Trwa ładowanie...

Lukrecja gładka – wygląd, właściwości, zastosowanie i szkodliwość

Avatar placeholder
01.08.2023 12:58
Lukrecja gładka należy do najstarszych roślin leczniczych.
Lukrecja gładka należy do najstarszych roślin leczniczych. (Adobe Stock)

Lukrecja gładka jest byliną z rodziny bobowatych. Rośnie dziko w Europie Południowej i Azji Południowo-Zachodniej. Jest też uprawiana w wielu regionach świata. Z uwagi na to, że korzeń lukrecji wykazuje dużą aktywność biologiczną, jest wykorzystywany w medycynie i kosmetyce. Jakie ma właściwości? Jak działa?

spis treści

1. Co to jest lukrecja gładka?

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra L.) to bylina z rodziny bobowatych. Występuje w środkowej i zachodniej Azji. Jej nazwa pochodzi z greki. Człon „glykos” tłumaczy się jako słodki, a „rhiza” - korzeń, co doskonale ilustruje jej cechy charakterystyczne. Lukrecja jest szczególnie popularna w krajach skandynawskich czy Niemczech. Stanowi składnik słodyczy.

Jak wygląda lukrecja?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Lukrecja to wysoka roślina zielna. Ma długie, zdrewniałe kłącze, z którego wyrasta prawie 2-metrowa łodyga oraz skórzaste, ciemnozielone, drobne i jajowate liście składające się z pojedynczych, mniejszych listków.

Roślinę zdobią motylkowe kwiaty koloru jasnoliliowego lub fioletowego. Te są zebrane na końcu łodygi w groniaste, wyprostowane. Kwitnie od czerwca do lipca. Jej owocem są strąki.

2. Lukrecja gładka - właściwości lecznicze i substancje aktywne

Lukrecja należy do najstarszych roślin leczniczych. Jest znana od wieków. Stosowano ją w Egipcie już ponad 2500 lat temu. Surowcem leczniczym jest korzeń lukrecji (Radix Glycyrrhizae) wraz z rozłogami. W przemyśle farmaceutycznym wykorzystuje się dwa rodzaje lukrecji: standardową (najczęściej w postaci sproszkowanej) i deglicyryzowaną (DGL).

Najważniejsze substancje czynne obecne w surowcu to saponiny triterpenowe (np. kwas glicyryzynowy oraz jego sole potasowe i wapniowe zwane glicyryzyną), substancje gorzkie, żywice, fitosterole, asparagina, flawonoidy (antyoksydanty), kumaryna, lipidy oraz śladowe ilości olejku eterycznego, betainy, choliny, związków lipidowych, kwasów organicznych, aminokwasów i soli mineralnych.

Lukrecja jest składnikiem leków, można ją stosować także samodzielnie, tak wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Ma działanie przeciwwrzodowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i bakteriobójcze, antyoksydacyjne, przeciwrakowe. Zapobiega wzdęciom oraz kolce jelitowej.

Ponadto korzeń lukrecji działa rozkurczowo, wykrztuśnie, przeczyszczająco i moczopędnie. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Pobudza przemianę materii, wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną.

3. Działanie lukrecji i wskazania

Jak działa lukrecja gładka? Roślina, dzięki swoim właściwościom i składowi chemicznemu:

  • wpływa korzystnie na błonę śluzową żołądka i jelit, ma właściwości przeciwzapalne, wpływa na odbudowę śluzówki układu pokarmowego, łagodzi owrzodzenia przewodu pokarmowego, łagodzi zgagę,
  • hamuje rozwój bakterii, ma działanie przeciwwirusowe,
  • hamuje uwalnianie histaminy z uszkodzonych tkanek. Jest środkiem przeciwalergicznym,
  • wpływa na regulowanie wydzielania trzustkowego,
  • łagodzi skutki osteoporozy,
  • działa wykrztuśnie w obrębie gardła, krtani i oskrzeli, przez co pobudza czynności wydzielnicze górnych dróg oddechowych. Przywraca ruchy nabłonka rzęskowego,
  • działa przeciwartretycznie,
  • zmniejsza obrzęki i cellulit,
  • ma działanie cytostatyczne (przeciwnowotworowe, głównie w obrębie żołądka),
  • reguluje metabolizm estrogenów, pomaga łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Lukrecja gładka może być stosowana w leczeniu takich dolegliwości jak: niestrawność i choroba wrzodowa, le i infekcje wirusowe i bakteryjne w obrębie górnych dróg oddechowych, także zapalenie skóry czy alergia.

4. Lukrecja gładka w kosmetyce

Lukrecja gładka odnajduje się nie tylko w przemyśle spożywczym i medycynie naturalnej, także w kosmetyce. Wpływa na łagodzenie rumienia wywołanego przez poparzenie słoneczne, rozświetla i wybiela skórę, tonizuje ją i odświeża. Chroni także i pielęgnuje jamę ustną.

Korę lukrecji gładkiej można znaleźć w:

  • kosmetykach do opalania,
  • kosmetykach ochronnych do pielęgnacji skóry twarzy, zarówno cery problematycznej czy dojrzałej, jak i podrażnionej i suchej,
  • produktach do masażu,
  • kosmetyków kąpieli i pod prysznic,
  • pomadkach do ust,
  • preparatach do pielęgnacji stóp,
  • dezodorantach,
  • preparatach do higieny jamy ustnej i pasty do zębów,

5. Korzeń lukrecji - skutki uboczne i przeciwwskazania

Czy lukrecja jest szkodliwa? Okazuje się, że tak. Stosowana przez dłuższy czas może prowadzić do nadmiernego uwodnienia się tkanek, zatrzymania wody w organizmie i powstawanie obrzęków.

Istnieją także przeciwwskazania do jej stosowania. To okres ciąży i karmienia piersią, także nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, niski poziom potasu we krwi i stosowanie leków moczopędnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze