Trwa ładowanie...

Wyjęli go z brzucha nastolatki. Jej rodzice byli w szoku

 Katarzyna Prus
23.07.2024 11:49
Lekarze z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim apelują, by się badać
Lekarze z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim apelują, by się badać (Facebook)

Lekarze ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim wycięli 17-latce 3,5-kilogramowego guza. Pacjentka przeszła operację w ostatniej chwili.

spis treści

1. Rekordowy guz

17-latka przeszła operację wycięcia 3,5-kilogramowego guza. Nastolatka trafiła do szpitala w ostatniej chwili, kiedy jej brzuch wyglądał już jak u kobiety w szósty miesiącu ciąży.

- U tej dziewczynki były już objawy ze strony układu moczowego. Guz już naciskał na nerki, które zaczęły pracować niewłaściwie - tłumaczył w rozmowie z Polsat News Tomasz Grzechnik, ordynator chirurgii dziecięcej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, w którym była operowana 17-latka.

Operacja trwała półtorej godziny i zakończyła się sukcesem. Lekarze podkreślają jednak, że dziewczyna powinna trafić do szpitala znacznie wcześniej, bo zmiana rozwijała się od miesięcy. Wówczas operacja byłaby znacznie prostsza.

Zobacz film: "Nietypowe objawy raka jajnika. Zmiany w osobowości"
Lekarze wycięli 17-latce ogromnego guza
Lekarze wycięli 17-latce ogromnego guza (Getty Images)

Dr Grzechnik przyznał jednocześnie, że to "być może największy w historii oddziału guz torbielowaty jajnika".

Rodzina 17-latki jest w szoku. Jej ojciec przyznał, że dopiero w czerwcu zorientował się, że z brzuchem córki, który był "twardawy", coś jest nie w porządku.

2. Guzy u nastolatków

Guzy u tak młodych osób, jak pacjentka szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, to rzadkość. Nie są to jednak pojedyncze przypadki. Dlatego kluczowa jest profilaktyka.

Prof. Anna Torres, kierownik kliniki ginekologii dziecięcej i dziewczęcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podkreśla, że dziewczynki powinny być badane u ginekologa już między 13. a 15. rokiem życia, by sprawdzić, czy nie ma żadnych niepokojących objawów.

W tak młodym wieku zachorować mogą zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.

Najmłodszym pacjentem, jakiego leczył prof. Piotr Wysocki, kierownik oddziału klinicznego onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, był 14-latek z rakiem jelita grubego.

- Nie ma wieku, poniżej którego się nie zachoruje - ostrzega specjalista cytowany przez Polsat News.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze