Zioła na wzdęcia
Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć stresu czy odmówić sobie przyjemności spożywania ciężkostrawnych potraw. To prowadzi do różnych dolegliwości, takich, jak wzdęcia. Zioła to najlepszy sposób, aby je leczyć.
1. Rumianek pospolity
Zioła na wzdęcia to lepsze rozwiązanie, niż środki farmaceutyczne. Jednym z takich ziół jest rumianek. W Polsce rumianek pospolity uprawiany jest jako roślina lecznicza. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się koszyczek rumianku. Zawiera on olejek eteryczny, flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, cholinę, karotenoidy, garbniki i sole mineralne. Istnieje doustny preparat z rumianku, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe układu pokarmowego. Ponadto działa przeciwalergicznie.
Można wykonywać z niego okłady, które zwalczają stany zapalne skóry. Napary rumiankowe można stosować w takich dolegliwościach jak: stres, napięcie nerwowe, bezsenność, choroby alergiczne, angina, przeziębienia, bolesne miesiączkowanie oraz w takich problemach ze strony układu pokarmowego jak:
- stany zapalne,
- choroby wrzodowe,
- nadmierna fermentacja,
- wzdęcia,
- odbijanie,
- zgaga,
- brak łaknienia,
- biegunka,
- stany skurczowe żołądka i jelit.
2. Lukrecja gładka
Zioło to działa przeciwbakteryjnie i ma właściwości przyspieszające gojenie stanów zapalnych i wrzodów układu pokarmowego. Lukrecja przeciwdziała uczuleniom. Ma zastosowanie w leczeniu po zabiegach chirurgicznych i leczeniu chorób układu oddechowego. Podwyższa sprawność układu odpornościowego. Stosuję się ja na takie problemy przewodu pokarmowego: nieżyty i wrzody żołądka i dwunastnicy, stany zapalne, uczucie wzdęcia.
3. Ślaz dziki
Ślaz dziki to roślina lecznicza, którą stosuje się w leczeniu nieżytów dróg moczowych i oddechowych. Miesza się ją z innymi ziołami. Może być stosowana zewnętrznie, jako środek do okładów na rany, wrzody i egzemy. Wykonuje się z niej preparaty do płukania jamy ustnej i gardła i preparaty do przepłukiwania pochwy przy upławachlub nadżerkach. Ponadto może służyć jako środek do kąpieli w schorzeniach skórnych. Ślaz dziki jest rośliną, która pomaga w schorzeniach układu pokarmowego: nieżytach żołądka i jelit, zaparciach, biegunkach, wzdęciach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zaburzeniach trawienia.
4. Prawoślaz lekarski
Jest ziołem wykorzystywanym w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, gardło z kaszlem). Można go stosować zewnętrznie na trudno gojące się rany, wrzody, czyraki. Leczy niektóre schorzenia układu pokarmowego. Prawoślaz lekarski pomaga w: stanach zapalnych przewodu pokarmowego, podrażnieniach, uszkodzeniach nabłonka, wrzodach żołądka, nadkwaśności, zaparciach i wzdęciach.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.