Trwa ładowanie...

Zauważyłeś w toalecie? Sprzyjają demencji, ryzyko wzrasta o 73 proc.

Avatar placeholder
03.09.2023 17:54
Masz taki problem? Zły znak
Masz taki problem? Zły znak (Getty Images)

Wyniki badań zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera, zwracają uwagę na nieoczekiwany związek między rytmem wypróżnień a funkcjami kognitywnymi. Okazuje się, że osoby zmagające się z zaparciami są o 73 proc. bardziej narażone na problemy z pamięcią i koncentracją niż te, które wypróżniają się regularnie.

spis treści

1. Jakie mechanizmy kryją się za tym zaskakującym związkiem?

Ludzkie ciało jest siecią skomplikowanych systemów, które są ze sobą wzajemnie połączone. Kiedy jeden z tych systemów, na przykład przewód pokarmowy, jest zaburzony - jak w przypadku zespołu jelita drażliwego (IBS) lub nieswoistego zapalenia jelit (IBD) - wpływa to negatywnie na inne systemy i może prowadzić do wielu dysfunkcji organizmu; w tym do stanów depresyjnych i lękowych.

Chroniczne zaparcia mogą wynikać z dysbiozy, czyli zaburzeń w mikrobiomie jelitowym, które z kolei są często powiązane z pogorszeniem funkcji kognitywnych.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Przyszłe badania powinny zbadać te związki szczegółowo, skupiając się na konkretnych składnikach mikrobioty jelitowej. Trzeba sprawdzić, czy tworzące ją bakterie pełnią funkcje neuroprotekcyjne i jakie modyfikacje w diecie należałoby wprowadzić, by poprawić pamięć czy koncentrację - zauważył na konferencji doktor David Kahana, gastroenterolog.

2. Przyczyny zaparć

Do przewlekłych zaparć przyczynia się wiele czynników. Niewłaściwe nawyki żywieniowe, w tym spożywanie wysoko przetworzonych produktów i prostych cukrów, to jednak jedna z najczęstszych przyczyn.

Sprzyjać ich występowaniu może również styl życia cechujący się aktywnością fizyczną oraz stosowanie niektórych leków - m.in. opiatów i leków antydepresyjnych.

W niektórych przypadkach problem może wynikać z nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, takich jak niedrożność jelit, guzy w obrębie okrężnicy lub odbytnicy, zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy lub zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi.

W przypadku trudności z oddawaniem stolca, które nie ustępują mimo zastosowania standardowych środków zaradczych, niezbędna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

3. Jak zapobiegać zaparciom?

Wśród standardowych środków zaradczych wymienić można zmianę stylu życia i diety:

  1. Zwiększenie spożycia błonnika. Błonnik pokarmowy, znajdujący się w owocach, warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych i nasionach, pomaga zwiększyć objętość stolca i przyspiesza jego przemieszczanie przez jelita.

  2. Picie wystarczającej ilości płynów. Prawidłowe nawodnienie jest kluczowe dla zdrowego trawienia. Woda pomaga błonnikowi działać efektywniej, zapobiegając twardnieniu stolca.

  3. Aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia, takie jak spacerowanie, jogging czy jazda na rowerze, mogą pomóc przyspieszyć przepływ jedzenia przez jelita.

  4. Unikanie przetworzonych pokarmów. Żywność przetworzona, taka jak fast food, słodycze czy napoje gazowane, są zazwyczaj ubogie w błonnik i mogą przyczyniać się do zaparć.

  5. Regularne spożywanie posiłków. Regularne jedzenie pomaga utrzymać prawidłowy rytm przemiany materii, co przyczynia się do regularnych wypróżnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze