Trwa ładowanie...

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) - wskazania, normy, przebieg badania

Aminopeptydaza leucytowa to enzym obecny w wątrobie, trzustce, nabłonku jelitowym i nerkach. Badanie LAP jest wykonywane między innymi przy podejrzeniu niedrożności dróg żółciowych lub w diagnostyce raka trzustki. Do uzyskania wyników potrzebna jest próbka krwi. Co warto wiedzieć o aminopeptydazie leucytowej?

spis treści

1. Czym jest aminopeptydaza leucytowa?

Aminopeptydaza leucynowa to enzym, który powinien znajdować się w kanalikach żółciowych oraz komórkach wątrobych. W niewielkim stężeniu jest obecny również w trzustce i jelicie cienkim.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Kiedy nastąpi uszkodzenie komórek narządów aktywność aminopeptydacy znacząco wzrasta. Jest to czuły wskaźnik między innymi zwężenia dróg żółciowych, czyli cholestazy.

2. Wskazania do badania aminopeptydazy leucytowej

  • podejrzenie obturacji (niedrożności) dróg żółciowych,
  • uszkodzenie funkcji komórek wątrobowych,
  • monitorowanie chorób nowotworowych wątroby,
  • diagnostyka raka trzustki.

Oznaczenie LAP wykonuje się dość rzadko, mimo że jego wartość diagnostyczna jest bardzo duża. Wyniki umożliwiają między innymi stwierdzenie przerzutów nowotworowych do wątroby czy trzustki. Rola badania jest szczególnie istotna, kiedy jednocześnie obserwuje się zwiększenie fosfatazy alkalicznej.

Zobacz także:

3. Normy aminopeptydazy leucytowej

Prawidłowe stężenie LAP we krwi to 20-50 U/l. Zakres prawidłowych wartości za każdym razem należy sprawdzić w laboratorium, w którym wykonujemy badanie. Wartości te mogą nieco różnić się w zależności od metody diagnostycznej, zwykle normy są też nieco wyższe u mężczyzn.

4. Przygotowanie i przebieg badania LAP

Badanie LAP jest wykonywane na podstawie próbki krwi żylnej. Przed przyjściem do przychodni należy być na czczo co najmniej 8 godzin. Pielęgniarka standardowo nakłuwa żyłę na lewym przedramieniu lub w okolicy dołu łokciowego. Zwykle czas oczekiwania na wyniki LAP to jeden dzień.

5. Powikłania po badaniu aminopeptydazy leucytowej

Badanie aminopeptydazy leucytowej nie jest związane z żadnymi powikłaniami. Jedynie u niektórych osób może pojawić się wydłużone krwawienie lub siniak na skutek niewłaściwego nakłucia żyły.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Aminopeptydaza leucynowa to enzym, którego oznaczenie jest możliwe na podstawie próbki krwi.
Aminopeptydaza leucynowa to enzym, którego oznaczenie jest możliwe na podstawie próbki krwi. (gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza