Zabija 60 tys. Polaków rocznie. Sygnał, że serce woła o pomoc
Niewydolność serca to problem miliona Polaków, choć liczba ta w ciągu dekady zwiększy się aż o 50 proc. - jak zapowiadają naukowcy. Obecnie w naszym kraju umiera przez nią ok. 60 tys. osób rocznie. Czym objawia się niewydolność serca?
1. Jak rozpoznać niewydolność serca?
Niewydolność serca to stan zagrożenia życia, kiedy mięsień sercowy na skutek uszkodzenia pompuje krew wolniej i tym samym otrzymuje mniejszą ilość tlenu oraz składników odżywczych.
Niestety niewydolność nie wywołuje charakterystycznych dolegliwości, jest rozpoznawana późno, co negatywnie wpływa na ogólne rokowania. Wcześniejsza diagnoza daje szanse na dłuższe życie i spowolnienie rozwoju schorzenia.
Alarmujące objawy według Amerykańskiego Towarzystwa Niewydolności Serca (HFSA) to:
- F - fatigue (zmęczenie),
- A - activity limited (zmniejszenie wydolności),
- C- chest cognestion (uczucie ciężkości w klatce piersiowej lub przewlekły kaszel),
- E - edema (obrzęk i swędzenie kostek w wyniku zatrzymania płynów),
- S - shortness of breath (zadyszka).
Wizyta u kardiologa jest wskazana, gdy wystąpią powyższe dolegliwości, choć najłatwiej zauważyć ostatnią z nich. Zadyszka powracająca kilkukrotnie w ciągu dnia na skutek niewymagających czynności jest niepokojącym symptomem.
W przypadku niewydolności serca problemem dla pacjentów jest wejście po kilku schodach czy spokojny spacer, nawet tak niewielki wysiłek sprawia, że ich oddech przyspiesza i nie są w stanie wziąć głębszego oddechu.
2. Kto jest najbardziej narażony na niewydolność serca?
Niewydolność serca może wystąpić w niemalże każdym wieku, choć najczęściej jest diagnozowana u osób po 65. roku życia. Czynniki, które przyczyniają się do rozwoju chorób serca to:
- nadwaga i otyłość,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu,
- przewlekły stres,
- brak aktywności fizycznej,
- cukrzyca,
- nadciśnienie.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.