Przejdź na WP

Afty u dzieci – jak je rozpoznać? Jak leczyć afty u niemowląt?

Afty (zwane też błędnie pleśniawkami) to bolesne pęcherzyki, które pojawiają się w jamie ustnej dziecka (na języku, dziąsłach, czasem po wewnętrznej stronie policzka). Afty rozpoznawane są też u przedszkolaków i uczniów, czemu sprzyja nieprawidłowa higiena. W jaki sposób leczy się afty? Jak rozpoznać afty?

Zobacz film: "Upokorzona za karmienie piersią"

spis treści

1. Afty w jamie ustnej – przyczyny

Afta to kremowobiały nalot w buzi dziecka. Do jego rozwoju przyczyniają się grzyby zwane drożdżakami. Afty u dzieci mają postać niewielkich pęcherzyków, które są bolesne. Wbrew pozorom rozpoznanie aft nie jest rzeczą prostą. Rodzice często mylą je z resztkami mleka, które mogą przylgnąć do wewnętrznej strony policzków i dziąseł. Próba ich zmycia kończy się podrażnieniem, a w efekcie – krwawieniem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Afty na języku czy afta na dziąśle nie są schorzeniem niebezpiecznym, ale bardzo problematycznym. W porę niezauważone afty, może przybrać postać kożucha, który utrudni ssanie. Jest też bolesne i bardzo niekomfortowe, zwłaszcza dla najmłodszych.

Często afty w jamie ustnej pojawiają się po kuracji antybiotykowej. Mogą też rozwinąć się w efekcie ssania zainfekowanej drożdżakami piersi lub gdy rodzic oblizuje smoczek, a następnie podaje go niemowlęciu.

Afty u dzieci częściej pojawiają się, gdy są one osłabione, np. w wyniku infekcji czy przeziębienia lub też przyjmują antybiotyki.

2. Afty – leczenie

Afty są problemem, który sam nie zniknie, wręcz przeciwnie – nieleczony może doprowadzić do drożdżakowatego, rozległego zapalenia gardła. Jeśli mama karmi piersią, lek na afty musi zostać rozprowadzony po brodawce (wcześniej należy ją przemyć letnią wodą i powtórzyć tę czynność po karmieniu). Skuteczna w leczeniu aft jest nystatyna.

8 trików, aby nauczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej
8 trików, aby nauczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej [10 zdjęć]

To naturalne, że każde dziecko źle kojarzy wizytę u stomatologa, w trakcie której może ono odczuwać ból....

zobacz galerię

Jeśli dziecko traci apetyt lub sygnalizuje, że je coś boli, zaleca się wizytę u lekarza. Do pediatry należy zgłosić się również wtedy, gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

3. Afty – domowe sposoby

Co na afty okazuje się być najbardziej skuteczne? Gdy się już pojawią, niezbędne jest leczenie, ale bardzo ważna jest profilaktyka. I dlatego zaleca się przemywanie dziąseł, języka i zakamarków jamy ustnej wacikiem owiniętym wokół palca i nasączonym w letniej, przegotowanej wodzie. Tę czynność należy wykonywać już w pierwszych tygodniach życia dziecka, a gdy pojawiają się pierwsze ząbki – gazik zastąpić delikatną szczoteczką. Należy też wystrzegać się oblizywania dziecięcego smoczka czy picia z tego samego kubka.

Afty na języku czy afta na dziąśle nie są schorzeniem niebezpiecznym, ale bardzo bolesnym.
Afty na języku czy afta na dziąśle nie są schorzeniem niebezpiecznym, ale bardzo bolesnym. (123RF)

W przypadku starszych dzieci, u których pojawiły się afty poleca się płukanie buzi naparem z szałwii lub rumianku. Dolegliwość zmniejszy też stosowanie płynów odkażających.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy