5 najczęstszych pytań o nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który dotyczy kobiet w różnym wieku. Osoby, które zauważają u siebie tę dolegliwość, często obawiają się tego, w jaki sposób wpłynie ona na ich życie. Właśnie dlatego unikają rozmów na ten temat i konsultacji ze specjalistą. Nietrzymanie moczu, choć dokuczliwe, nie musi jednak oznaczać zmiany całego życia. Dolegliwość tę można z powodzeniem leczyć i normalnie z nią funkcjonować. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania osób, które zauważają u siebie problem nietrzymania moczu.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Kto jest najbardziej narażony na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to problem, który w większości dotyczy kobiet. Jego główną przyczyną jest osłabienie mięśni dna macicy, które powoduje problemy z układem moczowym. Tego typu dolegliwości najczęściej dotykają kobiet po porodzie. W grupie ryzyka znajdują się też osoby mające nadwagę, palące papierosy i narażone na duży wysiłek fizyczny. Nietrzymanie moczu może pojawić się nawet u bardzo młodych kobiet, jednak ryzyko wystąpienia tego problemu wzrasta z wiekiem.

Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu?

W wielu przypadkach, szczególnie u młodych kobiet, wystarczającym sposobem jest zmiana trybu życia. Zmiana nawyków żywieniowych, rzucenie palenia oraz zmniejszenie masy ciała są w stanie skutecznie ograniczyć lub nawet wyeliminować tę dolegliwość. Zalecane przez specjalistów są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna macicy. Nie są one skomplikowane, a pierwsze efekty można zauważyć już po kilku tygodniach. Niekiedy wskazane jest leczenie farmakologiczne. Lekarz zaleca wówczas stosowanie leków. Leki przy nietrzymaniu moczu i parć naglących należą do grupy antycholinergicznych, które powodują zmniejszenie napięcia ściany pęcherza, przez to łatwiej jest utrzymać mocz. Dużą grupę ryzyka stanowią pacjenci z uszkodzeniem kręgosłupa szczególnie odcinka lędźwiowego, gdzie znajduje się jeden z trzech miejsc regulacji zwieraczy. Jeżeli metody te nie okażą się skuteczne, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Z problemem warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty – urologa lub ginekologa. Pozwoli to na wczesne podjęcie odpowiedniego leczenia i jak najszybsze pozbycie się uciążliwej dolegliwości.

Jak powinna wyglądać codzienna higiena przy nietrzymaniu moczu?

Prawidłowa higiena intymna jest niezbędna w trakcie leczenia nietrzymania moczu. Wbrew pozorom jej utrzymanie nie musi być jednak problematyczne. Kobiety powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na swoją bieliznę – najlepiej by była ona wykonana z naturalnych tkanin przepuszczających powietrze (np. bawełny). Nie powinna być również obcisła. Warto także sięgnąć po specjalistyczne wkładki, przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu. Są one bardzo chłonne i delikatne dla skóry. Podczas ich stosowania nie musimy martwić się o nieprzyjemne odczucia lub ich widoczność pod ubraniem. Dużo lepiej niż klasyczne podpaski radzą sobie też z neutralizacją nieprzyjemnych zapachów.

Konieczne jest także używanie produktów do higieny intymnej z odpowiednim odczynem pH. Najlepiej stosować je minimum dwa razy dziennie i spłukiwać ciepłą wodą. W razie potrzeby taką czynność można powtarzać częściej. Kiedy w trakcie dnia nie ma możliwość odpowiedniego umycia okolic intymnych, pomocne mogą okazać się nawilżane chusteczki o odpowiednim pH. Pozwalają na szybkie odświeżenie się w każdej sytuacji.

Jak pielęgnować skórę przy nietrzymaniu moczu?

Na nietrzymanie moczu narażone są w dużej mierze osoby starsze, mające problemy skórne. Sprawia to, że są dużo bardziej narażone na podrażnienia spowodowane kontaktem skóry z wilgocią oraz jej nieprawidłową higieną. Oprócz delikatnego mycia i dokładnego osuszania okolic intymnych konieczne jest również przywrócenie jej prawidłowej ochrony. Skutecznym rozwiązaniem są w tym wypadku kosmetyki, które zregenerują ją i nawilżą. Dzięki temu skóra jest bardziej odporna na podrażnienia i szybciej się regeneruje.

 

Pomocne mogą okazać się oliwki, oparte na naturalnych składnikach, które przywracają skórze elastyczność i dodatkowo ją nawilżają. Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu mogą także sięgnąć po produkty ochronne, które dodatkowo mają działanie antybakteryjne.

 

Czy nietrzymanie moczu może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu?

W trakcie leczenia nietrzymania moczu kobiety mogą funkcjonować w taki sam sposób, jak przed wystąpieniem tej dolegliwości. Najważniejsze, aby regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna macicy oraz zastosować się do zaleceń lekarza. Pomocne może okazać się ograniczenie dużego wysiłku fizycznego. Nie ma jednak konieczności całkowitej rezygnacji z aktywności. Ćwiczenia można wykonywać z powodzeniem tak jak dotychczas. Warto jedynie pamiętać, aby przed treningiem nie spożywać dużych ilości płynów, szczególnie moczopędnych (np. kawy). Warto też zaopatrzyć się w specjalistyczne wkładki dla osób z nietrzymaniem moczu, które sprawdzą się nawet podczas ćwiczeń. Nie ma więc obawy o ślady na stroju czy o nieprzyjemny zapach.

Dostępne obecnie specjalistyczne wkładki na nietrzymanie moczu sprawiają, że nie ma konieczności rezygnowania z kontaktów towarzyskich. Produkty te są chłonne i niewidoczne nawet pod obcisłym ubraniem. Nie trzeba także ograniczać swojej aktywności seksualnej. Przy prawidłowej higienie intymnej dolegliwości nie towarzyszy nieprzyjemny zapach. Pomocne są również chusteczki nawilżane, które zapewniają dodatkowe odświeżenie. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń, powinno się jedynie ograniczyć napoje moczopędne.

Nietrzymanie moczu to problem, którego nie powinniśmy lekceważyć. Przy pierwszych objawach, nawet tych mało dokuczliwych, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiedni sposób leczenia. Nietrzymanie moczu nie musi też wiązać się z rezygnacją ze swojego stylu życia. Wystarczy wdrożyć odpowiednie zasady higieny, aby nie musieć martwić się o nieprzyjemny zapach lub niekomfortowe odczucia.

Komentarze (7)
~Hela
~Hela 11 miesięcy temu

może ja odpowiem Dali - nie musisz się martwić ani o chłonność ani o odparzenia. Jeśli chodzi o chłonność to są najbardziej chłonnym produktem z teny. Odparzenia - tez o tym pomyśleli bo pieluchomajtki zrobione są z oddychającego materiału

Odpowiedz
Stynek
Stynek 11 miesięcy temu

jak widzę po mojej babci jaki ciężki los nas czeka to już teraz zaczynam ćwiczyć odpowiednie mięśnie. Moja niestety już musiała zacząć używać pieluchomajtek - póki co tena pants dla osób aktywnych - miejmy nadzieję, że do końca swoich dni będzie taką pogodną staruszką bo jak będzie miała leżeć to biada nam wszystkim

Odpowiedz
~ewelajda
~ewelajda ponad rok temu

Moja babcia już od roku ma problem z nietrzymaniem moczu, ze względu na to że jest chora i praktycznie musi leżeć cały dzień kupiliśmy te pieluchomajtki tena slip, i są bardzo dobre bardzo chłonne i zatrzymują nieprzyjemne zapachy.

Odpowiedz
Ekspert TENA Lady
Ekspert TENA Lady ponad rok temu

@~Kunia: A długo utrzymuje się u Pani NTM? Pani komentarz sugeruje, że ta dolegliwość męczy Panią już od pół roku. Jeśli nie była Pani u żadnego lekarza, to zalecam wizytę u specjalisty - urologa w celu wykonania podstawowych badań i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Warto zbadać przyczyny powstania takich dolegliwości oraz wprowadzić farmakologię, odpowiednie ćwiczenia, bądź zlecić wykonanie specjalistycznych zabiegów. W poprawie codziennego komfortu mogą pomóc specjalistyczne wkładki i podpaski TENA Lady, dedykowane dla kobiet, które zmagają się z nietrzymaniem moczu. Może je Pani znaleźć w drogeriach, aptekach oraz sklepach internetowych. Dostępne są różne stopnie chłonności oraz różne rozmiary wkładek - dzięki czemu będzie Pani w stanie idealnie dobrać wkładkę do swoich potrzeb. Można również zamówić pakiet próbny na stronie producenta. W razie jakichkolwiek pytań - jestem do Pani dyspozycji. Ekspert TENA Lady.

Odpowiedz
Ekspert TENA Lady
Ekspert TENA Lady ponad rok temu

@~Kunia: A długo utrzymuje się u Pani NTM? Pani komentarz sugeruje, że ta dolegliwość męczy Panią już od pół roku. Jeśli nie była Pani u żadnego lekarza, to zalecam wizytę u specjalisty - urologa w celu wykonania podstawowych badań i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Warto zbadać przyczyny powstania takich dolegliwości oraz wprowadzić farmakologię, odpowiednie ćwiczenia, bądź zlecić wykonanie specjalistycznych zabiegów. W poprawie codziennego komfortu mogą pomóc specjalistyczne wkładki i podpaski TENA Lady, dedykowane dla kobiet, które zmagają się z nietrzymaniem moczu. Może je Pani znaleźć w drogeriach, aptekach oraz sklepach internetowych. Dostępne są różne stopnie chłonności oraz różne rozmiary wkładek - dzięki czemu będzie Pani w stanie idealnie dobrać wkładkę do swoich potrzeb. Można również zamówić pakiet próbny: http://www.tena.pl/kobiety/produkty/bezplatna-probka/. W razie jakichkolwiek pytań - jestem do Pani dyspozycji. Ekspert TENA Lady.

Odpowiedz
~Kunia
~Kunia ponad rok temu

Oj wiem, znam ten problem z własnego doświadczenia. Nadal mam problem, ale już jakby trochę mniejszy niż było. Najgorzej w lecie, bo zapach do najprzyjemniejszych nie należy i na plaży musiałam siedzieć w szerokich spodniach.

Odpowiedz

DYSKUSJE NA FORUM

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nietrzymanie moczu u kobiet
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Nietrzymanie moczu u kobiet
Nietrzymanie moczu u kobiet

TENA Lady

TENA Lady

TENA Lady Normal Wkładki anatomiczne TENA Lady zostały wyprodukowane z myślą o kobietach z lekkim nietrzymaniem moczu. TENA Lady Mini Możemy wybrać odpowiadający nam rozmiar wkładek TENA Lady.

Nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu w czasie menopauzy

, co nie pozostaje bez wpływu na jego zdolność do utrzymywania moczu. Objawy nietrzymania moczu w okresie menopauzy Objawy inkontynencji u kobiet (...) moczu w czasie...

Nietrzymanie moczu u kobiet

Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?

jej na zrobieniu dobrego wrażenia. Wie o tym każda kobieta zmagająca się z problemem nietrzymania moczu, która ma w perspektywie randkę. Spotkanie (...) ćwiczeniom mięśni Kegla można zredukować kłopotliwe...

Nietrzymanie moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu u kobiet a sytuacje intymne

. W przypadku nietrzymania moczu szczególnie korzystne są następujące pozycje: na jeźdźca (kobieta może kontrolować mięśnie miednicy i nacisk (...) wykonywania zwykłych czynności. Pierwszym wyborem kobiet...

Nietrzymanie moczu u kobiet

Popuszczanie moczu a seks

problem dotykający kobiety, ponad 40% pań zwleka z wizytą u lekarza nawet 5 lat od pojawienia się pierwszych symptomów nietrzymania moczu. W tym czasie (...) kobiet dotkniętych nietrzymaniem...

Nietrzymanie moczu u kobiet

TENA Pants

TENA Pants

Majtki chłonne TENA Pants są doskonałe dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu i uprawiających aktywny tryb życia.

Nietrzymanie moczu u kobiet

Stosowanie podpasek w nietrzymaniu moczu (WIDEO)

Stosowanie podpasek w nietrzymaniu moczu (WIDEO) Odtwórz wideo

Schorzenie polegające na nietrzymaniu moczu może znacznie utrudniać aktywne życie, a nawet stać się powodem depresji. Taka dolegliwość prowadzi (...) tego nie można bagatelizować. Jeśli w porę nie podejmie się właściwego...