Trwa ładowanie...

Zbyt rygorystyczna higiena dłoni powoduje stan zapalny skóry. Nowe badania

 Ewa Rycerz
12.05.2021 16:30
Dezynfekcja dłoni wysusza skórę
Dezynfekcja dłoni wysusza skórę (Getty Images)

Rygorystyczna higiena dłoni związana z przestrzeganiem reżimu sanitarnego zbiera swoje żniwo. Okazuje się, że u osób, które regularnie dezynfekowały dłonie specjalistycznymi środkami, dochodzi do zapalenia skóry. Takie wnioski z badań opublikowali naukowcy z Indii i Włoch.

spis treści

1. Skóra dłoni na celowniku badań

Wpływem środków higieny sanitarnej na kondycję skóry dłoni zainteresowali się naukowcy z Father Muller Medical College w Indiach. Przyjrzeli się oni przeznaskórkowej utracie wody (TEWL - podstawowy parametr pomiaru funkcji bariery skórnej) u 582 osób. Połowa uczestników badania była pracownikami slużby zdrowia, a połowa to osoby z ogólnej populacji. Co się okazało?

Wyniki wskazują, że zapalenie skóry rąk występowało u 92,6 proc. lekarzy i 68,7 proc. populacji ogólnej, mimo że mniej niż 3 proc. lekarzy i 2,4 proc. ogółu społeczeństwa zgłosiło wcześniejsze problemy ze skórą dłoni.

Zobacz film: "Witamina D i cynk. Skuteczne w walce z wirusami"

Na przesuszoną skórę dłoni częściej narzekały kobiety oraz specjaliści pracujący na oddziałach intensywnej terapii. Jest to związane z dużą częstotliwością mycia rąk i stosowania preparatów na bazie alkoholu.

2. Epidemia chorób skóry

Zarówno naukowcy, jak i uczestnicy badania stwierdzili, że podrażnienie skóry oraz jej suchoć były główną przeszkodą w dalszym konsekwentnym dezynfekowaniu dłoni. Regularna ścisła higiena prowdziła bowiem do pogłębiania się stanów zapalnych skóry i utrudniała leczenie.

"Badania te pokazują wpływ zwiększonego mycia rąk i wchłaniania preparatów na bazie alkoholu na zdrowie skóry dłoni pracowników służby zdrowia i ogółu społeczeństwa. Teraz wiemy, że badanie przeznaskórkowej utraty wody może pomóc nam porównać skuteczność różnych środków ochronnych barierowych i odkryć odpowiednie praktyki higieny rąk i produktów zapobiegających powstawaniu stanów zapalnych skóry na dłoniach - mówi dr Monisha Madhumita, ekspert z Father Muller Medical College.

"Wiemy też teraz, że w ramach pandemii COVID-19 mamy epidemię chorób skóry. Mam nadzieję, że dermatolodzy znajdą na to rozwiązanie" - dodaje prof. Marie-Aleth Richard ze Szpitala Uniwersyteckiego La Timone w Marsylii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze