Zmarł po przedawkowaniu popularnej witaminy. "Należy szczególnie uważać"
Zdaniem lekarzy nawet 90 proc. Polaków ma niedobór witaminy D, składnika niezbędnego do właściwego funkcjonowania organizmu. Suplementacja jest wskazana zarówno dla dzieci od pierwszych dni życia, jak i osób dorosłych. Okazuje się jednak, że witamina słońca w nadmiarze może powodować poważne problemy, a nawet doprowadzić do śmierci. Jakie dawki są bezpieczne?
1. Śmiertelna witamina
89-letni David Mitchener trafił do szpitala z powodu zbyt wysokiego stężenia wapnia w organizmie. W pobranej próbce krwi oznaczano również poziom witaminy D, który wyniósł aż 380 nmol/l.
Lekarze byli w szoku, ponieważ toksyczne stężenie witaminy słońca zaczyna się od 250 nmol/l, a organizm alarmuje, że coś jest nie w porządku już przy znacznie niższych wartościach (powyżej 125 nmol/l).
Niestety, pomimo udzielonej pomocy medycznej mężczyzna zmarł, a sekcja zwłok ujawniła, że cierpiał na chorobę niedokrwienną serca, zastoinową niewydolność serca oraz ostrą niewydolność nerek.
Dochodzenie wykazało, że David Mitchener przyjmował różne preparaty z witaminą D przez co najmniej dziewięć ostatnich miesięcy.
- Wiele osób sięga po witaminy bez obaw. Jednak na witaminę D należy szczególnie uważać, ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach i może być magazynowana w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. To oznacza, że organizm ma problem z pozbyciem się jej nadmiaru - wyjaśnia dr Joanne Slavin, profesor Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu w Minnesocie.
2. Bezpieczna suplementacja
Historia Davida Mitchenera udowadnia, że bezmyślne zażywanie suplementów może być katastrofalne w skutkach. Pierwszym krokiem powinno być oznaczenie stężenia witaminy D we krwi. Dopiero po otrzymaniu wyników okaże się, czy cierpimy na niedobór i warto rozpocząć suplementację.
Wówczas należy zastosować się do obecnych zaleceń lekarskich:
- 1-6 miesięcy życia - 400 j.m./dobę,
- 6-12 miesięcy życia - 400-600 j.m./dobę,
- 1-3 lata - 600 j.m./dobę,
- 4-10 lat - 600-1000 j.m./dobę,
- 11-18 lat i dorośli do 65. roku życia - 1000-2000 j.m./dobę,
- 65-75 lat - 1000-2000 j.m./dobę,
- seniorzy po 75. roku życia - 2000-4000 j.m./dobę.
Jest to bezpieczny sposób dawkowania, który skutecznie wyrówna ewentualne niedobory. Warto jednak regularnie monitorować stężenie witaminy D, by wiedzieć, w którym momencie należy zrobić przerwę w suplementacji.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.