Trwa ładowanie...

Co zrobić, żeby zasnąć? – komfort otoczenia, przygotowanie sypialni i organizmu

Avatar placeholder
30.03.2021 19:13
Co zrobić, żeby zasnąć? – komfort otoczenia, przygotowanie sypialni i organizmu
Co zrobić, żeby zasnąć? – komfort otoczenia, przygotowanie sypialni i organizmu

Wbrew pozorom kłopoty ze snem, a zwłaszcza z szybkim zaśnięciem ma bardzo wiele osób. Pojawiające się nagminnie problemy tego typu znacząco wpływają na pracę organizmu. A przecież wystarczy zdrowy sen, by zachować wszystkie funkcje organizmu w normie. Co zatem zrobić, żeby zasnąć?

spis treści

1. Komfortowe otoczenie dla dobrego snu

Komfort otoczenia ma duży wpływ na kwestę spania. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy spać – liczy się jakość snu. Aby zapewnić sobie optymalne warunki powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na materac. Nie powinien on być ani za twardy, ani za miękki – najlepiej by dopasowywał się do kręgosłupa

Sprawdzone sposoby na sen
Sprawdzone sposoby na sen [6 zdjęć]

Upalne letnie dni i wieczory mogą powodować problemy z zaśnięciem. Od godziny leżysz w łóżku, ale zamiast

zobacz galerię

2. Przygotowanie sypialni

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Koleją istotą sprawą, którą należy zrobić, żeby zasnąć jest zapewnienie sobie ciszy i spokoju. W tej sytuacji można znaleźć ciche lokum lub zwyczajnie zainwestować w stopery do uszu. Nie należy również zapominać o tym, w czym się śpi. Odpowiednia pościel, najlepiej taka, która „oddycha” będzie sprzymierzeńcem w dobrego snu. Co jeszcze zrobić, żeby zasnąć? Przemalować ściany! Nie powinny mieć one ostrych kolorów, zwłaszcza w sypialni. Ponadto warto ustawić meble w taki sposób, by pomieszczenie stało się przytulne.

Wato wykonać jeszcze kilka działań, żeby zasnąć. Otóż można wyłączyć wszystkie sprzęty, które mamy w gospodarstwie domowym, ale których nie używamy w danej chwili. Niewiele osób wie, że włączony telewizor czy komputer wpływa na jonizację powietrza. Nie przenośmy do sypialni pracy. Patrzenie na stertę piętrzących się dokumentów to raczej gwarant bezsenności.

Można jeszcze zrobić, żeby zasnąć, kilka prostych trików. Wietrzenie pomieszczenia, w którym się śpi jest wskazane. Postaraj się nie przenosić ogrodu do sypialni – zbyt dużo roślin może nazbyt pobudzać zmysł węchu, a ponadto uczulać.

Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze?
Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze? [7 zdjęć]

Czerwony nos, uciążliwa wydzielina i trudności z oddychaniem… Katar może znacznie utrudnić codzienne

zobacz galerię

3. Jak przygotować organizm do snu?

Trzecim rodzajem kroków w pomocy na bezsenność jest przygotowanie własnego organizmu. Co zrobić, żeby zasnąć? Przede wszystkim nie pozwalaj sobie na drzemki w ciągu dnia. Staraj się jeść lekko i najpóźniej na trzy godziny przed pójściem do łóżka. Produkty, w których składzie jest tryptofan wpłyną pozytywnie na sen. Staraj się zatem włączać do dań, zwłaszcza kolacji, ryby, ciepłe mleko, czy gorzką czekoladę.

Aby szybko zasnąć przygotuj odpowiednio pokój i swój organizm.
Aby szybko zasnąć przygotuj odpowiednio pokój i swój organizm.

Ważne w kontekście rozpatrywanego tematu jest nie tylko co zrobić, żeby zasnąć, ale także czego nie robić. Otóż w godzinach wieczornych powinniśmy rezygnować z alkoholu czy kawy. Zrezygnuj z filmów z gatunku thriller czy horror. Nie należy dosypiać. Obudziłeś się? Wstań.

Warto także wyrobić w organizmie pewne nawyki, żeby szybko zasnąć. Powinno się kłaść do łóżka mniej więcej o takiej samej porze, tylko wtedy, kiedy zmaga nas sen. Warto codziennie robić sobie spacery, które pozytywnie wpłyną na szybkie zaśnięcie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze