Nadciśnienie wrotne

Nadciśnienie wrotne to wzrost ciśnienia w układzie wrotnym powyżej 10 mmHg (wynosi ono przeważnie 20-30 mmHg). 
Żyła wrotna to naczynie krwionośne, za pośrednictwem którego krew z jelit dostaje się do wątroby. Krążenie wrotne jest istotne z punktu widzenia metabolizmu całego ustroju. Wątroba zapewnia nie tylko odpowiednie przekształcanie większości substancji odżywczych, ale również neutralizuje substancje szkodliwe, toksyczne.

Spis treści:
  1. 1. Przyczyny i skutki nadciśnienia wrotnego
  2. 2. Diagnostyka nadciśnienia wrotnego

1. Przyczyny i skutki nadciśnienia wrotnego

Prawidłowe ciśnienie krwi w układzie wrotnym wynosi 5-10 mmHg. W ciągu minuty przez wątrobę przepływa od 1000 do 1500 ml krwi, z czego 2/3 pochodzi z żyły wrotnej, a pozostała cześć – z tętnicy wątrobowej. Nadciśnienie wrotne powstaje wskutek zastoju i wzrostu oporu dla przepływającej przez układ wrotny krwi.

Najczęstszą przyczyną nadciśnienia wrotnego jest marskość wątroby na tle zapalnym (wirusowe zapalenie wątroby), alkoholowym lub związanym z chorobami ogólnoustrojowymi. Schorzenie może być wywołane przez zakrzepicę żyły wrotnej lub zakrzepicę żyły śledzionowej, a także może być konsekwencją cukrzycy brunatnej lub brązowej. Inną przyczyną nadciśnienia wrotnego jest zakrzepica żyły krezkowej, czyli żyły jamy brzusznej. Nadciśnienie wrotne może także pojawić się wskutek chorób serca, które utrudniają przepływ krwi z żyły głównej. Również zakrzepica żył wątrobowych może spowodować nadciśnienie wrotne. Kolejną przyczyną nadciśnienia wrotnego mogą być choroby nowotworowe. Nowotwór może bowiem powodować nacisk na żyłę.

Nadciśnienie wrotne to sytuacja, w której patologie miąższu wątroby uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi. Przyczyną nadciśnienia jest także nieprawidłowo funkcjonująca żyła wrotna. Nadciśnienie wrotne powoduje rozwój krążenia obocznego – większa objętość krwi płynie między innymi przez żyły przełykowe i żołądkowe. Może to doprowadzić do powstania żylaków przełyku i groźnych dla życia krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Inną konsekwencją nadciśnienia wrotnego, wynikającą z ominięcia etapu detoksykacji składników krwi w wątrobie, jest wystąpienie encefalopatii wątrobowej. Objawy wynikają z toksycznego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w wyniku toksyn znajdujących się we krwi. Choroba może objawiać się pod postacią obrzęków oraz przekrwień błony żołądka, niekiedy także współwystępuje z żółtaczką czy wodobrzuszem. Przy nadciśnieniu wrotnym śledziona ulega powiększeniu, dochodzi do spadku poziomu leukocytów oraz trombocytów we krwi, a żyły unaczyniające skórę brzucha ulegają poszerzeniu.

2. Diagnostyka nadciśnienia wrotnego

Choremu, który zgłasza się do lekarza z niepokojącymi objawami, najpierw wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne, w których bada się układ krzepnięcia krwi. Dodatkowo zleca się wykonanie zdjęcia RTG przełyku oraz USG brzucha.
 W diagnostyce schorzenia przeprowadza się również angiografię i badania endoskopowe. Wskazane jest także wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Leczenie nadciśnienia wrotnego polega przede wszystkim na zwalczaniu jego przyczyn. Chorzy stosują środki zapobiegające krwotokom przełyku. Ponadto konieczne jest zwalczenie encelopatii wątrobowej. Niekiedy konieczny jest przeszczep wątroby lub endoskopowe leczenie żylaków przełyku. Pacjentom z wodobrzuszem zaleca się zmniejszenie przyjmowania płynów oraz unikanie stosowania soli do doprawiania potraw. W przypadku osób, które mają obniżoną krzepliwość krwi, podaje się mrożone osocze. Chorym podaje się także leki zwężające naczynia krwionośne, co prowadzi u nich do obniżenia ciśnienia.

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Depresja a tabletki na nadciśnienie?

Czy depresja moze byc spowodowana zle dobranymi, lub zbyt mocnymi tabletkami na obnizenie cisnienia??...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 2 odpowiedzi Powiększona śledziona u 17-latka ~:

Moje dziecko(17l)ma powiększoną śledzionę(13,5mm)przy narzekaniu na ból ,ostry ból. Po miesiącu...

Artykuły Nadciśnienie

Nadciśnienie Czy wirus powoduje nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z głównych problemów medycznych współczesnego świata ... ów dokonuje, więc nadciśnienie diagnozowane jest zwykle przypadkowo, podczas rutynowych badań lub jednorazowego zmierzenia wartości ... poważne.Nadciśnienie przebiega bowiem praktycznie bezobjawowo – dotknięte nim osoby odczuwają jedynie czasami ... niedostatecznie zaopatrywane w krew, co powoduje ich stopniowe uszkadzanie i upośledzenie ich funkcji. Nadciśnienie tętnicze...

Nadciśnienie Nadciśnienie tętnicze (retinopatia nadciśnieniowa)

Znacząca większość, czyli 95% przypadków nadciśnienia to nadciśnienie pierwotne, inaczej idiopatyczne. Pozostałe 5% przypadków nadciśnienia ma określoną przyczynę, jak np. nadczynność tarczycy, choroby nerek, hiperadldosteronizm, zwężenie tętnicy nerkowej i wiele innych. Na czym polega retinopatia nadciśnieniowa? Retinopatia nadciśnieniowa to ogół zmian obserwowanych w siatkówce w przebiegu nadciśnienia tętniczego. Jest to późne powikłanie nadciśnienia i choroba...

Nadciśnienie Niebezpieczne interakcje leków na nadciśnienie

Na łamach pisma „Canadian Medical Association Journal” pojawił się artykuł kanadyjskich naukowców, którzy ostrzegają, iż jednoczesne przyjmowanie pewnych dwóch rodzajów farmaceutyków w leczeniu nadciśnienia...

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?Odtwórz wideo
Nadciśnienie Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze może być niebezpieczne dla zdrowia i powodować następujące powikłania: choroba niedokrwienna i zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, niewydolność nerek, tętniak aorty, retinopatia, miażdżyca. W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje ok. 20% dorosłej populacji. Choroba najczęściej jest wykrywana podczas rutynowego badania kontrolnego. W zależności od normy, nadciśnienie tętnicze dzieli się na: łagodne - skurczowe (140-159); rozkurczowe (90-99), umiarkowane -...

Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?Odtwórz wideo
Nadciśnienie Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub częściowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej normy 140/90 mmHg. Choroba zostaje wykryta najczęściej podczas innych badań diagnostycznych i dotyczy grupy wiekowej pomiędzy 35. a 60. rokiem życia. Nadciśnienie tętnicze dotyczy 20% ludzi w Polsce i przebiega bezobjawowo. Tymczasem wczesne ... w naczyniach siatkówki, rozwój miażdżycy. Jakie zagrożenia niesie ze sobą nadciśnienie...

Nadciśnienie
Kardiologia Nadciśnienie

Nadciśnienie może wystąpić samoistnie lub też być wynikiem istniejącej innej choroby. Najczęściej...

Objawy jaskry Nadciśnienie oczne

Nadciśnienie oczne to przypadłość, która może przyczynić się do rozwoju jaskry. Jakie są przyczyny wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego?

Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnieniem nazywamy podwyższone ciśnienie krwi w układzie naczyń, jeżeli wysokość ciśnienia...

Nadciśnienie Nadciśnienie ciążowe

Nadciśnienie ciążowe rozwija się zazwyczaj w drugiej połowie ciąży, po 20 tygodniu. Wyjątek...

Zioła na różne dolegliwości Zioła na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej jest chorobą...

Jagody na nadciśnienie!
Dieta kardio Jagody na nadciśnienie!

Nadciśnienie jest jedną z najczęstszych chorób sercowo-naczyniowych. Może doprowadzić...

Sól a nadciśnienie
Sól Sól a nadciśnienie

Dieta na nadciśnienie wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Na nadciśnienie tętnicze pracujemy...

Nadciśnienie Czy wirus powoduje nadciśnienie?

Za powszechne występowanie nadciśnienia tętniczego winimy geny i nasz codzienny tryb życia. Możliwe jednak, że główną przyczyną jest... infekcja wirusowa.

Jedz wodorosty na nadciśnienie!
Dieta kardio Jedz wodorosty na nadciśnienie!

Dotychczas niezastąpionym źródłem peptydów, pomocnych w zwalczaniu nadciśnienia, były produkty mleczne. Ostatnie doniesienia naukowe mówią, że źródłem tych związków mogą być także wodorosty.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij