Trwa ładowanie...

5 najczęstszych pytań o nietrzymanie moczu

Avatar placeholder
Małgorzata Pypeć 26.04.2018 16:58
5 najczęstszych pytań o nietrzymanie moczu
5 najczęstszych pytań o nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który dotyczy kobiet w różnym wieku. Osoby, które zauważają u siebie tę dolegliwość, często obawiają się tego, w jaki sposób wpłynie ona na ich życie. Właśnie dlatego unikają rozmów na ten temat i konsultacji ze specjalistą. Nietrzymanie moczu, choć dokuczliwe, nie musi jednak oznaczać zmiany całego życia. Dolegliwość tę można z powodzeniem leczyć i normalnie z nią funkcjonować. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania osób, które zauważają u siebie problem nietrzymania moczu.

spis treści

1. Kto jest najbardziej narażony na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to problem, który w większości dotyczy kobiet. Jego główną przyczyną jest osłabienie mięśni dna macicy, które powoduje problemy z układem moczowym. Tego typu dolegliwości najczęściej dotykają kobiet po porodzie. W grupie ryzyka znajdują się też osoby mające nadwagę, palące papierosy i narażone na duży wysiłek fizyczny. Nietrzymanie moczu może pojawić się nawet u bardzo młodych kobiet, jednak ryzyko wystąpienia tego problemu wzrasta z wiekiem.

To musisz wiedzieć

2. Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W wielu przypadkach, szczególnie u młodych kobiet, wystarczającym sposobem jest zmiana trybu życia. Zmiana nawyków żywieniowych, rzucenie palenia oraz zmniejszenie masy ciała są w stanie skutecznie ograniczyć lub nawet wyeliminować tę dolegliwość. Zalecane przez specjalistów są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna macicy. Nie są one skomplikowane, a pierwsze efekty można zauważyć już po kilku tygodniach. Niekiedy wskazane jest leczenie farmakologiczne. Lekarz zaleca wówczas stosowanie leków. Leki przy nietrzymaniu moczu i parć naglących należą do grupy antycholinergicznych, które powodują zmniejszenie napięcia ściany pęcherza, przez to łatwiej jest utrzymać mocz. Dużą grupę ryzyka stanowią pacjenci z uszkodzeniem kręgosłupa szczególnie odcinka lędźwiowego, gdzie znajduje się jeden z trzech miejsc regulacji zwieraczy. Jeżeli metody te nie okażą się skuteczne, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Z problemem warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty – urologa lub ginekologa. Pozwoli to na wczesne podjęcie odpowiedniego leczenia i jak najszybsze pozbycie się uciążliwej dolegliwości.

3. Jak powinna wyglądać codzienna higiena przy nietrzymaniu moczu?

Prawidłowa higiena intymna jest niezbędna w trakcie leczenia nietrzymania moczu. Wbrew pozorom jej utrzymanie nie musi być jednak problematyczne. Kobiety powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na swoją bieliznę – najlepiej by była ona wykonana z naturalnych tkanin przepuszczających powietrze (np. bawełny). Nie powinna być również obcisła. Warto także sięgnąć po specjalistyczne wkładki, przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu. Są one bardzo chłonne i delikatne dla skóry. Podczas ich stosowania nie musimy martwić się o nieprzyjemne odczucia lub ich widoczność pod ubraniem. Dużo lepiej niż klasyczne podpaski radzą sobie też z neutralizacją nieprzyjemnych zapachów.

Konieczne jest także używanie produktów do higieny intymnej z odpowiednim odczynem pH. Najlepiej stosować je minimum dwa razy dziennie i spłukiwać ciepłą wodą. W razie potrzeby taką czynność można powtarzać częściej. Kiedy w trakcie dnia nie ma możliwość odpowiedniego umycia okolic intymnych, pomocne mogą okazać się nawilżane chusteczki o odpowiednim pH. Pozwalają na szybkie odświeżenie się w każdej sytuacji.

4. Jak pielęgnować skórę przy nietrzymaniu moczu?

Na nietrzymanie moczu narażone są w dużej mierze osoby starsze, mające problemy skórne. Sprawia to, że są dużo bardziej narażone na podrażnienia spowodowane kontaktem skóry z wilgocią oraz jej nieprawidłową higieną. Oprócz delikatnego mycia i dokładnego osuszania okolic intymnych konieczne jest również przywrócenie jej prawidłowej ochrony. Skutecznym rozwiązaniem są w tym wypadku kosmetyki, które zregenerują ją i nawilżą. Dzięki temu skóra jest bardziej odporna na podrażnienia i szybciej się regeneruje.

Pomocne mogą okazać się oliwki, oparte na naturalnych składnikach, które przywracają skórze elastyczność i dodatkowo ją nawilżają. Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu mogą także sięgnąć po produkty ochronne, które dodatkowo mają działanie antybakteryjne.

5. Czy nietrzymanie moczu może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu?

W trakcie leczenia nietrzymania moczu kobiety mogą funkcjonować w taki sam sposób, jak przed wystąpieniem tej dolegliwości. Najważniejsze, aby regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna macicy oraz zastosować się do zaleceń lekarza. Pomocne może okazać się ograniczenie dużego wysiłku fizycznego. Nie ma jednak konieczności całkowitej rezygnacji z aktywności. Ćwiczenia można wykonywać z powodzeniem tak jak dotychczas. Warto jedynie pamiętać, aby przed treningiem nie spożywać dużych ilości płynów, szczególnie moczopędnych (np. kawy). Warto też zaopatrzyć się w specjalistyczne wkładki dla osób z nietrzymaniem moczu, które sprawdzą się nawet podczas ćwiczeń. Nie ma więc obawy o ślady na stroju czy o nieprzyjemny zapach.

Dostępne obecnie specjalistyczne wkładki na nietrzymanie moczu sprawiają, że nie ma konieczności rezygnowania z kontaktów towarzyskich. Produkty te są chłonne i niewidoczne nawet pod obcisłym ubraniem. Nie trzeba także ograniczać swojej aktywności seksualnej. Przy prawidłowej higienie intymnej dolegliwości nie towarzyszy nieprzyjemny zapach. Pomocne są również chusteczki nawilżane, które zapewniają dodatkowe odświeżenie. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń, powinno się jedynie ograniczyć napoje moczopędne.

Nietrzymanie moczu to problem, którego nie powinniśmy lekceważyć. Przy pierwszych objawach, nawet tych mało dokuczliwych, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiedni sposób leczenia. Nietrzymanie moczu nie musi też wiązać się z rezygnacją ze swojego stylu życia. Wystarczy wdrożyć odpowiednie zasady higieny, aby nie musieć martwić się o nieprzyjemny zapach lub niekomfortowe odczucia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze