Chińczycy wykryli nowego wirusa. WELV jest przenoszony przez kleszcze
Chińscy badacze odkryli zupełnie dotąd nieznany patogen, którego rezerwuarem może być jeden z gatunków kleszczy. Zakażenie wirusem WELV prowadzi do śmiertelnie groźnych dla człowieka powikłań neurologicznych.
1. Trafił do szpitala z nietypowymi dolegliwościami
Chińczycy zidentyfikowali patogen, który dotychczas nie występował u pajęczaków. Wszystko za sprawą 61-letniego pacjenta z miasta Jinzhou. Mężczyzna zachorował w 2019 r. na nietypową infekcję pięć dni po pokąsaniu przez kleszcze na mokradłach Mongolii Wewnętrznej.
Pacjent wymiotował, cierpiał na bóle głowy, miał gorączkę i dysfunkcje wielu narządów - wyjaśniają badacze na łamach The New England Journal of Medicine, gdzie kilka dni temu ukazał się raport.
"Sekwencjonowanie nowej generacji u tego pacjenta wykazało zakażenie nieznanym wcześniej wirusem orthonairovirus, który nazwaliśmy Wetland virus (WELV)" - piszą autorzy publikacji.
Po tym zdarzeniu naukowcy rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę badania na terenie północnych Chin, gdzie zebrali prawie 14 600 kleszczy z różnych lokalizacji. Dwa procent przebadanych pajęczaków dało wynik pozytywny na materiał genetyczny WELV. Głównie były to kleszcze Haemaphysalis concinna. Ten gatunek typowy jest dla terenów Eurazji, głównie występuje na mokradłach, w lasach liściastych i mieszanych oraz w lasostepach.
2. Wskazują objawy. Wirus może atakować mózg
Wkrótce infekcję nowym patogenem odnotowano u 17 pacjentów z Mongolii Wewnętrznej. Na tej podstawie badacze zidentyfikowali objawy, jakie mogą występować w przypadku zakażenia wirusem WELV. Są to:
- gorączka,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- złe samopoczucie,
- bóle mięśniowe,
- zapalenie stawów,
- bóle pleców,
- rzadziej wybroczyny i miejscowe powiększenie węzłów chłonnych.
Wirus może też zajmować układ nerwowy - jeden pacjent, spośród zidentyfikowanych przez badaczy, zapadł w śpiączkę z powodu wysokiej liczby białych krwinek w mózgu i płynie rdzeniowym. Badacze przyznają, że patogen wpływa destrukcyjnie na neurony i otaczające je struktury w mózgu.
Wszyscy pacjenci zostali wyleczeni, jednak zakażenie WELV może prowadzić do śmiertelnych w skutkach infekcji. Naukowcy uważają, że patogen ma potencjał do wywoływania poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza w obrębie centralnego układu nerwowego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.