Bezpieczeństwo domowej apteczki
Wszyscy przechowujemy leki w domu, ale nie zawsze nasze domowe apteczki spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa. Rzadko porządkujemy miejsca przeznaczone na leki i często przechowujemy przeterminowane lekarstwa oraz specyfiki zgromadzone przez całą rodzinę. Czy nie trzymamy w domu trucizny?
1. Domowa apteczka
Należy przeznaczyć na nią specjalną szafkę, która nie będzie znajdowała się w wilgotnym pomieszczeniu takim, jak kuchnia czy łazienka. Szafka powinna być czysta i na wysokości, do której nie będą mogły dosięgnąć dzieci. Poza tym do wnętrza półek powinna dopływać świeże powietrze. Temperatura w szafce nie może przekraczać 25 st. C, a jeśli producent leku zaleci przechowywanie substancji w niskiej temperaturze, opakowanie leku należy trzymać w lodówce. Zazwyczaj to wymaganie dotyczy:
- rozrobionych syropów antybiotykowych,
- rozrobionych środków przeciwgrzybicznych,
- czopków i gałek wydawanych na receptę,
- niektórych płynów do płukania jamy ustnej.
Należy dokładnie czytać ulotkę dołączoną do opakowania, gdyż tam znajdują się informacje, jak prawidłowo przechowywać dany lek. Poza tym leki należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach.
Wyposażenie domowej apteczki jest zazwyczaj bardzo bogate, znajdują się tam leki stosowane przez członków całej rodziny, dlatego warto podpisywać opakowania, aby wiedzieć, do kogo należy dany lek i unikać pomyłek. Czasem między bandażami, plastrami i lekami przeciwbólowymi można znaleźć tabletki bez opakowania i nie mające żadnego oznaczenia. Takie środki farmakologiczne najlepiej wyrzucić do specjalnego pojemnika na przeterminowane leki w aptece. Leki wyrzucone do śmieci, zatruwają glebę, wodę i powietrze.
Należy pamiętać, aby w wyposażeniu domowej apteczki nie znalazły się żadne chemikalia ani leki weterynaryjne.
2. Przeterminowane leki
Trzeba co jakiś czas sprawdzać stan domowej apteczki i przyglądać się dacie ważności danego produktu. Nie można zażywać:
- leków bez opakowania, o których nic nie wiemy, ani jak były przechowywane, ani jak jest ich data ważności,
- tabletek, na których pojawiał się nalot lub których powierzchnia stała się chropowata,
- leków, które są pokruszone,
- kapsułek, czopków pochodzących z uszkodzonych opakowań,
- otwartych syropów, zwłaszcza jeśli się scukrzyły lub stały się mętne,
- kropli do oczu i nosa, które nie znajdowały się w osobnych opakowaniach, tzw. minimsach i były używane przez inną osobę.
Pamiętajmy, że niektóre lekarstwa powinny się znajdować pod kluczem, należą do nich leki wydawane na receptę: nasercowe, hormonalne, środki w areozolu oraz silne leki przeciwbólowe. Niestety 80% przypadków zatruć wśród dzieci, to właśnie zatrucia lekami, które wynikają z tego, że rodzice nie przechowują leków w odpowiedni sposób.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.