Wyjaśniono, dlaczego ludzie uwielbiają głos Morgana Freemana

Naukowcy odkryli powody, dla których głos Morgana Freemana ma tak wielu fanów.

Nie da się ukryć, że jego głos ma w sobie coś, co sprawia, że tak go kochamy. Trzeba podkreślić, że głos aktora jest wielozadaniowy. Jest on wykorzystywany zarówno w filmach jako głos samego Boga, ale również użyczył on głosu aplikacji nawigacyjnej Waze i prowadzi on ludzi spokojnie do celu.

Okazuje się, że istnieje kilka powodów, popartych naukowo, które sprawiają, że głos Freemana ma tak wielu fanów.

Jedno z wyjaśnień jest dość proste.

"Niektóre głosy słyszymy cały czas, więc tak naprawdę stanowią tło naszego życia" - mówi Pamela Rutledge, dyrektor Centrum Badawczego Psychologii Mediów.

W filmach z udziałem Freemana, które oglądamy najczęściej gra on dobrego faceta, a taki obraz aktora kreowany w filmach przez lata dał efekt w postaci pozytywnych skojarzeń, które się sumują.

Naukowcy znaleźli naukowe wyjaśnienie dlaczego ludzie lubią głos Morgana Freemana
Naukowcy znaleźli naukowe wyjaśnienie dlaczego ludzie lubią głos Morgana Freemana (Shutterstock)

Według Rutledge sprawia to, że ludzie obdarzają go dużym zaufaniem i faktycznie, jeśli powie, żeby skręcić w prawo, to tak zrobimy.

Jednak istnieją też głębsze powody pozytywnego odbioru jego głosu przez ludzi. W eksperymentach naukowych wykazano, że ludzie konsekwentnie postrzegają niski głos u mężczyzn jako silniejszy i bardziej atrakcyjny fizycznie niż męskie głosy o wyższej tonacji.

"To nie jest zaskakujące, że głos Morgana Freemana jest wykorzystywany przez wielu do pracy lektora, ponieważ jego głos jest postrzegany jako dominująca i silna męska postać" - mówi Casey Klofstad, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Miami i badacz, jak społeczeństwo i biologia wpływa na sposób podejmowania decyzji.

ZOBACZ TAKŻE:

Oczywiście nasza preferencja niskich głosów mężczyzn wykracza poza te, które zostały wybrane do pracy lektora. Wpływa to na nasze wybory.

W jednym z badań, Klofstad i jego współpracownicy nagrywali mężczyzn i kobiety mówiących: "Wzywam was do głosowania na mnie w listopadzie" po czym cyfrowo podnosił i obniżał tonacje nagrań.

W drugim etapie badania mężczyźni i kobiety w eksperymencie wybierali wersję, która bardziej im się podoba i większość z nich wybrała głębszą wersję głosu w przypadku obu płci. To dlatego, że mamy wrażenie, że niższy głos osoby ma więcej uczciwości, kompetencji i siły fizycznej.

15 sekretów mężczyzn, które na pewno chcesz poznać!
15 sekretów mężczyzn, które na pewno chcesz poznać! [15 zdjęć]

Większość mężczyzn stara się wyrazić swoje uczucia poprzez drobne gesty. Przykładowo mogą kupić kwiaty,...

zobacz galerię

Prawdopodobnie możemy również preferować głębsze głosy, bo brzmią jak starsze, a więc mądrzejsze. W wieku 78 lat Freeman z pewnością potwierdza taką teorię. Jednak w badaniu przeprowadzonym latem ubiegłego roku, które było w zasadzie identyczne z poprzednim eksperymentem, z tym że ludzie wybierali, który głos był silniejszy, bardziej kompetentny i starszy, Klofstad stwierdził, że wiek miał znaczenie, ale nie było to tak istotne, jak te inne czynniki.

"Odkryliśmy, że postrzeganie siły i kompetencji były najsilniej związane z preferencją dla niższego głosu" - mówi Klofstad.

Freeman, ze swej strony, ma swoje własne teorie na temat siły swego głosu.

"Jeśli szukasz sposobu na poprawę brzmienia swojego głosu, dużo ziewaj" - powiedział kiedyś w wywiadzie. "To rozluźnia mięśnie gardła. Rozluźnia struny głosowe. I jak tylko odpoczną, ton spada. Im niższy głos, tym lepiej brzmi".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.