Trwa ładowanie...

Badanie naczyniowe

Avatar placeholder
05.09.2013 14:41
Badanie naczyniowe
Badanie naczyniowe

Angiografia naczyń to badanie, które ma na celu wykrycie zmian patologicznych w naczyniach, takich jak nieprawidłowe zamknięcia, zwężenia lub nietypowy kształt naczyń. Zwykle badane są naczynia kończyn, aorta i naczynia szyjne oraz mózgowe. Angiografia polega na użyciu specjalnego środka kontrastującego oraz promieni rentgenowskich, aby sprawdzić przepływ krwi przez naczynia obwodowe.

spis treści

1. Przygotowanie do angiografii naczyń

Przed badaniem pacjent otrzymuje łagodny środek uspokajający, następnie jakiś fragment ciała, zwykle ręka lub pachwina, jest oczyszczony i miejscowo znieczulony. Wówczas radiolog nacina tętnicę i wprowadza do niej cewnik. Ostrożnie przemieszcza się cewnik w stronę tętnicy głównej, po czym do cewnika dodaje się środek kontrastujący. W miarę jak preparat porusza się przez tętnice, wykonywane są zdjęcia rentgenowskie. Środek kontrastujący pomaga wychwycić wszelkie trudności w przepływie krwi.

Angiografia naczyń
Angiografia naczyń

Angiogram naczyń wieńcowych służy diagnozowaniu chorób układu naczyń krwionośnych.

zobacz galerię

2. Przebieg angiografii naczyń

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Badanie angiograficzne jest przeprowadzane w szpitalu. Na 6-8 godzin przed angiografią nie wolno przyjmować płynów ani pokarmów. Przed badaniem należy poinformować lekarza o ewentualnym uczuleniu na owoce morza, a także o wcześniejszej alergicznej reakcji na środek kontrastujący. Ponadto wykonujący badanie powinien wiedzieć o ciąży pacjentki lub przyjmowaniu viagry przez pacjenta.

W czasie badania pacjent jest przytomny. Badany może poczuć uszczypnięcie podczas znieczulenia i lekki nacisk w chwili wprowadzania cewnika. Możliwe jest też odczucie momentu wstrzyknięcia do cewnika środka kontrastującego. Niewykluczony jest dyskomfort spowodowany nieruchomym leżeniem przez dłuższy czas. Badanie trwa ponad godzinę, po czym cewnik zostaje wyjęty, a miejsce nakłucia zostaje przyciśnięte przez 10-15 minut, aby zatrzymać krwawienie. Miejsce nakłucia zostaje zabandażowane. Jeśli cewnik został wprowadzony przez pachwinę, przez 4 godziny po badaniu noga powinna być wyprostowana.

Ryzyko powikłań jest niewielkie, możliwe są jednak: arytmia, reakcja alergiczna na środek kontrastujący, infekcja, zawał, udar mózgu, krwawienie, niskie ciśnienie krwi, zasinienie żyły w miejscu nakłucia, a także tamponady serca.

Angiografię wykonuje się w wielu sytuacjach, między innymi, gdy występują problemy z tętnicą główną lub z sercem. Angiografia to badanie, które ma za zadanie sprawdzić, czy naczynia obwodowe funkcjonują prawidłowo. Jeśli jest wykonywana przez doświadczonych lekarzy, ryzyko powikłań jest minimalne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza