Afty u dzieci - jak je rozpoznać? Jak leczyć afty u niemowląt?
Afty (zwane też błędnie pleśniawkami) to bolesne pęcherzyki, które pojawiają się w jamie ustnej dziecka (na języku, dziąsłach, czasem po wewnętrznej stronie policzka). Afty rozpoznawane są też u przedszkolaków i uczniów, czemu sprzyja nieprawidłowa higiena. W jaki sposób leczy się afty? Jak rozpoznać afty?
1. Afty w jamie ustnej – przyczyny
Afta to kremowobiały nalot w buzi dziecka. Do jego rozwoju przyczyniają się grzyby zwane drożdżakami. Afty u dzieci mają postać niewielkich pęcherzyków, które są bolesne. Wbrew pozorom rozpoznanie aft nie jest rzeczą prostą. Rodzice często mylą je z resztkami mleka, które mogą przylgnąć do wewnętrznej strony policzków i dziąseł. Próba ich zmycia kończy się podrażnieniem, a w efekcie – krwawieniem.
Afty na języku czy afta na dziąśle nie są schorzeniem niebezpiecznym, ale bardzo problematycznym. W porę niezauważone afty, może przybrać postać kożucha, który utrudni ssanie. Jest też bolesne i bardzo niekomfortowe, zwłaszcza dla najmłodszych.
Często afty w jamie ustnej pojawiają się po kuracji antybiotykowej. Mogą też rozwinąć się w efekcie ssania zainfekowanej drożdżakami piersi lub gdy rodzic oblizuje smoczek, a następnie podaje go niemowlęciu.
Afty u dzieci częściej pojawiają się, gdy są one osłabione, np. w wyniku infekcji czy przeziębienia lub też przyjmują antybiotyki.
2. Afty – leczenie
Afty są problemem, który sam nie zniknie, wręcz przeciwnie – nieleczony może doprowadzić do drożdżakowatego, rozległego zapalenia gardła. Jeśli mama karmi piersią, lek na afty musi zostać rozprowadzony po brodawce (wcześniej należy ją przemyć letnią wodą i powtórzyć tę czynność po karmieniu). Skuteczna w leczeniu aft jest nystatyna.
Jeśli dziecko traci apetyt lub sygnalizuje, że je coś boli, zaleca się wizytę u lekarza. Do pediatry należy zgłosić się również wtedy, gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
3. Afty – domowe sposoby
Co na afty okazuje się być najbardziej skuteczne? Gdy się już pojawią, niezbędne jest leczenie, ale bardzo ważna jest profilaktyka. I dlatego zaleca się przemywanie dziąseł, języka i zakamarków jamy ustnej wacikiem owiniętym wokół palca i nasączonym w letniej, przegotowanej wodzie. Tę czynność należy wykonywać już w pierwszych tygodniach życia dziecka, a gdy pojawiają się pierwsze ząbki – gazik zastąpić delikatną szczoteczką. Należy też wystrzegać się oblizywania dziecięcego smoczka czy picia z tego samego kubka.
W przypadku starszych dzieci, u których pojawiły się afty poleca się płukanie buzi naparem z szałwii lub rumianku. Dolegliwość zmniejszy też stosowanie płynów odkażających.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.