Trwa ładowanie...

Pojawiają się podczas snu. Ryzyko udaru wzrasta o 70 proc.

 Katarzyna Prus
17.10.2022 09:07
Uderzenia gorąca i nocne poty narażają na poważne problemy zdrowotne
Uderzenia gorąca i nocne poty narażają na poważne problemy zdrowotne (Getty Images)

Pojawiają się w środku nocy i nie pozwalają spać. Wyczerpująca dolegliwość, z którą zmaga się większość kobiet w czasie menopauzy może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Zwiększa ryzyko zawału i udaru aż o 70 proc.

spis treści

1. Nocne poty rujnują zdrowie

Szacuje się, że 70-80 proc. kobiet w okresie menopauzy doświadcza uderzeń gorąca. Ta dolegliwość ma jednak nie tylko wpływ na komfort życia, ale też zdrowie.

Uderzenia gorąca i nocne poty to większe ryzyko udaru
Uderzenia gorąca i nocne poty to większe ryzyko udaru (Getty Images)
Zobacz film: "Menopauza a ryzyko chorób serca"

Naukowcy coraz częściej wiążą ją ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych występujących u kobiet. Częste uderzenia gorąca są szczególnie powiązane z gorszym profilem czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, insulinoopornością i dyslipidemią.

Na tym jednak nie koniec. Wyniki najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie "Neurology", wskazują na powiązanie tych objawów ze 'zmianami w mózgu. Sofiya Shreyer, główna autorka badania z wydziału antropologii University of Massachusetts, zaznacza, że zaburzenia snu należą do największych szkód, jakich doznają kobiety podczas menopauzy. Badanie pokazało, że kobiety, które zmagają się z nocnymi potami, a nie tylko z uderzeniami gorąca, są w jeszcze gorszej sytuacji.

Naukowcy zastrzegają, że potrzebne są kolejne badania, żeby w pełni zrozumieć mechanizmy, które za to odpowiadają.

2. Ryzyko udaru wyższe o 70 proc.

Wyniki tego badania potwierdzają to, co w 2020 roku odkryli naukowcy z University of Queensland. Dowiedli, że kobiety, które mają objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty, były o 70 proc. bardziej narażone na zawał serca i udar mózgu niż te, które takich objawów nie miały.

Badania, które prowadził dr Dongshan Zhu z UQ School of Public Health, sugerują, że kobiety w każdym wieku, które doświadczają uderzeń gorąca i nocnych potów, częściej cierpią na zdarzenia sercowo-naczyniowe niezakończone zgonem.

Zastrzeżono jednak, że niektórzy uczestnicy badania mogli w trakcie badania przyjmować terapię hormonalną, co mogło mieć wpływ na ich wyniki.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze