Trwa ładowanie...

Co dalej z e-papierosami?

Avatar placeholder
19.02.2015 13:16
Co dalej z e-papierosami?
Co dalej z e-papierosami? (Zdjęcie e-papierosa / Shutterstock)

Chociaż e-papierosy cieszą się coraz większą popularnością, nadal budzą dość spore kontrowersje. Zdaniem części ekspertów przekonanie o tym, że są one lepszą alternatywą dla zwykłych papierosów nie jest do końca słuszne. Odpowiedzią na te obawy jest projekt przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Co ulegnie zmianie?

spis treści

1. W imię zdrowia

W związku z tym, że elektroniczne papierosy – tak jak te tradycyjne – zawierają szkodliwą dla naszego zdrowia nikotynę, Ministerstwo Zdrowa dąży do tego, aby traktowane były jak inne wyroby tytoniowe. To z kolei spowodowałoby pojawienie się nowych zakazów i ograniczeń związanych z ich dostępnością.

Po zaostrzeniu przepisów sprzedaż e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia będzie nielegalna. Co więcej, ich producenci zobowiązani zostaną do podania wszystkich informacji dotyczących  wykorzystywanych do produkcji liquidów substancji, włącznie z danymi na temat ich toksyczności i uzależniającego wpływu na organizm. Ponadto w telewizji nie będą emitowane reklamy zachęcające do ich kupna, a na opakowaniach zamieszczone będzie skierowane do klienta ostrzeżenie o szkodliwości stosowania. Wprowadzony zostanie także zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych.

2. O e-papierosach na świecie

Zobacz film

17 lutego br. podczas trwającej w Moskwie konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), o zmiany w regulacjach prawnych dotyczących handlu e-papierosami wystąpiła Kostaryka, która przedstawiła własny projekt rozwiązań. Tamtejszy rząd jest gorącym zwolennikiem wprowadzenia surowych zaostrzeń, dzięki którym ich dostępność zostałaby utrudniona. Jego zdaniem, to w gestii władz poszczególnych państw leży zapobieganie paleniu e-papierosów przez osoby niepalące i niepełnoletnie oraz ciężarne kobiety.

Podczas spotkania debatowano nad systemem rozwiązań proponowanych przez WHO już w sierpniu ubiegłego roku. Zgodnie z nowymi rozporządzeniami e-papierosy nie mogłyby być reklamowane jako środki wspomagające rozstanie się z nałogiem nikotynizmu, przynajmniej do czasu, aż rzetelnie zostanie ono udowodnione. Wprowadzony zostałby również zakaz produkcji olejków smakowych, które stanowić mogą dodatkową zachętę.

Rzeczywisty wpływ e-papierosów na organizm człowieka nadal nie jest do końca znany. Ze względu na fakt, że produkt ten stosunkowo niedawno pojawił się na rynku, nie ma możliwości jednoznacznej oceny tego, w jaki sposób oddziałuje na palącego w dłuższej perspektywie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze