Wzrost ryzyka raka piersi nie zależy od godzin pracy

Nowe badania sugerują, że praca na nocną zmianę ma minimalny lub żaden wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi.

Praca w nocy nie wpływa na zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi
Praca w nocy nie wpływa na zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi

W 2007 roku Komisja Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła na podstawie badań zwierząt i ludzi, że praca w systemie zmianowym "prawdopodobnie" ma związek z rakiem piersi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jednak nowe badanie przeprowadzone przez czołowych brytyjskich ekspertów wykazało na podstawie danych dotyczących 1,4 mln kobiet, że zachorowanie na raka nie miało żadnego związku z pracą zmianową w nocy.

Brytyjska Organizacja Badań nad Rakiem (CRUK) ma nadzieję, że wnioski uspokoją kobiety.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) wydała w 2007 roku orzeczenie na podstawie zakłóceń zegara biologicznego w pracy zmianowej.

W tamtym czasie nie było dostatecznych dowodów na potwierdzenie ryzyka raka piersi u ludzi, więc klasyfikacja oparta była głównie na połączeniu badań na zwierzętach z badaniami laboratoryjnymi.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży....

zobacz galerię

Nowe badania zostały opublikowane w „Journal of National Cancer Institute”.

Badania były finansowane przez brytyjski Urząd Zdrowia i Bezpieczeństwa, Brytyjską Organizację Badań nad Rakiem oraz brytyjską Medyczną Radę Badawczą i zostało oparte na danych pochodzących z 10 różnych badań z Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Szwecji i Holandii.

W porównaniu z kobietami, które nigdy wcześniej nie pracował na nocnej zmianie, te, które doświadczyły całonocnej pracy - nawet przez 20 do 30 lat - nie były w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi.

Badacze stwierdzili, że częstość występowania raka piersi była zasadniczo taka sama, niezależnie czy ktoś w ogóle nie pracował na nocnej zmianie, czy też pracował wyłącznie w nocy przez kilka dziesięcioleci.

Średnio 14 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii miało okazję pracować w nocy, a jedynie 2 proc. kobiet pracowało na nocnej zmianie przez 20 lub więcej lat.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii rozpoznaje się raka u około 53300 kobiet, a około 11500 umiera z powodu tej choroby. W Polsce z powodu nowotworu umiera około 5000 kobiet rocznie.

Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu
Chroń się przed rakiem piersi. Oto 6 produktów, które warto jeść, by uniknąć nowotworu [6 zdjęć]

Orzechy brazylijskie wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, witamin i minerałów. Bogactwo prozdrowotnych...

zobacz galerię

"Okazało się, że kobiety, które pracowały na nocnych zmianach, w tym na długoterminowych zmianach nocnych, nie były bardziej narażone na rozwój raka piersi, zarówno według trzech nowych badań brytyjskich jak również, kiedy połączono wyniki z wszystkich 10 badań na ten temat" - powiedział naukowiec finansujący CRUK dr Ruth Travis, który prowadził badania i współpracuje z Uniwersytetem w Oxfordzie.

"To badanie jest największym w swoim rodzaju i nie wykazało żadnego związku między rakiem piersi a pracą na nocnych zmianach” - powiedziała Saraha Williams, kierownik ds. informacji medycznej CRUK.

W ostatnich latach badania sugerujące istnienie takiego związku spotkały się z dużym zainteresowaniem, ale władze mają nadzieję, że dzisiejsze wiadomości uspokoją kobiety, które pracują na nocną zmianę.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem w Wielkiej Brytanii i badania, które pozwolą w pełni zrozumieć różne czynniki ryzyka, są bardzo istotne, aby móc przekazać kobietom konkretne porady zdrowotne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy