzebnie powiększonych zmian, w ten sposób zmniejszamy masę tych niepotrzebnie powiększonych naczyń.

Sposobów jak mówiłem tego typu leczenia, które nie powoduje konieczności szpitala, nie powoduje konieczności rezygnowania z codziennych, swoich zajęć. Jest kilka, ta wydaje się najbardziej przyjazna do pacjenta. I wreszcie kiedy głównie są to żylaki odbytu zewnętrzne i te zmiany nie poddają się z jakichś innych przyczyn leczeniu metodą mniej inwazyjną. Pozostaje kilka sposobów operacyjnych, za pomocą noża chirurgicznego, wiąże się to zazwyczaj z kilkudniowym pobytem w szpitalu, czasami z jakimiś tam dolegliwościami bólowymi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze