Zmiany w zasadach testowania. Darmowe testy tylko w jednym przypadku
Będą zmiany w zasadach testowania. Do tej pory skierowanie na darmowy test w kierunku COVID-19 można było uzyskać m.in. poprzez wypełnienie formularza online, bez kontaktu z lekarzem. Teraz nie będzie to już możliwe. Od 1 kwietnia do wykonania testów bezpłatnie niezbędne będzie skierowanie od lekarza. Ceny testów zależnie od miejsca ich wykonania zaczynają się od 200 zł. Od 28 marca zostanie takzę zniesiona izolacja, kwarantanna i obowiązek noszenia maseczek (z wyjątkiem placówek medycznych).
1. Jak dostać darmowy test?
Na pytanie, czy będzie można nadal wykonywać bezpłatnie testy diagnostyczne na wykrycie wirusa SARS-CoV-2, minister powiedział, że zmieni się polityka testowania. Od 1 kwietniu testy będą wykonywane tylko i wyłącznie na zlecenie lekarskie, co będzie oznaczało, że lekarz zawsze będzie uczestniczył w tym procesie. Po pozytywnym wyniku lekarz będzie decydował o zwolnieniu lekarskim.
- Testy będą dostępne w zasadzie na zlecenie lekarskie, ale będą w ramach tego zlecenia lekarskiego oczywiście bezpłatne – zaznaczył minister Adam Niedzielski.
Wyjaśnił, że obowiązują tutaj te same reguły jak w wypadku innych chorób.
- To jest rozwiązanie stosowane od wielu lat w przypadku innych chorób zakaźnych jak np. grypa. Człowiek, który ma infekcję, zostaje w domu, otrzymuje zwolnienie lekarskie i też dokonuje pewnego rodzaju samoizolacji – powiedział Niedzielski.
2. Kiedy koniec kwarantanny i izolacji?
W kontekście obostrzeń epidemicznych Niedzielski zaznaczył, że te dotyczące działalności gospodarczej zostały zniesione na początku marca, a obowiązek noszenia maseczek, kwarantanny i izolacji od 28 marca.
- W zasadzie te obostrzenia już nie istnieją. Te, które dotyczyły działalności gospodarczej, były zniesione w zasadzie z początkiem marca. Teraz znieśliśmy obowiązek maseczek, kwarantanny i izolacji. To, co zostaje, to jest w zasadzie tylko i wyłącznie kwestia noszenia maseczek w podmiotach leczniczych, więc tutaj wydaje się, że w zasadzie wszystkie restrykcje zostały zniesione – powiedział.
Karta lokalizacyjna pasażera, wypełniana przy przekraczaniu granicy, nadal będzie obowiązkowa.
- Te karty dalej będą obowiązkowe, bo nie dotyczą tylko sytuacji związanej z covidem, ale wszelkich zagrożeń, które mogą wystąpić. Takie informacje musimy mieć. Takie karty w formie papierowej istniały również przed covidem – zaznaczył na konferencji prasowej zastępujący Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka.
Źródło: PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Jak zachować się po użyciu broni biologicznej i chemicznej? Eksperci mówią, co jest najistotniejsze
- Co dalej z pandemią? Możliwe są cztery scenariusze. Eksperci pełni obaw po decyzjach rządu
- Zapomniana choroba powraca? Pulmonolog ostrzega: "Błędem jest myślenie, że gruźlicy nie było i nie grozi nam jej nawrót. Ona cały czas była"
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.