Trwa ładowanie...

Czego możemy wymagać od szefa w upały? To gwarantuje nam prawo

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 18.07.2024 16:26
"Dobry klimat w pracy". Ministra zapowiada zmiany w firmach
"Dobry klimat w pracy". Ministra zapowiada zmiany w firmach (Getty Images)

Pracownikowi wykonującemu swoje obowiązki w wielogodzinnym upale przysługują pewne prawa dotyczące organizacji i warunków pracy, które powinien zapewnić pracodawca. Ministra Dziemianowicz-Bąk zapowiada jednak ich doprecyzowanie.

spis treści

1. Zbyt gorąco na pracę? Nie według prawa

Przepisy Prawa pracy określają jedynie dolny limit temperatur dopuszczalnych w pracy – nie mniej niż 14 stopni lub 18 stopni w przypadku lekkiej pracy fizycznej i biurowej. Normę co do maksymalnej wysokości temperatury w pracy określają jedynie przepisy dotyczące młodocianych pracowników i jest to 30 stopni Celsjusza oraz 65 proc. wilgotności powietrza.

Nie istnieją też jasne wytyczne i przepisy określające, kiedy pracownik może odmówić pracy ze względu na zbyt wysoką temperaturę. Doprecyzowania tych regulacji (oraz wszystkich innych dotyczących pracy w upale) chce Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

- Przepisy prawa pracy i BHP muszą nadążać za zachodzącymi zmianami, w tym także zmianami klimatu. Określenie temperatury maksymalnej (dziś w Kodeksie Pracy są zapisane tylko najniższe dopuszczalne temperatury), wprowadzenie obligatoryjnych przerw albo stworzenia warunków zapewniających pracownikom ochłodę w upalne dni - każde z tych rozwiązań warte jest rozważenia, dla zdrowia i bezpieczeństwa pracujących - ogłosiła szefowa resortu w mediach społecznościowych.

2. Nawodnienie podczas upałów

Prawo reguluje jednak kwestie nawodnienia w trakcie upałów.

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia wody (bądź innych napojów bezalkoholowych) w przypadku, gdy:

  • temperatura stanowiska pracy przekracza 28 stopni,
  • praca odbywa się na przestrzeni otwartej w temperaturze poniżej 10 stopni lub powyżej 25 stopni,
  • praca odbywa się w tzw. warunkach gorącego mikroklimatu z wartością wskaźnika obciążenia termicznego powyżej 25 stopni,
  • przy pracach związanych z dużym wysiłkiem fizycznym (o wydatku energetycznym powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet w ramach jednej zmiany).

Napoje powinny być dostępne przez cały czas trwania pracy, w ilości spełniającej potrzeby wszystkich pracowników. Co ważne, pracodawca nie może wypłacać pracownikom ekwiwalentów finansowych na samodzielny zakup podstawowych napojów w trakcie pracy.

Jasną i klarowną edukację na temat wszystkich praw pracowników i obowiązków pracodawców podczas upałów ma wprowadzić w najbliższym czasie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już w najbliższym czasie zaprezentujemy pakiet "Dobry klimat w pracy" - czyli zestaw informacji, wytycznych i rekomendacji o tym, jak skutecznie i zgodnie z prawem chronić siebie i pracowników przed niebezpiecznymi skutkami upałów - informuje ministra Dziemianowicz-Bąk.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze