Wzrost ryzyka raka piersi nie zależy od godzin pracy

Nowe badania sugerują, że praca na nocną zmianę ma minimalny lub żaden wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi.

W 2007 roku Komisja Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła na podstawie badań zwierząt i ludzi, że praca w systemie zmianowym "prawdopodobnie" ma związek z rakiem piersi.

Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?

Jednak nowe badanie przeprowadzone przez czołowych brytyjskich ekspertów wykazało na podstawie danych dotyczących 1,4 mln kobiet, że zachorowanie na raka nie miało żadnego związku z pracą zmianową w nocy.

Brytyjska Organizacja Badań nad Rakiem (CRUK) ma nadzieję, że wnioski uspokoją kobiety.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) wydała w 2007 roku orzeczenie na podstawie zakłóceń zegara biologicznego w pracy zmianowej.

W tamtym czasie nie było dostatecznych dowodów na potwierdzenie ryzyka raka piersi u ludzi, więc klasyfikacja oparta była głównie na połączeniu badań na zwierzętach z badaniami laboratoryjnymi.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

Nowe badania zostały opublikowane w „Journal of National Cancer Institute”.

Badania były finansowane przez brytyjski Urząd Zdrowia i Bezpieczeństwa, Brytyjską Organizację Badań nad Rakiem oraz brytyjską Medyczną Radę Badawczą i zostało oparte na danych pochodzących z 10 różnych badań z Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Szwecji i Holandii.

W porównaniu z kobietami, które nigdy wcześniej nie pracował na nocnej zmianie, te, które doświadczyły całonocnej pracy - nawet przez 20 do 30 lat - nie były w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi.

Badacze stwierdzili, że częstość występowania raka piersi była zasadniczo taka sama, niezależnie czy ktoś w ogóle nie pracował na nocnej zmianie, czy też pracował wyłącznie w nocy przez kilka dziesięcioleci.

Średnio 14 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii miało okazję pracować w nocy, a jedynie 2 proc. kobiet pracowało na nocnej zmianie przez 20 lub więcej lat.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii rozpoznaje się raka u około 53300 kobiet, a około 11500 umiera z powodu tej choroby. W Polsce z powodu nowotworu umiera około 5000 kobiet rocznie.

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych składników sprawia, że produkt ten niweluje...

"Okazało się, że kobiety, które pracowały na nocnych zmianach, w tym na długoterminowych zmianach nocnych, nie były bardziej narażone na rozwój raka piersi, zarówno według trzech nowych badań brytyjskich jak również, kiedy połączono wyniki z wszystkich 10 badań na ten temat" - powiedział naukowiec finansujący CRUK dr Ruth Travis, który prowadził badania i współpracuje z Uniwersytetem w Oxfordzie.

"To badanie jest największym w swoim rodzaju i nie wykazało żadnego związku między rakiem piersi a pracą na nocnych zmianach” - powiedziała Saraha Williams, kierownik ds. informacji medycznej CRUK.

W ostatnich latach badania sugerujące istnienie takiego związku spotkały się z dużym zainteresowaniem, ale władze mają nadzieję, że dzisiejsze wiadomości uspokoją kobiety, które pracują na nocną zmianę.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem w Wielkiej Brytanii i badania, które pozwolą w pełni zrozumieć różne czynniki ryzyka, są bardzo istotne, aby móc przekazać kobietom konkretne porady zdrowotne.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny raka piersi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Przyczyny raka piersi
Przyczyny raka piersi

Hormony a rak piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet (ok. 20% zachorowań na nowotwory złośliwe). Nieznane są przyczyny wstępowania tej choroby (...) hormonalnej, a także przyjmowanie leków zawierających hormony....

Przyczyny raka piersi

Genetyczne przyczyny raka piersi (BRCA1 i BRCA2)

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet (około 20% zachorowań na nowotwory złośliwe). Nieznane są przyczyny powstawania zmian (...) ich funkcje. Gdzie występują geny raka piersi? Organizm...

Przyczyny raka piersi

Palenie tytoniu a rak piersi

za istnieniem takiego związku. Badania dotyczą zarówno palenia papierosów jako przyczyny raka piersi, jak i przeżywalności chorych na raka piersi palących. Coraz...

Przyczyny raka piersi

BRCA1 i BRCA2

Skrótem BRCA1 i BRCA2 oznaczane są geny, których mutacja, czyli zmiana właściwości, prowadzi do niekontrolowanego, nadmiernego podziału komórek i w efekcie do rozwoju raka sutka lub raka jajnika. Mutacja w genie BRCA1...

Czynniki ryzyka raka piersi

Rak piersi - czynniki ryzyka (WIDEO)

Rak piersi - czynniki ryzyka (WIDEO) Odtwórz wideo

Czynniki ryzyka w każdym schorzeniu, jak np. w raku piersi, dzieli się na modyfikowalne i niemodyfikowalnie. Do tych drugich zaliczamy wszystkie (...) jest zależna od rodzaju schorzenia, np. w raku płuca największe...