Trwa ładowanie...

Cierpi 12 mln Polaków. Wystarczy 15 minut, by zbić ciśnienie

 Katarzyna Gałązkiewicz
31.12.2022 17:00
Joga pozytywnie wpływa na pacjentów z nadciśnieniem
Joga pozytywnie wpływa na pacjentów z nadciśnieniem (Getty Images)

Według danych Ministerstwa Zdrowia nawet 12 milionów Polaków cierpi na nadciśnienie. Zdaniem ekspertów w nadciśnieniu tętniczym kluczowy jest zdrowy tryb życia. Świetnym rozwiązaniem może być joga, która przywraca właściwe parametry ciśnienia. Potwierdzają to badania, których wyniki ukazały się na łamach czasopisma "Canadian Journal of Cardiology".

spis treści

1. Joga pomocna w nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest cichym zabójcą, które może doprowadzić do szeregu chorób i uszkodzić nie tylko serce, ale także nerki, oczy i mózg. Choroba rozwija się w ukryciu i przez długi czas nie daje żadnych objawów. Może wystąpić samoistnie lub też być wynikiem istniejącej innej choroby. Najczęściej dotyka osób, u których wystąpiła nadwaga oraz tych, których członkowie rodziny cierpią na to schorzenie.

Najnowsze badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców z University of Guelph dowodzą, że joga i inne formy strechingu mogą być skutecznymi sposobami na obniżenie ciśnienia. W obserwacjach, które trwały trzy miesiące, wzięło udział 60 osób z nadciśnieniem tętniczym. Ochotników podzielono na dwie grupy.

Pierwszy etap polegał na tym, że każdy uczestnik wykonywał ćwiczenia aerobowe, które charakteryzują się zwiększoną wymianą tlenową w komórkach. W kolejnych etapach podzielono zadania na grupy. Osoby, które były w pierwszej grupie, musiały dodatkowo ćwiczyć jogę przez 15 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu. Ochotnicy z drugiej grupy dostali specjalnie opracowany zestaw ćwiczeń rozciągających.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Naukowcy zaobserwowali, że w obu grupach nastąpiła poprawa spoczynkowego ciśnienia krwi i tętna. Najlepsze wyniki odnotowali jednak u tych osób, które regularnie uprawiały jogę – lepiej też wypadła u nich ocena ryzyka Reynoldsa tzw. metody, która szacuje ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków dla serca i chorób sercowo-naczyniowych.

W podsumowaniu badacze podkreślili, że joga korzystnie wpływa na pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Uprawiana regularnie może nie tylko zmniejszyć aktywność współczulnego układu nerwowego, lecz także obniżyć poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) i powodować rozszerzenie się naczyń krwionośnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze