Trwa ładowanie...

Chińczycy wykryli nowego wirusa. WELV jest przenoszony przez kleszcze

 Karolina Rozmus
26.09.2024 13:10
Kolejne zagrożenie ze strony kleszczy. Badacze zidentyfikowali nowego wirusa
Kolejne zagrożenie ze strony kleszczy. Badacze zidentyfikowali nowego wirusa (Getty Images)

Chińscy badacze odkryli zupełnie dotąd nieznany patogen, którego rezerwuarem może być jeden z gatunków kleszczy. Zakażenie wirusem WELV prowadzi do śmiertelnie groźnych dla człowieka powikłań neurologicznych.

spis treści

1. Trafił do szpitala z nietypowymi dolegliwościami

Chińczycy zidentyfikowali patogen, który dotychczas nie występował u pajęczaków. Wszystko za sprawą 61-letniego pacjenta z miasta Jinzhou. Mężczyzna zachorował w 2019 r. na nietypową infekcję pięć dni po pokąsaniu przez kleszcze na mokradłach Mongolii Wewnętrznej.

Pacjent wymiotował, cierpiał na bóle głowy, miał gorączkę i dysfunkcje wielu narządów - wyjaśniają badacze na łamach The New England Journal of Medicine, gdzie kilka dni temu ukazał się raport.

"Sekwencjonowanie nowej generacji u tego pacjenta wykazało zakażenie nieznanym wcześniej wirusem orthonairovirus, który nazwaliśmy Wetland virus (WELV)" - piszą autorzy publikacji.

Zobacz film: "Czego boją się kleszcze? Przetestowaliśmy 6 naturalnych preparatów"

Po tym zdarzeniu naukowcy rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę badania na terenie północnych Chin, gdzie zebrali prawie 14 600 kleszczy z różnych lokalizacji. Dwa procent przebadanych pajęczaków dało wynik pozytywny na materiał genetyczny WELV. Głównie były to kleszcze Haemaphysalis concinna. Ten gatunek typowy jest dla terenów Eurazji, głównie występuje na mokradłach, w lasach liściastych i mieszanych oraz w lasostepach.

2. Wskazują objawy. Wirus może atakować mózg

Badacze zidentyfikowali nowego wirusa przenoszonego przez kleszcze
Badacze zidentyfikowali nowego wirusa przenoszonego przez kleszcze (Getty Images)

Wkrótce infekcję nowym patogenem odnotowano u 17 pacjentów z Mongolii Wewnętrznej. Na tej podstawie badacze zidentyfikowali objawy, jakie mogą występować w przypadku zakażenia wirusem WELV. Są to:

  • gorączka,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • złe samopoczucie,
  • bóle mięśniowe,
  • zapalenie stawów,
  • bóle pleców,
  • rzadziej wybroczyny i miejscowe powiększenie węzłów chłonnych.

Wirus może też zajmować układ nerwowy - jeden pacjent, spośród zidentyfikowanych przez badaczy, zapadł w śpiączkę z powodu wysokiej liczby białych krwinek w mózgu i płynie rdzeniowym. Badacze przyznają, że patogen wpływa destrukcyjnie na neurony i otaczające je struktury w mózgu.

Wszyscy pacjenci zostali wyleczeni, jednak zakażenie WELV może prowadzić do śmiertelnych w skutkach infekcji. Naukowcy uważają, że patogen ma potencjał do wywoływania poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza w obrębie centralnego układu nerwowego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze