Trwa ładowanie...

Ból w kolanie – przyczyny, kuracja

Ból w kolanie może mieć wiele przyczyn i jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas należy skonsultować się z ortopedą lub chirurgiem. Ból w kolanie uniemożliwia funkcjonowanie, wykonywanie codziennych czynności jest ograniczone, a w ciężkich stanach chorobowych czy urazach wręcz niemożliwe. Czym może być spowodowany ból w kolanie? Jakie są metody leczenia?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Przyczyny bólu w kolanie

Przyczyn bólu w kolanie może być spowodowany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Bardzo często tego rodzaju dolegliwość jest diagnozowana u sportowców przykładowo przy sportach ekstremalnych, podczas biegu, wspinaczki czy treningów siłowych. Ból w kolanie pojawia się z powodu stanów zapalnych, których podłożem są bakterie. Oczywiście wszelkie urazy zwichnięcia, skręcenia również wywołują ból w kolanie. Ból w kolanie może być wynikiem innych chorób np. zwyrodnienia stawów czy dny moczowej.

Ból kolana może być skutkiem zbyt intensywnego treningu
Ból kolana może być skutkiem zbyt intensywnego treningu

Bardzo często ból w kolanie wynika ze stanu zapalnego najczęściej kaletki maziowej. Przy stanach zapalnych mogą pojawić się również inne objawy takie jak obrzęk kolana, zaczerwienienie skóry, gorączka i oczywiście ból w miejscu, gdzie pojawił się stan zapalny. Czym może być spowodowany stan zapalny w kolanie? Jedną z przyczyn jest zbyt duże obciążenie stawu kolanowego dla przykładu zbyt intensywny wysiłek, czy otyłość. Ból w kolanie jest też efektem urazu przykładowo więzadła czy łękotki.

To też warto wiedzieć

2. Leczenie kolana

Ból w kolanie jest leczony różnymi sposobami w zależności od przyczyny, która wywołała dolegliwość. Przy stanach zapalnych ból w kolanie leczony jest bardzo często lekami przeciwzapalnymi. Fizjoterapeuci zalecają najpierw chłodny, a następnie ciepły kompres. Oczywiście ważne jest, aby odciążyć chore kolano, ograniczyć wysiłek. W przypadku kontuzji kolana istotne jest jego unieruchomienie, a jeśli pojawi się obrzęk to można użyć np. maści z kasztanowca.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również...

zobacz galerię

Przy bólu, który uniemożliwia chodzenie można zażyć leki przeciwbólowe. Przy wątpliwościach ortopeda może zlecić wykonanie USG kolana czy RTG. Bez względu na przyczynę bólu kolana należy pomyśleć o diecie, która jest bogata w warzywa, owoce i oczywiście wapń. Warto w tym czasie ograniczyć mięso.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.