32-latek miał problemy z erekcją. Po jednej tabletce doszło do tragedii
W prestiżowym czasopiśmie medycznym lekarze opisali przypadek 32-latka, który cierpiał na zaburzenia erekcji. Po zażyciu popularnej "niebieskiej tabletki" mężczyzna stracił wzrok w jednym oku. Specjaliści podkreślają, że to pierwszy tak poważny, opisany przypadek kliniczny.
1. Nagle stracił wzrok
Nietypowy przypadek kliniczny opisali naukowcy w czasopiśmie "Journal of Medical Case Reports". 32-letni zdrowy Irańczyk zgłosił się do lekarza z powodu nagłej utraty wzroku w prawym oku.
Mężczyzna cierpiał na zaburzenia erekcji. Do zdarzenia doszło po trzech godzinach od zażycia 100 mg syldenafilu, czyli Viagry.
32-latek nie cierpiał na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze ani trombofilię. W jego rodzinie nie występowały także choroby związane z krzepliwością krwi.
Nie zgłaszał również intensywnego wysiłku fizycznego ani odwodnienia. Badania okulistyczne wykazały m.in. krwotok podsiatkówkowy oraz wyraźny obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.
Nieprawidłowości zaobserwowano jedynie w prawym oku. Początkowo medycy podejrzewali, że uszkodzenie może być następstwem COVID-19, ale mężczyzna nie był zakażony koronawirusem w ostatnim czasie.
Lekarze przeprowadzili dodatkowe badania laboratoryjne, lecz żaden z wyników nie był znaczący. Po trzech miesiącach leczenia jego widzenie nie uległo poprawie.
2. Przyczyną ślepoty jest Viagra
Sildenafil to powszechny lek wykorzystywany w terapii zaburzeń erekcji. W wielu krajach jest dostępny w aptekach bez recepty.
Jak wskazują naukowcy, wpływ syldenafilu jest zależny od dawki i może powodować zaburzenia widzenia.
- Wpływ syldenafilu na przepływ krwi w siatkówce i tarczy nerwu wzrokowego budzi kontrowersje - zaznaczają autorzy przypadku.
Specjaliści, którzy zajmowali się 32-latkiem, podejrzewają, że lek mógł przyczynić się do utraty wzroku. Wcześniej naukowcy opisywali kilka takich przypadków, jednak żaden z nich nie wiązał się z tak poważnym powikłaniem.
3. Medycy mają kilka teorii
Autorzy opisanego przypadku medycznego mają kilka hipotez, ale uważają, że problem jest złożony.
Jedna z teorii wskazuje, że jest to niezamierzony efekt związany ze zwiększonym przepływem krwi do prącia, który może powodować uszkodzenie wrażliwych naczyń krwionośnych w oku.
- Wyrażamy zaniepokojenie możliwym związkiem pomiędzy stosowaniem syldenafilu a występowaniem powikłań naczyniowych siatkówki, szczególnie wśród młodych, zdrowych osób - zaznaczyli specjaliści.
NHS wskazuje, że skutki uboczne związane z zażywaniem niebieskiej tabletki występują jedynie u jednej na tysiąc osób, które przyjmują lek.
Jeśli jednak działania niepożądane się pojawią, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skontaktować się z lekarzem lub wezwać pomoc.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.