Polacy na "lewych" L4. Coraz więcej kontroli ZUS-u
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) coraz częściej przeprowadza kontrole pracowników na zwolnieniach lekarskich. Ma to na celu weryfikację zasadności L4 i sposobu jego wykorzystania. W zeszłym roku ZUS zakwestionował prawie 30 tys. z 450 tys. skontrolowanych zwolnień lekarskich. W przypadku "lewego" L4 konsekwencje ponoszą nie tylko oszukujący pracownicy.
1. Polacy na "lewych" zwolnieniach
W ubiegłym roku Polacy skorzystali aż z 27 mln zwolnień lekarskich. Jednym z nich był 43-letni pan Marcin z Warszawy, który w czasie L4 pojechał na narty, płacąc po drodze za benzynę służbową kartą kredytową. W wyniku kontroli jego firmy stwierdzono niewłaściwe wykorzystanie zwolnienia. Pan Marcin poniósł poważne konsekwencje - stracił pracę, zasiłek chorobowy i od blisko roku szuka nowego zajęcia.
ZUS sprawdził zasadność zwolnienie nie tylko pana Marcina, ale ponad 450 tys. przypadków i zakwestionował prawie 30 tys., co pozwoliło mu zaoszczędzić 29 mln zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" i tłumaczy, jak wygląda taka procedura. Są dwa rodzaje kontroli L4.
1.1. Kontrola orzekania:
podczas której lekarz orzecznik ZUS może sprawdzić, czy zwolnienie zostało wystawione na podstawie istniejącej choroby. Pacjent może być wezwany na dodatkowe badanie, a jego dokumentacja medyczna sprawdzona. Gdy uzna, że nie ma podstaw do kontynuacji zwolnienia, zdecyduje o skróceniu okresu niezdolności do pracy.
1.2. Kontrola prawidłowego wykorzystania L4:
w jej trakcie pracownicy ZUS sprawdzają, czy pracownik przestrzega zaleceń lekarskich i nie podejmuje w tym czasie pracy zarobkowej czy nie podróżuje. Kontrolę przeprowadza się w miejscu pobytu chorego, zgodnie z adresem podanym na zwolnieniu.
Pracownik niezdolny do pracy musi podać prawdziwy adres swojego pobytu. Jeśli miejsce ulega zmianie, to powinien poinformować o tym ZUS i pracodawcę w ciągu trzech dni. Gdy kontrolerzy nie zastaną pracownika pod wskazanym adresem, wówczas musi on przedstawić wyjaśnienia. Gdy są niewystarczające, może to doprowadzić do cofnięcia zasiłku chorobowego.
2. Konsekwencje "przekrętu" ponosi nie tylko pracownik
Kto ma prawo do kontrolowania zwolnień swoich pracowników? Mogą zrobić to pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 osób. Zarówno osobiście - odwiedzając przybywającego na zwolnieniu pracownika w jego miejscu zamieszkania, oddelegować w tym celu innego pracownika albo zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie takiej kontroli.
Konsekwencje "lewego" zwolnienia lekarskiego dotyczą zarówno pracownika, jak i lekarza, który wystawił L4. Jeśli ZUS podważy zasadność zwolnienia i jego wykorzystania, może cofnąć wypłatę zasiłku chorobowego i zażądać zwrotu tych środków.
Pracodawca może z kolei zwolnić pracownika, który naruszył podstawowe obowiązki pracownicze (np. wyjechał na urlop lub pracował na L4 w innym miejscu) i to w trybie natychmiastowym. Karę poniesie też lekarz, który wystawił zwolnienie lekarskie - ZUS może cofnąć mu uprawnienia do ich wystawiania albo zawiadomić prokuraturę.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.