Badanie słuchu u dzieci

Gdy rodzi się dziecko, rodzice są przekonani, że będzie ono piękne, mądre i zdrowe – po prostu idealne. Czasem zdarza się jednak, że już od urodzenia maluch jest chory. Zadaniem lekarza jest wtedy jak najszybsze wykrycie choroby i – w miarę możliwości współczesnej medycyny – zastosowanie skutecznego leczenia.

W przypadku chorób wrodzonych często dużą rolę odgrywa czas, w jakim zostanie wykryte schorzenie. Nie inaczej jest w przypadku wrodzonych zaburzeń słuchu. Jeśli u dziecka zostanie wykryta wada słuchu przed 6. miesiącem życia, leczenie jest wtedy najefektywniejsze. Można wówczas zaproponować aparaty słuchowe do obojga uszu oraz skuteczną rehabilitację.

#dziejesienazywo: Czym jest ból?

Ważne jest, aby wada słuchu została wykryta na wczesnym etapie rozwoju, jeszcze przed kształtowaniem się zdolności mowy. Wiadomo, że dzieci z upośledzonym słuchem mają duże problemy z nauką mówienia.

Badania przesiewowe słuchu

Z tego właśnie powodu w Polsce został wprowadzony program przesiewowych badań słuchu wszystkich noworodków. Wrodzona głuchota to choroba występująca u noworodków ok. 6 razy częściej niż niedoczynność tarczycy, a aż 15 razy częściej niż fenyloketonuria, które objęte są programem obowiązkowych powszechnych badań przesiewowych w Polsce.

Program powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków różni się jednak od innych obowiązkowych badań wykonywanych w pierwszych dniach życia dziecka. Program ten jest realizowany za pomocą aparatów zakupionych dzięki zbiórce pieniędzy zorganizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, co jest ewenementem na skalę światową. Ponadto jest niewiele krajów na świecie, w których badania przesiewowe słuchu wykonywane są u wszystkich noworodków.

Polska to jedyny kraj, gdzie te badania zostały wprowadzone nie stopniowo, ale kompleksowo – jednocześnie w całym kraju. Stało się tak w 2001 roku i od tego czasu żadne dziecko nie wyjdzie ze szpitala po urodzeniu, jeśli nie będzie miało wykonanego badania słuchu. Niestety, nie są dostępne dane, które umożliwiałyby ocenę skuteczności tego ogólnopolskiego programu.

Dlaczego prawe ucho jest lepsze?

Zaskakujące wyniki badań dał eksperyment wykonany przez naukowców z University of Valencia. Jak się okazało, gdy jesteśmy źli, wówczas nasze prawe ucho...

Przebieg badania słuchu

W jaki sposób wykonuje się takie badanie? Jest ono niezwykle proste i całkowicie niebolesne dla noworodka. Jego dodatkową zaletą jest jego szybkość – gdy dziecko śpi lub spokojnie leży, wykonanie wiarygodnego badania zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Do oceny słuchu stosuje się dwie metody – obie jednakowo skuteczne: rejestracji otoemisji akustycznych (otoacoustic emissions, OAE) lub rejestracji słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (Auditory Brainstem Response, ABR). Wybór danej metody zależy od aparatury, którą dysponuje szpital. Wiadomo jednak, że prostsze do wykonania jest badanie wykorzystujące pierwszą metodę.

Rejestracja otoemisji akustycznych wykorzystuje dość proste zjawisko fizjologiczne. Zauważono, że zdrowe ucho ludzkie nie tylko rejestruje dźwięki, lecz także je emituje – spontanicznie lub w reakcji na inny dźwięk. Wykorzystuje się to w trakcie badania, kiedy do ucha podaje się bodziec dźwiękowy o ustalonym natężeniu i obserwuje się, czy ucho to reaguje, odpowiadając dźwiękiem, który możemy rejestrować.

Niewiele bardziej skomplikowana jest metoda badania słuchu przez rejestrację słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu. Polega ona na rejestracji zapisu fal mózgowych w wyższych piętrach drogi słuchowej. Wiadomo, że jeśli uszkodzony jest „odbiornik” – ucho – to sygnał o zarejestrowaniu dźwięku nie będzie przekazywany do mózgu, gdzie powinien być dalej analizowany.

Przyczyny wrodzonych wad słuchu

Badanie słuchu u noworodka wykonuje się standardowo w drugiej dobie życia. Jest to czas, kiedy ucho dziecka powinno być już wolne od mazi płodowej, która mogłaby zaburzać wynik badania.

Jeśli wynik będzie prawidłowy, dziecko otrzyma tzw. Niebieski Certyfikat i z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że nie ma ono wrodzonej wady słuchu. Jeśli wynik badania jest wątpliwy lub w inny sposób niepokojący, słuch niemowlęcia zostanie skontrolowany jeszcze raz. Zazwyczaj następuje to tuż przed wypisaniem do domu, ale zdarza się, że badanie jest powtarzane już po wypisaniu do domu.

Matki są wtedy proszone o zgłoszenie się do poradni za kilka dni i zalecenia tego nie można w żadnym razie zbagatelizować! Ważne jest też uświadomienie sobie, że prawidłowy wynik badania potwierdza jedynie brak zaburzeń słuchu w danym momencie. Nie zwalnia to więc rodziców od codziennej obserwacji słuchu dziecka i szybkiego reagowania na wszelkie zmiany. Niedosłuch może się bowiem ujawnić dopiero w ciągu kilku pierwszych lat życia, rzadziej w późniejszym wieku.

Badanie będzie na pewno powtórzone, nawet w przypadku prawidłowego wyniku, jeśli u dziecka wystąpią czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu. Takimi czynnikami będą przede wszystkim zakażenia matki w ciąży, szczególnie należące do tzw. grupy TORCH. Tą nazwą określa się zakażenia w ciąży różnymi czynnikami, które mogą wywołać u dziecka podobne objawy, m.in. uszkodzenie słuchu.

Do tej grupy należą: toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia, opryszczka narządów płciowych, kiła, odra i inne. Jeśli było podejrzenie jednej z tych chorób w ciąży, należy to bezwzględnie powiedzieć lekarzowi opiekującemu się noworodkiem.

Uszkodzeniem słuchu mogą też skutkować niektóre urazy okołoporodowe, np. związane z przedłużającym się porodem niedotlenienie mózgu u dziecka. Niewątpliwie czynnikiem ryzyka może też być podobne schorzenie w bliskiej rodzinie, np. u rodziców czy rodzeństwa. Lekarz powinien o to zapytać matkę przed wypisaniem jej do domu.

Lekarz Jakub Szaniawski, 7 miesięcy temu

Bibliografia

  • Śliwińska-Kowalska M. Audiologia kliniczna, Mediton, Łódź 2005, ISBN 83-913433-8-3
  • Pruszewicz A. Audiologia kliniczna - zarys, AM Poznań, Poznań 2010, ISBN 978-83-7597-066-1
  • Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B. Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3705-0
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2
  • Kawalec W., Kubicka K. Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3253-9

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie słuchu u dzieci
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie słuchu u dzieci
Badanie słuchu u dzieci

Badania słuchu, wzroku i mowy u dzieci

Za priorytet polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej resort zdrowia uznał wprowadzenie przesiewowych badań słuchu, wzroku i mowy u dzieci (...) jeszcze przed tym, jak dziecko...

Niezbędnik pacjenta

Oddziały neonatologiczne (WIDEO)

Oddziały neonatologiczne (WIDEO) Odtwórz wideo

w najnowszy sprzęt pozwalający pomóc coraz mniejszym pacjentom. Program przesiewowych badań słuchu u noworodku ma już 10 lat, dzięki niemu stało się możliwe (...) Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają...

Badanie słuchu - słuch u niemowląt, czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu, rodzaje

Rodzaje badań słuchu

Rodzaje badań słuchu

słuchu Testy badające słuch można podzielić na kilka grup. W pracy klinicznej najważniejszy jest podział na badania obiektywne i subiektywne. Różnią (...) , kiedy usłyszy dany dźwięk. Ogranicza to...

Żywienie

Zaskakujące objawy cukrzycy

Zaskakujące objawy cukrzycy

badania mogą wykazać, że pacjent ma cukrzycę, jednak bardziej prawdopodobne jest to, że wykryją podwyższony poziom cukru, co sugeruje możliwe (...) lekarzowi. Czytaj także: Figurski: Żaden lekarz nie chciał się podjąć przeszczepu,...

Badania

Badanie potencjałów słuchowych

neurochirurgicznych. Badanie słuchu wykonywane jest przede wszystkim u niemowląt i małych dzieci, ale może być wykonywane w każdym wieku (...) . Nie ma także przeciwwskazań do wykonywania go u kobiet...