Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo domowej apteczki

Wszyscy przechowujemy leki w domu, ale nie zawsze nasze domowe apteczki spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa. Rzadko porządkujemy miejsca przeznaczone na leki i często przechowujemy przeterminowane lekarstwa oraz specyfiki zgromadzone przez całą rodzinę. Czy nie trzymamy w domu trucizny?

spis treści

1. Domowa apteczka

Należy przeznaczyć na nią specjalną szafkę, która nie będzie znajdowała się w wilgotnym pomieszczeniu takim, jak kuchnia czy łazienka. Szafka powinna być czysta i na wysokości, do której nie będą mogły dosięgnąć dzieci. Poza tym do wnętrza półek powinna dopływać świeże powietrze. Temperatura w szafce nie może przekraczać 25 st. C, a jeśli producent leku zaleci przechowywanie substancji w niskiej temperaturze, opakowanie leku należy trzymać w lodówce. Zazwyczaj to wymaganie dotyczy:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Należy dokładnie czytać ulotkę dołączoną do opakowania, gdyż tam znajdują się informacje, jak prawidłowo przechowywać dany lek. Poza tym leki należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach.

Wyposażenie domowej apteczki jest zazwyczaj bardzo bogate, znajdują się tam leki stosowane przez członków całej rodziny, dlatego warto podpisywać opakowania, aby wiedzieć, do kogo należy dany lek i unikać pomyłek. Czasem między bandażami, plastrami i lekami przeciwbólowymi można znaleźć tabletki bez opakowania i nie mające żadnego oznaczenia. Takie środki farmakologiczne najlepiej wyrzucić do specjalnego pojemnika na przeterminowane leki w aptece. Leki wyrzucone do śmieci, zatruwają glebę, wodę i powietrze.
Należy pamiętać, aby w wyposażeniu domowej apteczki nie znalazły się żadne chemikalia ani leki weterynaryjne.

2. Przeterminowane leki

Trzeba co jakiś czas sprawdzać stan domowej apteczki i przyglądać się dacie ważności danego produktu. Nie można zażywać:

  • leków bez opakowania, o których nic nie wiemy, ani jak były przechowywane, ani jak jest ich data ważności,
  • tabletek, na których pojawiał się nalot lub których powierzchnia stała się chropowata,
  • leków, które są pokruszone,
  • kapsułek, czopków pochodzących z uszkodzonych opakowań,
  • otwartych syropów, zwłaszcza jeśli się scukrzyły lub stały się mętne,
  • kropli do oczu i nosa, które nie znajdowały się w osobnych opakowaniach, tzw. minimsach i były używane przez inną osobę.

Pamiętajmy, że niektóre lekarstwa powinny się znajdować pod kluczem, należą do nich leki wydawane na receptę: nasercowe, hormonalne, środki w areozolu oraz silne leki przeciwbólowe. Niestety 80% przypadków zatruć wśród dzieci, to właśnie zatrucia lekami, które wynikają z tego, że rodzice nie przechowują leków w odpowiedni sposób.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza