Trwa ładowanie...

Zabił 3 osoby w ciągu jednego tygodnia. Wirusa przenoszą komary

 Karolina Rozmus
22.08.2023 11:50
Wirus może doprowadzić do paraliżu i śpiączki
Wirus może doprowadzić do paraliżu i śpiączki (Getty Images)

Tragiczne wieści z Rumunii – co najmniej trzy osoby zmarły z powodu choroby wywoływanej przez wirusa Zachodniego Nilu. Szacuje się, że ponad 10 proc. komarów w Rumunii może być nosicielami patogenu. Na gorączkę Zachodniego Nilu nie ma szczepionki ani leków.

spis treści

1. Nie tylko tropiki. Groźny wirus już w Europie

Choć statystycznie osiem na 10 osób przejdzie infekcję bezobjawowo, to zwłaszcza wrażliwe grupy społeczeństwa, w tym seniorzy i osoby przewlekłe chore, są szczególnie narażone na chorobę przenoszoną przez komary.

Jeszcze kilka dekad temu wirus Zachodniego Nilu (ang. West Nile Virus, WNV, wirus z rodziny Flaviviridae) nie występował w Europie wcale, typowy był dla strefy klimatu równikowego, zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Tymczasem badanie niedawno przeprowadzone przez Cantacuzino Institute w Bukareszcie wykazało, że ponad dziesięć procent komarów w Rumunii jest nosicielami groźnego wirusa. W ostatnich dniach zachorowało już siedem osób powyżej 50. roku życia, z czego trzy zmarły wskutek powikłań.

Zobacz film: "Kogo atakują komary? 5 nietypowych zależności"
Gorączka Zachodniego Nilu w Europie. W Rumunii zmarły trzy osoby
Gorączka Zachodniego Nilu w Europie. W Rumunii zmarły trzy osoby (Pixabay)

U pacjentów przybywających do szpitali diagnozowano zapalenie opon mózgowych lub opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mózgu. W rzadkich przypadkach gorączka Zachodniego Nilu może prowadzić do powikłań w postaci paraliżu, drgawek, utraty wzroku, a nawet śpiączki.

W przypadku infekcji objawowej mogą pojawić się:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • powiększone węzły chłonne,
  • objawy skórne.

2. Gorączka Zachodniego Nilu opanowała Włochy

International Society for Infectious Diseases (ISID) odnotowuje przypadki infekcji spowodowanej wirusem Zachodniego Nilu także we Włoszech. Opierając się na raporcie włoskiego Istituto Superiore di Sanità (ISS), zwraca uwagę, że liczba przypadków choroby przenoszonej przez komary wzrosła od maja – łącznie zachorowały 94 osoby, trzy osoby zmarły. Spośród nich 52 osoby miały postać neuroinwazyjną infekcji.

ISS zwraca uwagę, że wysyp przypadków wirusa Zachodniego Nilu ma związek z ekstremalnymi zjawiskami tj. powodzie. "Powodzie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem niektórych chorób zakaźnych, w tym arbowirusów przenoszonych przez komary, takich jak wirus Zachodniego Nilu, endemiczny we Włoszech, oraz wirusy denga i chikungunya, które spowodowały sporadyczne ogniska w naszym kraju".

Włoski organ ds. zdrowia zaleca, by w celu ograniczenia ryzyka zakażenia wirusem:

  • stosować repelenty oraz zakładać długie spodnie i koszule z długimi rękawami na zewnątrz, zwłaszcza o świcie i zmierzchu,
  • stosować moskitiery na okna i przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • często opróżniać pojemniki ze stojącą wodą, np.często zmieniać wodę w miskach dla zwierząt i opróżniać brodziki dla dzieci, gdy nie są używane.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze