Trwa ładowanie...

Wybierasz się nad morze? IMGW ma ważne ostrzeżenie

 Karolina Rozmus
04.07.2022 10:30
Nad polskim morze zakwitły sinice
Nad polskim morze zakwitły sinice (East News)

Kwitnienie sinic to bardzo zły prognostyk dla naszego urlopu - w Polsce zdarzały się niejednokrotnie sytuacje zaymkania kąpielisk. Kontakt z tymi groźnymi organizmami może powodować problemy zdrowotne. Tymczasem meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie.

spis treści

1. Gdzie się pojawiły sinice?

IMGW opublikowało zdjęcia satelitarne, na których widać, że pierwsze sinice pojawiły się w obrębie Zalewu Wiślanego.

"Ostatnie słoneczne i bardzo ciepłe dni sprawiły, że temperatura wody w zbiornikach wodnych wyraźnie się podniosła. Na Zalewie Wiślanym w punkcie pomiarowym Tolkmicko w dniu 27.06.2022 temperatura wody przekroczyła 21 stopni Celsjusza i dalej rośnie na skutek operacji słonecznej i napływu ciepłego powietrza. Nieco chłodniejsza woda rzędu 17-20 stopni Celsjusza występuje wzdłuż większości polskiego wybrzeża Bałtyku. Początek sezonu urlopowego zapowiada się wyjątkowo zachęcająco do plażowania i kąpieli" – piszą meteorolodzy.

Zobacz film: "Sinice w Bałtyku. "Jeśli ogłaszamy taki problem, to proszę się nie kąpać""

Kąpieliska wciąż są otwarte, ponieważ IMIGW nie stwierdziło zagrożenia dla zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że sinic nie należy bagatelizować.

2. Sinice – w jaki sposób mogą zagrażać?

Słoneczna pogoda i rosnące temperatury wód sprzyjają kwitnieniu sinic
Słoneczna pogoda i rosnące temperatury wód sprzyjają kwitnieniu sinic (Getty Images)

Sinice zaliczane są do bakterii – nazywa się je także cyjanofitami czy cyjanobakteriami. Niektóre z nich mogą wytwarzać toksyny. Dermatotoksyny mogą powodować choroby skóry, hepatotoksyny – uszkodzenia wątroby, a neurotoksyny – wpływać negatywnie na układ nerwowy.

Naszemu zdrowiu zaszkodzić może nie tylko kontakt bezpośredni z cyjanofitami, ale nawet wdychanie oparów kwitnących sinic. Mogą powodować bóle głowy, bóle brzucha oraz nudności czy wymioty.

Idealnymi warunkami do rozwoju tych organizmów jest zarówno wysoka temperatura wód, jak i spływające do zbiorników liczne zanieczyszczenia, także w postaci środków ochrony roślin stosowanych przez rolników. Sinice "karmią" się fosforem i azotem spływającym do wód z pól, a także azotem znajdującym się w powietrzu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze