Wyjaśniono, dlaczego ludzie uwielbiają głos Morgana Freemana

Naukowcy odkryli powody, dla których głos Morgana Freemana ma tak wielu fanów.

Nie da się ukryć, że jego głos ma w sobie coś, co sprawia, że tak go kochamy. Trzeba podkreślić, że głos aktora jest wielozadaniowy. Jest on wykorzystywany zarówno w filmach jako głos samego Boga, ale również użyczył on głosu aplikacji nawigacyjnej Waze i prowadzi on ludzi spokojnie do celu.

Okazuje się, że istnieje kilka powodów, popartych naukowo, które sprawiają, że głos Freemana ma tak wielu fanów.

Jedno z wyjaśnień jest dość proste.

"Niektóre głosy słyszymy cały czas, więc tak naprawdę stanowią tło naszego życia" - mówi Pamela Rutledge, dyrektor Centrum Badawczego Psychologii Mediów.

W filmach z udziałem Freemana, które oglądamy najczęściej gra on dobrego faceta, a taki obraz aktora kreowany w filmach przez lata dał efekt w postaci pozytywnych skojarzeń, które się sumują.

Według Rutledge sprawia to, że ludzie obdarzają go dużym zaufaniem i faktycznie, jeśli powie, żeby skręcić w prawo, to tak zrobimy.

Jednak istnieją też głębsze powody pozytywnego odbioru jego głosu przez ludzi. W eksperymentach naukowych wykazano, że ludzie konsekwentnie postrzegają niski głos u mężczyzn jako silniejszy i bardziej atrakcyjny fizycznie niż męskie głosy o wyższej tonacji.

"To nie jest zaskakujące, że głos Morgana Freemana jest wykorzystywany przez wielu do pracy lektora, ponieważ jego głos jest postrzegany jako dominująca i silna męska postać" - mówi Casey Klofstad, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Miami i badacz, jak społeczeństwo i biologia wpływa na sposób podejmowania decyzji.

Oczywiście nasza preferencja niskich głosów mężczyzn wykracza poza te, które zostały wybrane do pracy lektora. Wpływa to na nasze wybory.

W jednym z badań, Klofstad i jego współpracownicy nagrywali mężczyzn i kobiety mówiących: "Wzywam was do głosowania na mnie w listopadzie" po czym cyfrowo podnosił i obniżał tonacje nagrań.

W drugim etapie badania mężczyźni i kobiety w eksperymencie wybierali wersję, która bardziej im się podoba i większość z nich wybrała głębszą wersję głosu w przypadku obu płci. To dlatego, że mamy wrażenie, że niższy głos osoby ma więcej uczciwości, kompetencji i siły fizycznej.

15 sekretów mężczyzn, które na pewno chcesz poznać!

Większość mężczyzn stara się wyrazić swoje uczucia poprzez drobne gesty. Przykładowo mogą kupić kwiaty, zabrać cię na kolację albo nawet posprzątać mieszkanie....

Prawdopodobnie możemy również preferować głębsze głosy, bo brzmią jak starsze, a więc mądrzejsze. W wieku 78 lat Freeman z pewnością potwierdza taką teorię. Jednak w badaniu przeprowadzonym latem ubiegłego roku, które było w zasadzie identyczne z poprzednim eksperymentem, z tym że ludzie wybierali, który głos był silniejszy, bardziej kompetentny i starszy, Klofstad stwierdził, że wiek miał znaczenie, ale nie było to tak istotne, jak te inne czynniki.

"Odkryliśmy, że postrzeganie siły i kompetencji były najsilniej związane z preferencją dla niższego głosu" - mówi Klofstad.

Freeman, ze swej strony, ma swoje własne teorie na temat siły swego głosu.

"Jeśli szukasz sposobu na poprawę brzmienia swojego głosu, dużo ziewaj" - powiedział kiedyś w wywiadzie. "To rozluźnia mięśnie gardła. Rozluźnia struny głosowe. I jak tylko odpoczną, ton spada. Im niższy głos, tym lepiej brzmi".

Marta Pawlak, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...