Trwa ładowanie...

Zaczęło się od bólu palca. 21-latka cierpi na tajemniczą chorobę

Avatar placeholder
29.05.2022 08:52
Jej choroba zaczęła się niewinnie. Okazało się, że były to objawy poważnej choroby
Jej choroba zaczęła się niewinnie. Okazało się, że były to objawy poważnej choroby (Facebook)

Maria Hernandez w wieku 21 lat poczuła po raz pierwszy ból w palcu. Początkowo myślała, że sam przejdzie, ale tak się nie stało. W ciągu kilku dni pojawił się ból w barku. - Był tak dokuczliwy, że nie mogłam nawet podnieść ręki - powiedziała w wywiadzie udzielonym dla serwisu today.com. Okazało się, że cierpi na jedną z najbardziej tajemniczych chorób ludzkości.

spis treści

1. Diagnoza zajęła kilka lat

W 2011 roku Maria Hernandez zaczęła podupadać na zdrowiu. Trafiła do szpitala, gdzie przez miesiąc lekarze próbowali znaleźć przyczynę jej dolegliwości. Nawet wykonano jej zabieg przezskórnej biopsji nerki. Nie mogła nawet chodzić z powodu bólu, a na jej ciele zaczęła pojawiać się wysypka.

Wystąpienie tych objawów przyspieszyło postawienie diagnozy. Usłyszała, że cierpi na toczeń rumieniowaty, czyli chorobę autoimmunologiczną, w której organizm zaczyna atakować własne komórki i tkanki. Towarzyszą jej charakterystyczne rumieniowe zmiany skórne.

Zobacz film: "Lekarze odradzali jej ślub. Nie posłuchała"

- Poczułam w tamtej chwili, że moje życie właśnie się skończyło. Byłam bardzo opuchnięta, szybko przybrałam na wadze i zaczęłam tracić włosy - opowiedziała Maria.

2. Ta choroba jest niezwykle trudna do leczenia

Toczeń rumieniowaty jest to jedna z najbardziej złośliwych i tajemniczych chorób ludzkości. Może zająć wiele narządów, ale najczęściej uszkadza stawy, skórę i nerki. Jego dokładna przyczyna wciąż pozostaje nieznana. Wiadomo jednak, że istnieje dziedziczna skłonność do rozwoju tej choroby. Na jej wystąpienie ma wpływ kilka czynników, m.in. hormony, niektóre leki czy ekspozycja na światło słoneczne.

Do objawów tocznia rumieniowatego zalicza się m.in. niespecyficzne zmiany skórne, owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie stawów, zmiany neurologiczne, nadmierne wypadanie włosów i zaburzenia hematologiczne. Co więcej, mogą one pojawiać się i znikać, przez co diagnoza jest utrudniona.

Jak wyjaśnia dermatolożka Allison Arthur z Sand Lake Dermatology Center w Orlando (USA), w przypadku chorób autoimmunologicznych "układ odpornościowy jest zdezorientowany i zaczyna atakować własne tkanki, jakby były one obce". Według organizacji zdrowia The Lupus Foundation of America warto zwrócić uwagę jeszcze na dodatkowe objawy, takie jak zmęczenie, opuchnięte nogi lub dłonie, ból głowy, gorączka, światłowstręt oraz ból w klatce piersiowej przy wdechu.

Zobacz także: Masz takie znaki na skórze? Ostrzegają, że pasożyty zajęły jelita

3. Ból towarzyszy jej każdego dnia

Niestety, nadal nie ma jednego skutecznego leku, który umożliwiłby całkowite wyleczenie choroby. Najczęściej w walce z tą chorobą stosuje się glikokortykosteroidy na zmiany skórne, niesteroidowe leki przeciwzapalne na bóle stawów i inne objawy ogólne oraz leki immunosupresyjne.

Dlatego też Maria Hernandez musiała nauczyć się żyć z tą chorobą. Stosuje sterydy w celu zmniejszenia nasilenia objawów choroby i zdrowo się odżywia. - Nie odczuwam tak silnego bólu, jak na początku, ale nie mogę powiedzieć, że dziś nic mnie nie boli i nie muszę już zażywać leków - powiedziała kobieta.

Mimo choroby Maria wraz z mężem starają się o dziecko.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze