Trwa ładowanie...

Litwinka zdobyła medal. Zwierzyła się dziennikarzom, że od lat choruje

Avatar placeholder
04.08.2024 12:22
Choruje na epilepsję i zdobyła właśnie olimpijski medal.
Choruje na epilepsję i zdobyła właśnie olimpijski medal. (Instagram )

Viktorija Senkute to litewska wioślarka, która wywalczyła pierwszy medal dla swojego kraju na igrzyskach w Paryżu. Niewielu wie, że od lat zmaga się z ciężką chorobą.

spis treści

1. Olimpijka cierpi na epilepsję

Chociaż chorobę zdiagnozowano u niej, gdy miała zaledwie 15 lat, Senkute podkreśla, że robi wszystko, żeby miała ona jak najmniejszy wpływ na jej życie.

- Chcę tym medalem pokazać, że chorujący na padaczką są normalnymi, zwykłymi ludźmi i zdobywają medale olimpijskie. Mam nadzieję, że to, co się stało w Paryżu, będzie motywacją dla wszystkich, którzy w pewnym momencie stracili wiarę w siebie i wiarę innych z powodu choroby. Robię to, co chcę, co kocham - tym jest dla mnie wioślarstwo. To właśnie to doprowadziło mnie do spełnienia marzeń - powiedziała dziennikarzom po zdobyciu brązowego medalu w wioślarstwie.

Zobacz film: "Ból w szyi okazał się poważną chorobą neurologiczną"

Dodała także, że codziennie rano i po południu przyjmuje leki, co weszło jej już w nawyk i nie stanowi dla niej żadnego utrudnienia.

2. Skąd bierze się epilepsja?

Epilepsja może mieć różne przyczyny. U dzieci często wiąże się z zaburzeniami genetycznymi, wadami rozwojowymi mózgu czy infekcjami z okresu ciąży. Wśród dorosłych przeważają czynniki takie jak urazy głowy, nowotwory mózgu czy zapalenie opon mózgowych.

U 75 proc. pacjentów choroba zaczyna dawać o sobie znać jeszcze przed 19. rokiem życia, ale nierzadko zdarza się, że jej objawy występują już w pierwszym roku życia. Padaczka w dalszym ciągu pozostaje najczęstszą chorobą neurologiczną wieku dziecięcego.

Do najczęstszych objawów ataku padaczki należą drgawki, zanik świadomości, ślinotok, gwałtowny, silny skurcz mięśni czy utrata przytomności.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją objawy, które mogą sygnalizować nadchodzący atak, które określa się jako tzw. "aurę przed atakiem padaczki". Do objawów tych mogą należeć drętwienie kończyn, zawroty głowy, uczucie dezorientacji czy intensywne odczuwanie specyficznych zapachów.

Podstawową metodą leczenia jest stosowanie farmakoterapii przy użyciu środków przeciwpadaczkowych. Leki te jednak nie leczą źródła choroby, ale działają profilaktycznie, zapobiegając kolejnym atakom. W tym celu zwykle stosuje się leki uspokajające i rozluźniające mięśnie, których substancje czynne stosuje się także w leczeniu psychiatrycznym m.in. zaburzeń lękowych - mowa o barbituranach, benzodiazepinach i walproinianach.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze