Alarmujące objawy COVID. Jeśli się pojawią, nie ma czasu do stracenia
JN.1 stał się dominującym na świecie wariantem. Choć nadal uważa się, że najczęściej wywołuje łagodne infekcje, to wciąż może prowadzić do hospitalizacji, a nawet zgonu. Lekarze zdradzają, jakie objawy zapowiadają ciężki przebieg.
1. Nowy mutant. Jakie objawy daje JN.1?
JN.1 jest blisko spokrewniony z podwariantem Omikrona - BA.2.86. Po raz pierwszy został zidentyfikowany 25 września 2023 r. w Luksemburgu, a następnie w Wielkiej Brytanii, Islandii i Francji.
Szacuje się, że wywołuje coraz więcej zakażeń w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a także w Europie. W Polsce w połowie stycznia 2024 r., według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, odpowiadał za 40 proc. infekcji spowodowanych przez wirus SARS-CoV-2.
Do najczęstszych objawów, jakie daje JN.1, zalicza się:
- gorączkę,
- katar,
- kaszel,
- bóle głowy,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- objawy ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, biegunkę.
Według ekspertów najczęściej infekcja ma charakter łagodny, nadal jednak wirus może również odpowiadać za ciężki przebieg, a nawet stanowić zagrożenie dla życia.
2. Symptomy ciężkiego przebiegu po zakażeniu JN.1
Jednym z sygnałów alarmowych są problemy z oddychaniem w przebiegu infekcji.
- Zawsze mówimy, że jeśli ktoś rzeczywiście ma duszności i z trudem łapie oddech, wizyta na ostrym dyżurze jest konieczna - mówi cytowana przez HuffPost dr Natasha Bhuyan, krajowy dyrektor medyczny w One Medical.
Według lekarzy do sygnałów wskazujących, że infekcja zaatakowała płuca, należy także ból w klatce piersiowej oraz zasinienie ust.
- Jeśli masz w domu pulsoksymetr lub smartwatch, który informuje cię o nasyceniu krwi tlenem i zauważysz, że poziom tlenu jest niski, powinieneś zwrócić się o pomoc lekarską - radzi dr Mahdee Sobhanie, specjalista chorób zakaźnych w Wexner Medical Center Ohio State University
Kolejne objawy, które są wysoce niepokojące, to zawroty głowy lub dezorientacja. Dr Bhuyan wyjaśnia, że jeśli chory na COVID-19 domownik przestaje zachowywać się logicznie lub kontakt z nim jest utrudniony, to bez wahania należy wezwać pomoc medyczną.
Ostatni symptom to wysoka gorączka. Najczęściej w przebiegu zakażenia JN.1 gorączka pojawia się na krótko i znika jeszcze przed ustąpieniem infekcji. Niekiedy jednak może się utrzymywać.
- Jeśli odczuwasz nasilające się objawy, takie jak nasilający się ból gardła lub kaszel, albo nasilająca się gorączka lub ból głowy, myślę, że to z pewnością kolejna czerwona lampka wskazująca, że powinieneś zgłosić się do lekarza - ostrzega epidemiolog w Belfer Center for Science and International Affairs w Harvardzie, dr Syra Madad.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.