Wzrost ryzyka raka piersi nie zależy od godzin pracy
Nowe badania sugerują, że praca na nocną zmianę ma minimalny lub żaden wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi.
W 2007 roku Komisja Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła na podstawie badań zwierząt i ludzi, że praca w systemie zmianowym "prawdopodobnie" ma związek z rakiem piersi.
Jednak nowe badanie przeprowadzone przez czołowych brytyjskich ekspertów wykazało na podstawie danych dotyczących 1,4 mln kobiet, że zachorowanie na raka nie miało żadnego związku z pracą zmianową w nocy.
Brytyjska Organizacja Badań nad Rakiem (CRUK) ma nadzieję, że wnioski uspokoją kobiety.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) wydała w 2007 roku orzeczenie na podstawie zakłóceń zegara biologicznego w pracy zmianowej.
W tamtym czasie nie było dostatecznych dowodów na potwierdzenie ryzyka raka piersi u ludzi, więc klasyfikacja oparta była głównie na połączeniu badań na zwierzętach z badaniami laboratoryjnymi.
Nowe badania zostały opublikowane w „Journal of National Cancer Institute”.
Badania były finansowane przez brytyjski Urząd Zdrowia i Bezpieczeństwa, Brytyjską Organizację Badań nad Rakiem oraz brytyjską Medyczną Radę Badawczą i zostało oparte na danych pochodzących z 10 różnych badań z Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Szwecji i Holandii.
W porównaniu z kobietami, które nigdy wcześniej nie pracował na nocnej zmianie, te, które doświadczyły całonocnej pracy - nawet przez 20 do 30 lat - nie były w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi.
Badacze stwierdzili, że częstość występowania raka piersi była zasadniczo taka sama, niezależnie czy ktoś w ogóle nie pracował na nocnej zmianie, czy też pracował wyłącznie w nocy przez kilka dziesięcioleci.
Średnio 14 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii miało okazję pracować w nocy, a jedynie 2 proc. kobiet pracowało na nocnej zmianie przez 20 lub więcej lat.
Każdego roku w Wielkiej Brytanii rozpoznaje się raka u około 53300 kobiet, a około 11500 umiera z powodu tej choroby. W Polsce z powodu nowotworu umiera około 5000 kobiet rocznie.
"Okazało się, że kobiety, które pracowały na nocnych zmianach, w tym na długoterminowych zmianach nocnych, nie były bardziej narażone na rozwój raka piersi, zarówno według trzech nowych badań brytyjskich jak również, kiedy połączono wyniki z wszystkich 10 badań na ten temat" - powiedział naukowiec finansujący CRUK dr Ruth Travis, który prowadził badania i współpracuje z Uniwersytetem w Oxfordzie.
"To badanie jest największym w swoim rodzaju i nie wykazało żadnego związku między rakiem piersi a pracą na nocnych zmianach” - powiedziała Saraha Williams, kierownik ds. informacji medycznej CRUK.
W ostatnich latach badania sugerujące istnienie takiego związku spotkały się z dużym zainteresowaniem, ale władze mają nadzieję, że dzisiejsze wiadomości uspokoją kobiety, które pracują na nocną zmianę.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem w Wielkiej Brytanii i badania, które pozwolą w pełni zrozumieć różne czynniki ryzyka, są bardzo istotne, aby móc przekazać kobietom konkretne porady zdrowotne.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.