Trwa ładowanie...

Zamiast leczyć, szkodzą. GIF: Poważne konsekwencje zdrowotne

 Patrycja Pupiec
18.09.2023 13:09
GIF ostrzega przed groźnym procederem. "Poważne konsekwencje zdrowotne"
GIF ostrzega przed groźnym procederem. "Poważne konsekwencje zdrowotne" (Getty Images)

Główny Inspektor Farmaceutyczny ostrzega konsumentów przed zakupem sfałszowanych leków. "Pacjencie pamiętaj: nabywanie produktów leczniczych z nielegalnego źródła niesie za sobą ryzyko zakupu sfałszowanego produktu, którego stosowanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne" - apeluje GIF.

spis treści

1. GIF ostrzega przed sfałszowanymi lekami

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) przekazał, że coraz częściej otrzymuje zgłoszenia dotyczące nielegalnej sprzedaży sfałszowanych leków. Po analizie produktów leczniczych zazwyczaj okazuje się, że rzeczywiście różnią się od oryginału, który oferuje podmiot odpowiedzialny. Wówczas GIF uznaje je za sfałszowane.

Organ podkreśla, że sfałszowane produkty lecznicze są sprzedawane najczęściej za pośrednictwem sklepów internetowych, które nie mają wymaganych uprawnień do obrotu lub mediach społecznościowych.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

"Sprzedaż detaliczna leków w sieci może być prowadzona wyłącznie w aptekach internetowych, które jednocześnie prowadzą działalność stacjonarną" - przypomina GIF.

Oznacza to, że przedsiębiorca może prowadzić aptekę internetową tylko wtedy, gdy posiada również aptekę stacjonarną. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie medykamenty można zakupić w internecie. Przykładem są leki na receptę.

Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, że legalnie działające apteki internetowe są oznaczone wspólnym dla państw Unii Europejskiej logo ("common logo"). Taka sygnatura wskazuje, że podmiot ma uprawnienia, by sprzedawać leki na odległość.

"Pacjencie pamiętaj: nabywanie produktów leczniczych z nielegalnego źródła niesie za sobą ryzyko zakupu sfałszowanego produktu, którego stosowanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne!" - przypomina GIF.

2. Jak rozpoznać fałszywe leki?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaznacza, że niektóre sfałszowane produkty lecznicze wizualnie są niemal identyczne, jak oryginalne. To niestety utrudnia rozpoznanie trefnego medykamentu.

WHO wskazuje kroki, które mogą ułatwić identyfikacje fałszywych preparatów:

  1. Sprawdzenie stanu opakowania, a także analiza treści pod kątem błędów ortograficznych i gramatycznych.
  2. Sprawdzenie daty produkcji oraz ważności preparatu na opakowaniu zewnętrznym i porównanie ich z opakowaniem wewnętrznym.
  3. Upewnienie się, że lek wygląda prawidłowo, nie uległ zniszczeniu, nie odbarwił się, nie posiada nietypowego zapachu.

Jeśli po zażyciu leku masz podejrzenia, że mógł być sfałszowany lub pojawiły się działanie niepożądane, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze