Trwa ładowanie...

Coraz więcej L4 z kodem C. Dominują mężczyźni

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 20.10.2024 16:08
L4 z kodem C. Jest ich coraz więcej. Co oznaczają?
L4 z kodem C. Jest ich coraz więcej. Co oznaczają? (Getty Images)

Z danych ZUS wynika, że coraz więcej pracowników korzysta ze zwolnień lekarskich z kodem C i są to w szczególności mężczyźni. Co oznacza L4 z kodem C i czy pracownik otrzymuje na nim wynagrodzenie lub zasiłek?

spis treści

1. Zwolnienie lekarskie L4 z kodem C. Co to takiego?

Zwolnienie lekarskie z kodem C, o którym mowa, to L4 z oznaczeniem niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. Najczęściej dotyczy to zaburzeń zachowania lub problemów psychicznych związanych z alkoholem.

Jednak skutki nadużywania mogą być również fizyczne i obejmować dolegliwości takie jak marskość wątroby, choroby dwunastnicy czy wrzody żołądka również mogą być przyczyną wystawienia zwolnienia z kodem C.

Zobacz film: "Jak radzić sobie ze stresem w pracy?"

Co istotne, pracownik korzystający z L4 z tym kodem nie otrzymuje wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego za pierwsze 5 dni zwolnienia. To ma na celu zniechęcanie do wykorzystywania zwolnień spowodowanych nadużyciem alkoholu, choć mimo to, problem wydaje się narastać.

2. Jakie są kody na zwolnieniach lekarskich?

Oprócz kodu C, na zwolnieniach lekarskich można znaleźć inne oznaczenia:

  • Kod A – niezdolność do pracy spowodowana tą samą chorobą, jeśli przerwa między zwolnieniami nie przekroczyła 60 dni.
  • Kod B – niezdolność do pracy w czasie ciąży.
  • Kod D – niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą.
  • Kod E – niezdolność do pracy wywołana chorobą zakaźną lub inną chorobą, której objawy ujawniają się po dłuższym czasie.

Każdy z tych kodów informuje pracodawcę i ZUS o przyczynie niezdolności do pracy, a także może wpływać na wysokość wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Wracasz wcześniej ze zwolnienia lekarskiego? Będziesz musiał oddać pobrany zasiłek
Wracasz wcześniej ze zwolnienia lekarskiego? Będziesz musiał oddać pobrany zasiłek

Pracownik, który wcześniej wróci ze zwolnienia lekarskiego, będzie musiał oddać cały pobrany zasiłek.

przeczytaj artykuł

3. Coraz więcej L4 z kodem C

W ostatnich latach liczba zwolnień lekarskich oznaczonych kodem C znacząco wzrosła. ZUS odnotował aż o 7,6 proc. więcej takich zwolnień w porównaniu do roku 2022.

Statystyki pokazują, że przeważającą grupą korzystającą z tych zwolnień, są mężczyźni – stanowią oni ponad 75 proc. przypadków (wzrost o 7,8 proc.). Najwięcej zwolnień dotyczy mężczyzn w wieku 40–44, a wśród kobiet dominują osoby w wieku 30–34.

Zwolnienia lekarskie w Polsce wystawiane są w formie elektronicznej (e-ZLA) i trafiają bezpośrednio do ZUS-u oraz pracodawcy. Na każdym zwolnieniu lekarz umieszcza odpowiedni kod, który informuje o przyczynie niezdolności do pracy.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze