Trwa ładowanie...

Życie seksualne Polaków gwałtownie się pogorszyło. Prof. Lew-Starowicz wskazuje głównego winowajcę

 Maciej Rugała
21.11.2022 13:13
Badacze określają, co zepsuło się z życiem seksualnym Polaków
Badacze określają, co zepsuło się z życiem seksualnym Polaków (Getty Images)

Czas pandemii miał wpływ na wiele sfer życia. Jedną z nich jest także życie seksualne Polaków. Według statystyk częstość współżycia wówczas spadła. Naukowcy pochylający się nad sprawą upatrują przyczyny w długotrwałych objawach utrzymujących się po infekcji koronawirusem. Na temat wypowiedział się nawet profesor Lew-Starowicz.

spis treści

1. Życie seksualne nie zadowala Polaków

Podczas konferencji "Pacjent Post-covidowy. Co już wiemy, a co przed nami?", zorganizowanej przez specjalistów Instytutu Psychiatrii i Neurologii, przedstawiono zbiór 21 międzynarodowych badań. Poddano nim sześć tys. osób. Analizy donoszą, że zdrowie seksualne w Europie znacznie się pogorszyło. Wyjątku nie stanowią tutaj również Polacy. Naukowcy szacują, że przyczyną może być częstotliwość stosunków, która spadła w związku z długotrwałymi objawami COVID-19, do których należy szybkie męczenie się. Szacuje się, że ten problem dotyczyć może kilkunastu procent osób, które przebyły infekcję.

Przewlekłe zmęczenie to najczęstszy objaw long covid - dotyka 58 proc. - wyliczał prof. Lew-Starowicz. Kolejny jest ból głowy - dotyka 44 proc. ozdrowieńców. Zdaniem profesora Lwa-Starowicza to właśnie te objawy wraz z obniżoną wydolnością wysiłkową i zaburzeniami nastroju, powodują pogorszenie się jakości życia seksualnego Polek i Polaków.

Zobacz film: "Kiedy mamy największą ochotę na seks?"

- Przewlekłe zmęczenie to obniżenie nastroju, pogorszenie jakości snu, zaburzenie rytmu okołodobowego. Nie poprawia to żadnych kontaktów, a tym bardziej kontaktów seksualnych, jakichkolwiek - podkreślała doktor Maria Maślińska z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, jedna z organizatorek konferencji.

2. Long covid a sfera intymna

Specjaliści mianem long covid nazywają także obawy pacjentów przed chorobami układu naczyniowo-sercowego, a także przyjmowanie leków na depresję, które mogą oddziaływać na libido i męską gotowość do współżycia. Specjaliści z dziedziny seksuologii wskazują także, że problemem może być także częstsze sięganie po pornografię w okresie lockdownu. Zwracają uwagę na to, że to również może obniżać jakość współżycia z partnerką lub partnerem.

Mniejszość stanowią osoby, które w czasie lockdownu paradoksalnie znalazły więcej czasu na okazywanie sobie bliskości. W przypadku tych osób zmiana jest przeciwna – odosobnienie od świata zewnętrznego sprawiło, że ich relacje i jakość życia seksualnego się poprawiły.

Lekarze przestrzegają również przed tym, że koronawirus nie zniknął. Jeśli odczuwamy objawy jeszcze na długo po uzyskaniu negatywnego wyniku testu, najlepiej umówić wizytę u lekarza i przyjrzeć się temu okiem specjalisty.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze