Wyjaśniono, dlaczego ludzie uwielbiają głos Morgana Freemana
Naukowcy odkryli powody, dla których głos Morgana Freemana ma tak wielu fanów.
Nie da się ukryć, że jego głos ma w sobie coś, co sprawia, że tak go kochamy. Trzeba podkreślić, że głos aktora jest wielozadaniowy. Jest on wykorzystywany zarówno w filmach jako głos samego Boga, ale również użyczył on głosu aplikacji nawigacyjnej Waze i prowadzi on ludzi spokojnie do celu.
Okazuje się, że istnieje kilka powodów, popartych naukowo, które sprawiają, że głos Freemana ma tak wielu fanów.
Jedno z wyjaśnień jest dość proste.
"Niektóre głosy słyszymy cały czas, więc tak naprawdę stanowią tło naszego życia" - mówi Pamela Rutledge, dyrektor Centrum Badawczego Psychologii Mediów.
W filmach z udziałem Freemana, które oglądamy najczęściej gra on dobrego faceta, a taki obraz aktora kreowany w filmach przez lata dał efekt w postaci pozytywnych skojarzeń, które się sumują.
Według Rutledge sprawia to, że ludzie obdarzają go dużym zaufaniem i faktycznie, jeśli powie, żeby skręcić w prawo, to tak zrobimy.
Jednak istnieją też głębsze powody pozytywnego odbioru jego głosu przez ludzi. W eksperymentach naukowych wykazano, że ludzie konsekwentnie postrzegają niski głos u mężczyzn jako silniejszy i bardziej atrakcyjny fizycznie niż męskie głosy o wyższej tonacji.
"To nie jest zaskakujące, że głos Morgana Freemana jest wykorzystywany przez wielu do pracy lektora, ponieważ jego głos jest postrzegany jako dominująca i silna męska postać" - mówi Casey Klofstad, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Miami i badacz, jak społeczeństwo i biologia wpływa na sposób podejmowania decyzji.
Oczywiście nasza preferencja niskich głosów mężczyzn wykracza poza te, które zostały wybrane do pracy lektora. Wpływa to na nasze wybory.
W jednym z badań, Klofstad i jego współpracownicy nagrywali mężczyzn i kobiety mówiących: "Wzywam was do głosowania na mnie w listopadzie" po czym cyfrowo podnosił i obniżał tonacje nagrań.
W drugim etapie badania mężczyźni i kobiety w eksperymencie wybierali wersję, która bardziej im się podoba i większość z nich wybrała głębszą wersję głosu w przypadku obu płci. To dlatego, że mamy wrażenie, że niższy głos osoby ma więcej uczciwości, kompetencji i siły fizycznej.
Prawdopodobnie możemy również preferować głębsze głosy, bo brzmią jak starsze, a więc mądrzejsze. W wieku 78 lat Freeman z pewnością potwierdza taką teorię. Jednak w badaniu przeprowadzonym latem ubiegłego roku, które było w zasadzie identyczne z poprzednim eksperymentem, z tym że ludzie wybierali, który głos był silniejszy, bardziej kompetentny i starszy, Klofstad stwierdził, że wiek miał znaczenie, ale nie było to tak istotne, jak te inne czynniki.
"Odkryliśmy, że postrzeganie siły i kompetencji były najsilniej związane z preferencją dla niższego głosu" - mówi Klofstad.
Freeman, ze swej strony, ma swoje własne teorie na temat siły swego głosu.
"Jeśli szukasz sposobu na poprawę brzmienia swojego głosu, dużo ziewaj" - powiedział kiedyś w wywiadzie. "To rozluźnia mięśnie gardła. Rozluźnia struny głosowe. I jak tylko odpoczną, ton spada. Im niższy głos, tym lepiej brzmi".
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.